Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wokół cierpienia i walki

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 kwietnia 2019 10:09

1 września 2019 roku przypada 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. O wydarzeniach zaplanowanych w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej poinformowali Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dr Karol Nawrocki – Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, pełnomocnik ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw obchodów tej rocznicy.


- W tym roku obchody i nasza aktywność będą skupiać się wokół dwóch emocji jakie towarzyszyły narodowi polskiemu od samego początku II Wojny Światowej, o0d 1 września 1939 roku - powiedział dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, pełnomocnik ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. - Polski naród walczył o wartości, o niepodległość, ale też strasznie cierpiał. Wokół tych dwóch wartości - cierpienia i walki - odbędą się tegoroczne obchody. Wydarzenia związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej już się odbywają. Główne punkty i kręgosłup obchodów ogólnopolskich odbędzie się na osi czasowej pomiędzy 23 sierpnia, który jest rocznicą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow; 1 września to wybuch II wojny światowej, a także 17 września czyli inwazja wojsk sowieckich na wschodnie tereny Rzeczypospolitej.


- Mamy kolejny rok brzemienny w rocznice, ważne dla Polski - powiedział Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował się do każdej z tych rocznic powołać pełnomocnika, którego zadaniem jest zorganizować obchody przypominające nasze doświadczenie historyczne w różnych atrakcyjnych formach. Z punktu widzenia emocjonalnego najważniejszą jest 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Emocjonalnego zwłaszcza dla nas, dla Polaków.


W spotkaniu z mediami wzięli udział również: prof. Jerzy Grzywacz – Prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; dr Tadeusz Krawczak – Dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Jan Książek – Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu; Paweł Rozdżestwieński – Dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

alt


Wydarzenia już zrealizowane:

17 lutego 2019 - Europejskie Tournee przedstawienia „Zło dobrem zwyciężali”, którego pierwsza osłona odbyła się 17 lutego 2019 r w Sali teatralnej przy kościele pw. św. Marii Hofbauera w Essen.

6 marca – 23 czerwca 2019 - Wystawa „Dziedzictwo Utracone”

Ekspozycja jest ważnym muzealnym głosem w dyskusji o wartości i tożsamości polskiego dziedzictwa kulturowego. Jednocześnie stanowi ważną opowieść o wpływie wojny na kształt polskiej kultury u progu XXI w. Ekspozycja wzbogaca i upowszechnia również wiedzę o utraconym w wyniku kataklizmu wojennego polskim dziedzictwie narodowym.

Wydarzenia zaplanowane

8 maja 2019 - otwarcie wystawy fotografii w Muzeum Wojny i Oporu Narodu Chińskiego przeciwko Agresji Japońskiej w Pekinie. Wystawa pt. Polacy ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej” przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie prezentowana w Pekinie przez dwa miesiące. Wystawa fotografii poświęcona jest Polakom, którzy w czasie okupacji niemieckiej, pomimo grożącej kary śmierci, ukrywali lub w inny sposób pomagali Żydom.

19 maja 2019 - ogólnopolska zbiórka eksponatów muzealnych, której celem jest ratowanie i zabezpieczenie pamiątek związanych z II wojną światową.

Zbiórka odbywać będzie się kolejno w dniach:

Gdańsk - od 18 maja

Lublin 12-13 lipca

Szczecin 8-10 sierpnia

Białystok 10-12 października

Katowice 14-16 listopada

Warszawa 12-14 grudnia

23 sierpnia 2019 - międzynarodowa konferencja naukowa „Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej”. W dniach konferencji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanie się miejscem dyskusji o historycznym dalekosiężnym doświadczeniu skutków tajnej zmowy III Rzeszy i Związku Sowieckiego. W panelach dyskusyjnych konferencji wezmą udział przedstawiciele państw takich jak: Łotwa, Litwa, Estonia, Finlandia, Mołdawia oraz Rumunia.

23 sierpnia 2019 - premiera widowiska multimedialnego „Poland First to Fight- los obywateli polskich podczas II wojny światowej”. Nowoczesne i atrakcyjne widowisko multimedialne wykorzystujące innowacyjne technologie, takie jak projekcje mappingowe 3D, diodowe i wielkopłaszczyznowe współgrające z specjalnie przygotowanym dźwiękiem oraz wielkoformatową animacją „Poland first to fight„ powstało, by godnie, podniośle i atrakcyjnie upamiętnić polski wkład w zwycięstwo nad nazizmem, a także wyrazić hołd, szacunek i wdzięczność dla bohaterów, którzy oddali życie za niepodległość Polski.

1 września 2019 - otwarcie wystawy czasowej pt.: „ Walka i cierpienie”, która przygotowana w innowacyjnej formie, opowiadać będzie o polskim doświadczeniu II wojny światowej. Wystawa będzie prezentować opowieść o brutalności kataklizmu wojennego, oporu przeciwko zniewoleniu i genezie totalitarnego zła.

1 września 2019 - wernisaż wystawy „Poland First to Fight”. Dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, w kilkudziesięciu miejscach na świecie zostanie otwarta wystawa czasowa, która stanowić będzie emanację wystawy „Walka i cierpienie”.

1 września 2019 - koncert gwiazd, zorganizowany ku czci ofiar II wojny światowej, przygotowany w reżyserii Haliny Przebindy. Koncert odbędzie się na placu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

7 września 2019 – widowisko historyczno-sportowe „Mecz, który się nie odbył” - na stadionie przy ul. Traugutta w Gdańsku, zostanie zorganizowany mecz piłkarski, w którym wystąpią dwie historyczne drużyny. Mecz będzie historyczną inscenizacją rozgrywek pomiędzy Gedanią a Lechią Lwów, które z powodu wybuchu II wojny światowej nie odbyły się.

17 września 2019 - uroczyste odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego, przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Witold Pilecki to bohater, który uosabia walkę Polaków o wolną i niepodległą ojczyznę. Aby uhonorować tę wielką postać, MIIWŚ podjęło decyzję o budowie jego pomnika na placu przy swojej siedzibie. Dla gości będzie symbolem godnej naśladowania postawy wobec zła i okrucieństwa, jakim była II wojna światowa.

21 września 2019 - premiera spektaklu „Inny Świat” , który przygotowany został na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Reżyserem spektaklu jest Karolina Kolędowicz-Labahu. Sztuka opowiadać będzie o człowieku rzuconym na dno totalitarnego piekła.

28 września 2019 - uroczysta gala wręczenia Nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego. Celem ustanowienia Nagrody jest przypomnienie wybitnej postaci ppłk. Jana Kowalewskiego – matematyka, kryptologa i lingwisty – oraz uhonorowanie osób, które wykorzystując potęgę własnego umysłu, zdobytą wiedzę i umiejętności, działają dla dobra wspólnego w myśl hasła „Rozum przed siłą”. Projekt jest efektem współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Politechniki Gdańskiej. Laureatami każdej edycji będą cztery osoby: dwóch Polaków oraz dwóch obcokrajowców, w podziale na dwie kategorie wiekowe.

Współpracując z innymi muzeami i instytucjami kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowuje również ogólnopolski kalendarz wydarzeń związanych z obchodami 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

W ramach współpracy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowana zostanie konferencja naukowa oraz wystawa „Świadkowie Mówią” jako kolejne punkty obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W efekcie współpracy z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej odbędzie się rekonstrukcja bitwy nad Bzurą.

Na stronie muzeum1939.pl/80rocznica będą pojawić się szczegółowe informacje o programie i wydarzeniach organizowanych w całej Polsce, zgłoszonych do ogólnopolskiego kalendarza obchodów, prowadzonego przez MIIWS.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież