Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Hokeistki Stoczniowca o wygraną o finału PLHK
sobota, 06 marca 2021 19:18
Hokeistki Stoczniowca o wygraną o finału PLHK
Hokeistki Stoczniowca wygrały pierwszy mecz półfinałowy Polskiej
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Nie ma żadnych konsultacji w sprawie atomu"

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 kwietnia 2011 08:53

Pomorska Inicjatywa Antynuklearna 26 kwietnia, w 25 rocznicę katastrofy w Czarnobylu, organizuje w Gdańsku demonstrację przeciw budowie elektrowni atomowych w Polsce.
Rozmawowa z Filipem Dudą z Pomorskiej Inicjatywy Antynuklearnej, współorganizatorem protestu.

Dlaczego mówicie o katastrofie w Czarnobylu, przecież to była stara, radziecka technologia, dzisiaj są nowe elektrownie tzw. „generacji 3,5”?

Po wypadku w Czarnobylu eksperci mówili, że katastrofa najwyższego, 7-stopnia, w skali zagrożeń nuklearnych INES, czyli taka jak czarnobylska, może zdarzyć się raz na 100 milionów lat. Minęło 25 lat i mamy Fukushimę i znów 7 stopień, więc coś tu się nie zgadza... A o reaktorach generacji 3,5 nie możemy wiele powiedzieć, bo pierwsze dwa dopiero powstają, a żaden nie funkcjonuje. Teza o ich bezpieczeństwie jest niepewna, zwłaszcza, że wielu ekspertów mówi, że nowa generacja to po prostu poprzednia, która przeszła „zewnętrzny facelifting”.

Nie jesteście zadowoleni z dialogu wokół energetyki jądrowej?

Tak naprawdę to nie żaden dialog ani konsultacje społeczne. Jaki sens mają konsultacje w momencie, kiedy równocześnie trwają prace nad tworzeniem elektrowni? Obowiązuje grafik według, którego do 2014 roku rząd ma zadecydować o lokalizacji elektrowni, a w 2016 ma ruszyć budowa...

Podobno nie ma żadnej alternatywy...

Po pierwsze warto zaznaczyć, że energetyka jądrowa działa bardzo podobnie do elektrowni konwencjonalnych i też opiera się na technologiach nieodnawialnych. Eksperci mówią, że Polska będzie miała problemy energetyczne już w 2016 roku, a nawet według, niemal niemożliwych do zrealizowania, planów rządowych nasza elektrownia nie ruszy wcześniej niż w 2020 roku. Pierwsza elektrownia zapewni nam raptem 6% zapotrzebowania, w 2030 roku z energetyki jądrowej  też nie będzie więcej niż 16%...

No dobrze, ale jeśli nie atom, to co „zamiast”?

Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to ograniczenie strat energii, a te mamy olbrzymie, bo obecnie to około jednej trzeciej wytwarzanej energii. Powinniśmy też starać się ograniczać marnotrawstwo, teraz na jedną jednostkę wytwarzanego produktu zużywamy trzy razy więcej energii niż państwa „starej piętnastki”. Wreszcie, nie mamy równowagi między szczytem poboru (rano i wieczorem), a poborem w pozostałym czasie. Nie możemy zmieniać ilości produkowanego prądu, a w tym także elektrownia jądrowa nie pomoże. Reaktora nie da się wyłączyć na kilka godzin....

Co więc mielibyśmy zrobić?

Powinniśmy tworzyć elektrownie szczytowo-pompowe i szczytowo-gazowe, one mogą działać tylko wtedy gdy zapotrzebowanie jest większe. Dobrym pomysłem są też tak zwane „mosty energetyczne” i inteligentna sieć energetyczna, w tym kierunku zmierzają kraje Europy Zachodniej. Pozwala on bilansować zapotrzebowanie i produkcję energii na przykład w Polsce i Niemczech.

Dlaczego więc nie dyskutuje się o takich rozwiązaniach?

Naszym politykom nie zależy na takich systemowych rozwiązaniach, chcą stworzyć coś zauważalnego, najlepiej wielkiego, żeby każdy widział, jak elektrownia atomowa.  

Rozmawiał Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

fot. Patryk Zdrojewski

 

Komentarze  

 
0 #2 chemik 2011-04-27 11:53
Po co bić pianę? wystarczy sprawdzić ile elektrowni jądrowych jest przy granicach Polski.. do wielu z nich mieszkańcy naszego kraju mają bliżej niż do planowanej w Żarnowcu.. i nikomu to nie przeszkadza?
tak jak jest grupa ludzi ślepo wierząca w czystość tej energii..tak jest grupa która z klampkami na oczach powtarza że to ZŁO.. fakty są inne.. we wszystkich raportach (UE, niezależne badania) energia jądrowa jest najczystrzą i najbardziej opłacalną ! z tym nie można się kłócić..
a ludzie którzy zajmują się manifestacjami.. mogliby zająć się np chałdą w wiślince.. albo metodami oczyszczania spalin z ośrodków przemyslowych w trójmiescie.. bo to dzięki takiej emisji przodujemy w "rakotwórczości" powietrza w aglomeracji trójmiejskiej..
Cytować
 
 
+7 #1 elektryk 2011-04-24 09:44
ta budowa to nowy dobry interes,stadion jest,hala jest,a zarabiać trzeba,dlatego walka z tym pomysłem bedzie twarda,a lobbystów z biznesu nie zabraknie,pierw szy to DUNAJEWSKI,gośc który służył francuzom po sprzedazy gdańskiej ec wybrzeze
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież