Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Nie ma żadnych konsultacji w sprawie atomu"

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 kwietnia 2011 08:53

Pomorska Inicjatywa Antynuklearna 26 kwietnia, w 25 rocznicę katastrofy w Czarnobylu, organizuje w Gdańsku demonstrację przeciw budowie elektrowni atomowych w Polsce.
Rozmawowa z Filipem Dudą z Pomorskiej Inicjatywy Antynuklearnej, współorganizatorem protestu.

Dlaczego mówicie o katastrofie w Czarnobylu, przecież to była stara, radziecka technologia, dzisiaj są nowe elektrownie tzw. „generacji 3,5”?

Po wypadku w Czarnobylu eksperci mówili, że katastrofa najwyższego, 7-stopnia, w skali zagrożeń nuklearnych INES, czyli taka jak czarnobylska, może zdarzyć się raz na 100 milionów lat. Minęło 25 lat i mamy Fukushimę i znów 7 stopień, więc coś tu się nie zgadza... A o reaktorach generacji 3,5 nie możemy wiele powiedzieć, bo pierwsze dwa dopiero powstają, a żaden nie funkcjonuje. Teza o ich bezpieczeństwie jest niepewna, zwłaszcza, że wielu ekspertów mówi, że nowa generacja to po prostu poprzednia, która przeszła „zewnętrzny facelifting”.

Nie jesteście zadowoleni z dialogu wokół energetyki jądrowej?

Tak naprawdę to nie żaden dialog ani konsultacje społeczne. Jaki sens mają konsultacje w momencie, kiedy równocześnie trwają prace nad tworzeniem elektrowni? Obowiązuje grafik według, którego do 2014 roku rząd ma zadecydować o lokalizacji elektrowni, a w 2016 ma ruszyć budowa...

Podobno nie ma żadnej alternatywy...

Po pierwsze warto zaznaczyć, że energetyka jądrowa działa bardzo podobnie do elektrowni konwencjonalnych i też opiera się na technologiach nieodnawialnych. Eksperci mówią, że Polska będzie miała problemy energetyczne już w 2016 roku, a nawet według, niemal niemożliwych do zrealizowania, planów rządowych nasza elektrownia nie ruszy wcześniej niż w 2020 roku. Pierwsza elektrownia zapewni nam raptem 6% zapotrzebowania, w 2030 roku z energetyki jądrowej  też nie będzie więcej niż 16%...

No dobrze, ale jeśli nie atom, to co „zamiast”?

Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to ograniczenie strat energii, a te mamy olbrzymie, bo obecnie to około jednej trzeciej wytwarzanej energii. Powinniśmy też starać się ograniczać marnotrawstwo, teraz na jedną jednostkę wytwarzanego produktu zużywamy trzy razy więcej energii niż państwa „starej piętnastki”. Wreszcie, nie mamy równowagi między szczytem poboru (rano i wieczorem), a poborem w pozostałym czasie. Nie możemy zmieniać ilości produkowanego prądu, a w tym także elektrownia jądrowa nie pomoże. Reaktora nie da się wyłączyć na kilka godzin....

Co więc mielibyśmy zrobić?

Powinniśmy tworzyć elektrownie szczytowo-pompowe i szczytowo-gazowe, one mogą działać tylko wtedy gdy zapotrzebowanie jest większe. Dobrym pomysłem są też tak zwane „mosty energetyczne” i inteligentna sieć energetyczna, w tym kierunku zmierzają kraje Europy Zachodniej. Pozwala on bilansować zapotrzebowanie i produkcję energii na przykład w Polsce i Niemczech.

Dlaczego więc nie dyskutuje się o takich rozwiązaniach?

Naszym politykom nie zależy na takich systemowych rozwiązaniach, chcą stworzyć coś zauważalnego, najlepiej wielkiego, żeby każdy widział, jak elektrownia atomowa.  

Rozmawiał Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

fot. Patryk Zdrojewski

 

Komentarze  

 
0 #2 chemik 2011-04-27 11:53
Po co bić pianę? wystarczy sprawdzić ile elektrowni jądrowych jest przy granicach Polski.. do wielu z nich mieszkańcy naszego kraju mają bliżej niż do planowanej w Żarnowcu.. i nikomu to nie przeszkadza?
tak jak jest grupa ludzi ślepo wierząca w czystość tej energii..tak jest grupa która z klampkami na oczach powtarza że to ZŁO.. fakty są inne.. we wszystkich raportach (UE, niezależne badania) energia jądrowa jest najczystrzą i najbardziej opłacalną ! z tym nie można się kłócić..
a ludzie którzy zajmują się manifestacjami.. mogliby zająć się np chałdą w wiślince.. albo metodami oczyszczania spalin z ośrodków przemyslowych w trójmiescie.. bo to dzięki takiej emisji przodujemy w "rakotwórczości" powietrza w aglomeracji trójmiejskiej..
Cytować
 
 
+7 #1 elektryk 2011-04-24 09:44
ta budowa to nowy dobry interes,stadion jest,hala jest,a zarabiać trzeba,dlatego walka z tym pomysłem bedzie twarda,a lobbystów z biznesu nie zabraknie,pierw szy to DUNAJEWSKI,gośc który służył francuzom po sprzedazy gdańskiej ec wybrzeze
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież