Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

"Nie ma żadnych konsultacji w sprawie atomu"

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 kwietnia 2011 08:53

Pomorska Inicjatywa Antynuklearna 26 kwietnia, w 25 rocznicę katastrofy w Czarnobylu, organizuje w Gdańsku demonstrację przeciw budowie elektrowni atomowych w Polsce.
Rozmawowa z Filipem Dudą z Pomorskiej Inicjatywy Antynuklearnej, współorganizatorem protestu.

Dlaczego mówicie o katastrofie w Czarnobylu, przecież to była stara, radziecka technologia, dzisiaj są nowe elektrownie tzw. „generacji 3,5”?

Po wypadku w Czarnobylu eksperci mówili, że katastrofa najwyższego, 7-stopnia, w skali zagrożeń nuklearnych INES, czyli taka jak czarnobylska, może zdarzyć się raz na 100 milionów lat. Minęło 25 lat i mamy Fukushimę i znów 7 stopień, więc coś tu się nie zgadza... A o reaktorach generacji 3,5 nie możemy wiele powiedzieć, bo pierwsze dwa dopiero powstają, a żaden nie funkcjonuje. Teza o ich bezpieczeństwie jest niepewna, zwłaszcza, że wielu ekspertów mówi, że nowa generacja to po prostu poprzednia, która przeszła „zewnętrzny facelifting”.

Nie jesteście zadowoleni z dialogu wokół energetyki jądrowej?

Tak naprawdę to nie żaden dialog ani konsultacje społeczne. Jaki sens mają konsultacje w momencie, kiedy równocześnie trwają prace nad tworzeniem elektrowni? Obowiązuje grafik według, którego do 2014 roku rząd ma zadecydować o lokalizacji elektrowni, a w 2016 ma ruszyć budowa...

Podobno nie ma żadnej alternatywy...

Po pierwsze warto zaznaczyć, że energetyka jądrowa działa bardzo podobnie do elektrowni konwencjonalnych i też opiera się na technologiach nieodnawialnych. Eksperci mówią, że Polska będzie miała problemy energetyczne już w 2016 roku, a nawet według, niemal niemożliwych do zrealizowania, planów rządowych nasza elektrownia nie ruszy wcześniej niż w 2020 roku. Pierwsza elektrownia zapewni nam raptem 6% zapotrzebowania, w 2030 roku z energetyki jądrowej  też nie będzie więcej niż 16%...

No dobrze, ale jeśli nie atom, to co „zamiast”?

Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to ograniczenie strat energii, a te mamy olbrzymie, bo obecnie to około jednej trzeciej wytwarzanej energii. Powinniśmy też starać się ograniczać marnotrawstwo, teraz na jedną jednostkę wytwarzanego produktu zużywamy trzy razy więcej energii niż państwa „starej piętnastki”. Wreszcie, nie mamy równowagi między szczytem poboru (rano i wieczorem), a poborem w pozostałym czasie. Nie możemy zmieniać ilości produkowanego prądu, a w tym także elektrownia jądrowa nie pomoże. Reaktora nie da się wyłączyć na kilka godzin....

Co więc mielibyśmy zrobić?

Powinniśmy tworzyć elektrownie szczytowo-pompowe i szczytowo-gazowe, one mogą działać tylko wtedy gdy zapotrzebowanie jest większe. Dobrym pomysłem są też tak zwane „mosty energetyczne” i inteligentna sieć energetyczna, w tym kierunku zmierzają kraje Europy Zachodniej. Pozwala on bilansować zapotrzebowanie i produkcję energii na przykład w Polsce i Niemczech.

Dlaczego więc nie dyskutuje się o takich rozwiązaniach?

Naszym politykom nie zależy na takich systemowych rozwiązaniach, chcą stworzyć coś zauważalnego, najlepiej wielkiego, żeby każdy widział, jak elektrownia atomowa.  

Rozmawiał Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

fot. Patryk Zdrojewski

 

Komentarze  

 
0 #2 chemik 2011-04-27 11:53
Po co bić pianę? wystarczy sprawdzić ile elektrowni jądrowych jest przy granicach Polski.. do wielu z nich mieszkańcy naszego kraju mają bliżej niż do planowanej w Żarnowcu.. i nikomu to nie przeszkadza?
tak jak jest grupa ludzi ślepo wierząca w czystość tej energii..tak jest grupa która z klampkami na oczach powtarza że to ZŁO.. fakty są inne.. we wszystkich raportach (UE, niezależne badania) energia jądrowa jest najczystrzą i najbardziej opłacalną ! z tym nie można się kłócić..
a ludzie którzy zajmują się manifestacjami.. mogliby zająć się np chałdą w wiślince.. albo metodami oczyszczania spalin z ośrodków przemyslowych w trójmiescie.. bo to dzięki takiej emisji przodujemy w "rakotwórczości" powietrza w aglomeracji trójmiejskiej..
Cytować
 
 
+7 #1 elektryk 2011-04-24 09:44
ta budowa to nowy dobry interes,stadion jest,hala jest,a zarabiać trzeba,dlatego walka z tym pomysłem bedzie twarda,a lobbystów z biznesu nie zabraknie,pierw szy to DUNAJEWSKI,gośc który służył francuzom po sprzedazy gdańskiej ec wybrzeze
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież