W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Staniszkis odwiedzi UG

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 kwietnia 2011 16:34

Autorka "Samoograniczającej się rewolucji", badaczka procesów społecznych prof. Jadwiga Staniszkis będzie w środę (27 kwietnia br. ) gościem Gdańskich Wykładów Solidarności. Tematem wykładu prof. Staniszkis będzie "Polska - po kryzysie czy w kryzysie?"."Gdańskie Wykłady Solidarności" są wspólnym projektem Europejskiego Centrum Solidarności i Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Cykl spotkań z intelektualistami, historykami idei i osobami uznawanymi za autorytety życia publicznego ma twórczo odnieść się do etosu ruchu Solidarności i przeanalizować proces budowy społeczeństwa obywatelskiego. Diagnoza stanowić ma punkt wyjścia do propozycji rozwiązania aktualnych problemów społecznych. Istotną cechą cyklu wykładów jest podkreślenie wagi wrażliwości społecznej w refleksji nad współczesną sytuacją Polski.

Jadwiga Staniszkis to ekspert światowej klasy w dziedzinie socjologii polityki, teorii socjalizmu i postkomunizmu i transformacji polityczno-gospodarczej. W latach PRL prowadziła działalność opozycyjną. Była ekspertem strajkujących stoczniowców w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Opuściła wówczas tzw. grono warszawskich ekspertów tworzone m.in. przez Tadeusza Mazowieckiego i Bronisława Geremka, protestując przeciwko wpisaniu kierowniczej roli partii (PZPR) do ustaleń MKS i strony rządowej. W ten sposób zaczęła się jej kontestacja sytuacji po porozumieniach społecznych z Sierpnia 1980 r.

W swoich pracach badawczych skupia się na problemie globalizacji, kondycji instytucji państwowych, procesach integracji europejskiej. Od lat jest krytyczną obserwatorką wydarzeń politycznych. Staniszkis jest m.in. autorką opracowania "Samoograniczająca się rewolucja". Ta książka to już klasyka, jedna z bardziej znanych na świecie prac poświęconych genezie "Solidarności".

Staniszkis wnikliwie obserwuje wydarzenia Sierpnia 1980 uczestnicząc w komisji ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Autorka poddaje krytyce nie tylko kształt systemu politycznego okresu PRL, lecz także utopijny charakter solidarnościowej wizji społeczeństwa wolnego od polityki i opartego na jedności społecznej. W swoich analizach skupia się na mechanizmach władzy, tworzących się zarówno po stronie obozu Solidarności, jak i obozu rządzącego. Wydano ją najpierw we Francji w 1982, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Książka zapewniła Staniszkis pozycję jednej z najbardziej znanych polskich socjologów na świecie, w dziedzinie socjologii polityki, teorii socjalizmu oraz transformacji polityczno-gospodarczej. Samoograniczająca się rewolucja czekała niemal 30 lat na oficjalną publikację w Polsce.

- Okazuje się po latach, że to ciągle aktualny opis kryzysu partii władzy - zauważa w rozmowie z nami autorka.

Książka jest dostępna w ksiegarni internetowej ECS. Będzie ją można też kupić jutro podczas wykładu prof. Staniszkis. Lada dzień książka trafi do księgarń.


Wykład rozpocznie się o godz. 13.30. na Uniwersytecie Gdańskim, Wydział Nauk Społecznych (ul. Bażyńskiego 4, sala S 208).


Do innych najbardziej znanych jej książek należą The Dialectics of Socialist Society: Polish Case (1981) Poland's Self-Limiting Revolution (1984), The Dynamics of Breakthrough in Eastern Europe (1992), Ontologia socjalizmu (1988), Postkomunizm (2001), Władza globalizacji (2003), Antropologia władzy (2009).

Natalia Maj

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież