Kwiaty przy tablicy pomordowanych Gedanistów » Westerplatte, Poczta Polska i Gedania to trzy najważniejsze dla Polaków miejsca w przedwojennym Gdań... Otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” w Gdańsku » W piątek, 14 sierpnia, na Placu Solidarności uroczyście otwarto wystawę „TU rodziła się »Solidarność... Arcybiskup Głódź na emeryturze » Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa met... Opinia ekspertów daje podstawę do uchylenia pozwolenia na budowę na te... » Główna Komisja Konserwatorska, działająca przy Generalnym Konserwatorze Zabytków, wydała opinię na t... Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych ze... » Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta Gdańska i jego rodziny. W specjalnym ... Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż...
Reklama
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
piątek, 14 sierpnia 2020 13:47
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta G ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Budżet Obywatelski szansą na drobne ale potrzebne inwestycje

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 10 czerwca 2015 17:58

Do 22 czerwca każdy, kto ukończył 16 lat i jest zameldowany w Gdańsku może przedstawić swój pomysł na inwestycje w swojej dzielnicy albo w mieście. Trwa akcja kształtowania Budżetu Obywatelskiego na 2016 rok. Do wydania jest 11 milionów złotych. W porównaniu z budżetem miejskim to mało, ale i takie kwoty są potrzebne zdaniem działaczy społecznych.Z budżetu obywatelskiego mogą być finansowane np. remonty traktów osiedlowych, budowa ścieżek rowerowych, placów zabaw, boisk parków rekreacyjnych i masę innych pomysłów, które mają mieszkańcy poszczególnych dzielnic Gdańska. Jednym z pierwszych budżetów obywatelskich w naszym kraju mógł pochwalić się Sopot, w Poznaniu głosowano np. nad remontem stadionu żużlowego. W Gdańsku do tej  pory przeważały projekty związane z ułatwieniem mieszkańcom dostępu do aktywnego wypoczynku. Wnioski mieszkańców – każdy musi poprzeć minimum piętnaście osób - będą analizowane pod kątem formalno prawnym do końca lipca zaś głosowanie nad propozycjami zaplanowano w dniach 17-24 września.
Głosowanie odbywać się będzie drogą elektroniczną, każdy z głosujących będzie mógł oddać pięć głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekty ogólnomiejskie. Co ciekawe wszystkie głosy w „puli dzielnicowej” można oddać na jeden projekt. Do zagospodarowania w poszczególnych dzielnicach jest 8,8 miliona złotych zaś w puli na projekty ogólnomiejskie znalazło się 2,2 mln złotych.


W tym roku nowością będzie to, że projekty dzielnicowe dotyczyć będą stricte dzielnic, zniknie podział uzależniony od okręgów wyborczych. Własne budżety obywatelskie będą miały łącznie 34 dzielnice. Kwoty przeznaczone na budżety wahają się od 96 tysięcy w przypadku Letnicy i 97 tys. w przypadku Rudników do 490 tys. w przypadku Przymorza Wielkiego i 772 tysięcy w przypadku Chełmu. Z puli 8,8 miliona złotych wydzielono jedną trzecią, którą podzielono po równo pomiędzy dzielnice. Pozostałą część budżetu uzależniono od ilości mieszkańców w danej jednostce administracyjnej.


- Budżet obywatelski to niezwykle ważna sprawa, to inicjatywa dzięki której mieszkańcy mogą czuć się współodpowiedzialni za to co dzieję się w ich dzielnicy, mogą sami zadecydować jakie inwestycje zostaną poczynione. Być może kwota budżetu obywatelskiego przy budżecie całego miasta to tylko niewielka jego część i te nakłady powinny być większe, ale moim zdaniem to bardzo ważne, że mieszkańcy mogą współdecydować o wydatkowaniu nawet tych niewielkich globalnie kwot – powiedział nam Jacek Król, radny dzielnicowy gdańskiego Śródmieścia.


Dla porównania planowane  dochody w budżecie Gdańska na 2015 rok to ponad 2 miliardy 630 milionów złotych. Budżet Obywatelski stał się również pewnego rodzaju inspiracją.
- Uważam, że instytucja budżetu obywatelskiego jest społecznie potrzebna. Pozwala ona zrealizować potrzeby mieszkańców niekoniecznie związane z wielkimi miejskimi czy nawet regionalnymi inwestycjami. Zresztą w przyszłym roku planujemy w LWSM Morena przeprowadzenie podobnej inicjatywy. 10 procent naszego funduszu remontowego planujemy przeznaczyć na inwestycje ogólnodzielnicowe wskazane właśnie przez naszych mieszkańców – powiedział nam Aleksander Nowaczek z zarządu LWSM Morena w Gdańsku.


Lista wybranych do realizacji projektów budżetu obywatelskiego ogłoszona będzie 30 września ich realizacją zajmie się miasto. Szczegóły dotyczące zgłaszania wniosków, dostępności stosownych formularzy i kontaktów z koordynatorami można znaleźć na stRonie internetowej Gdańska.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież