Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
piątek, 17 stycznia 2020 21:21
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
Czwartą wygraną z rzędu zakończyli czwartą rundę zmagań w PHL h ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Budżet Obywatelski szansą na drobne ale potrzebne inwestycje

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 10 czerwca 2015 17:58

Do 22 czerwca każdy, kto ukończył 16 lat i jest zameldowany w Gdańsku może przedstawić swój pomysł na inwestycje w swojej dzielnicy albo w mieście. Trwa akcja kształtowania Budżetu Obywatelskiego na 2016 rok. Do wydania jest 11 milionów złotych. W porównaniu z budżetem miejskim to mało, ale i takie kwoty są potrzebne zdaniem działaczy społecznych.Z budżetu obywatelskiego mogą być finansowane np. remonty traktów osiedlowych, budowa ścieżek rowerowych, placów zabaw, boisk parków rekreacyjnych i masę innych pomysłów, które mają mieszkańcy poszczególnych dzielnic Gdańska. Jednym z pierwszych budżetów obywatelskich w naszym kraju mógł pochwalić się Sopot, w Poznaniu głosowano np. nad remontem stadionu żużlowego. W Gdańsku do tej  pory przeważały projekty związane z ułatwieniem mieszkańcom dostępu do aktywnego wypoczynku. Wnioski mieszkańców – każdy musi poprzeć minimum piętnaście osób - będą analizowane pod kątem formalno prawnym do końca lipca zaś głosowanie nad propozycjami zaplanowano w dniach 17-24 września.
Głosowanie odbywać się będzie drogą elektroniczną, każdy z głosujących będzie mógł oddać pięć głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekty ogólnomiejskie. Co ciekawe wszystkie głosy w „puli dzielnicowej” można oddać na jeden projekt. Do zagospodarowania w poszczególnych dzielnicach jest 8,8 miliona złotych zaś w puli na projekty ogólnomiejskie znalazło się 2,2 mln złotych.


W tym roku nowością będzie to, że projekty dzielnicowe dotyczyć będą stricte dzielnic, zniknie podział uzależniony od okręgów wyborczych. Własne budżety obywatelskie będą miały łącznie 34 dzielnice. Kwoty przeznaczone na budżety wahają się od 96 tysięcy w przypadku Letnicy i 97 tys. w przypadku Rudników do 490 tys. w przypadku Przymorza Wielkiego i 772 tysięcy w przypadku Chełmu. Z puli 8,8 miliona złotych wydzielono jedną trzecią, którą podzielono po równo pomiędzy dzielnice. Pozostałą część budżetu uzależniono od ilości mieszkańców w danej jednostce administracyjnej.


- Budżet obywatelski to niezwykle ważna sprawa, to inicjatywa dzięki której mieszkańcy mogą czuć się współodpowiedzialni za to co dzieję się w ich dzielnicy, mogą sami zadecydować jakie inwestycje zostaną poczynione. Być może kwota budżetu obywatelskiego przy budżecie całego miasta to tylko niewielka jego część i te nakłady powinny być większe, ale moim zdaniem to bardzo ważne, że mieszkańcy mogą współdecydować o wydatkowaniu nawet tych niewielkich globalnie kwot – powiedział nam Jacek Król, radny dzielnicowy gdańskiego Śródmieścia.


Dla porównania planowane  dochody w budżecie Gdańska na 2015 rok to ponad 2 miliardy 630 milionów złotych. Budżet Obywatelski stał się również pewnego rodzaju inspiracją.
- Uważam, że instytucja budżetu obywatelskiego jest społecznie potrzebna. Pozwala ona zrealizować potrzeby mieszkańców niekoniecznie związane z wielkimi miejskimi czy nawet regionalnymi inwestycjami. Zresztą w przyszłym roku planujemy w LWSM Morena przeprowadzenie podobnej inicjatywy. 10 procent naszego funduszu remontowego planujemy przeznaczyć na inwestycje ogólnodzielnicowe wskazane właśnie przez naszych mieszkańców – powiedział nam Aleksander Nowaczek z zarządu LWSM Morena w Gdańsku.


Lista wybranych do realizacji projektów budżetu obywatelskiego ogłoszona będzie 30 września ich realizacją zajmie się miasto. Szczegóły dotyczące zgłaszania wniosków, dostępności stosownych formularzy i kontaktów z koordynatorami można znaleźć na stRonie internetowej Gdańska.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież