Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Uniwersytet umiera – naukowcy protestują

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 10 czerwca 2015 14:59

Śmierć Uniwersytetu – pod takim hasłem manifestowano w środę swoje niezadowolenie z polityki wobec działalności uczelni wyższych. Protestującym chodziło zwłaszcza o to co dzieje się z naukami humanistycznymi. Jak przekonywali zostały one sprowadzone na margines.



Uczestnicy happeningu w większości ubrani byli w czarne stroje zawyły syreny.  Zarzucano władzom resortu edukacji, że na siłę deprecjonują wartość i znaczenie nauk humanistycznych dla rozwoju społeczeństwa. – O wszystkim nie może decydować tylko rozwój gospodarczy – argumentowano podczas protestu. Happening rozpoczął się pod budynkiem Wydziału Filologicznego UG, później protestujący przeszli pod gmach Wydziału Nauk Społecznych.


Protest zorganizowany został w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej. Jednak nie uczestniczyli w nim tylko humaniści. – To nie tylko humanistyka umiera, to umiera cały uniwersytet – podkreślał prof. Andrzej Ceynowa, dziekan Wydziału Filologicznego UG.


- Od 20 lat milczymy, nagromadzamy w sobie niezadowolenie z czegoś co się pogłębia, to nie tylko zupełnie bezmyślna struktura finansowania nauk humanistycznych to  niewiarygodnie niskie nakłady na polską naukę i polskie szkolnictwo wyższe. To cud, że kształcimy i realizujemy badania naukowe na światowym poziomie, ale to nie potrwa długo jeśli czegoś nie zrobimy – powiedział obecny na happeningu dziekan Wydziału Chemii UG prof. Piotr Stepnowski. Dodał, iż ufa, że rozpoczyna się właśnie coś co zaowocuje zmianą polskiej polityki wobec szkolnictwa wyższego.


Uczestnicy protesty podkreślali, że władze resortowe dążą do niebezpiecznego podziału na uczelnie wiodące i uczelnie zawodowe. W skład tych wiodących wchodziłoby 5, 6 uczelni w kraju, które otrzymywałyby większość pieniędzy na badania naukowe, reszta odgrywała by pomniejsza rolę skupiając się tylko na kształceniu zawodowym. Może dojść do sytuacji, że północna Polska zostanie pozbawiona silnego ośrodka akademickiego – przestrzegano.
- Politycy muszą brać pod uwagę nasze, czyli polskiego społeczeństwa wymagania co do rozwoju naszej kultury, naszego języka, naszej rodzimej kultury, to kto to zrobi? – pytał profesor Andrzej Ceynowa. Od pokolenia, od 20 lat biadolimy, ale sobie w biurko, nawet nie wychodzimy na zewnątrz i nic nie robimy, może teraz czas abyśmy przestali biadolić i chociaż wyszli, może ktoś nas usłyszy – kontynuował. Podkreślając, ze to może być ostatni moment na tego typu protesty.


Podczas happeningu wskazywano, że dla równomiernego rozwoju społeczeństw potrzebni są również przedstawiciele nauk humanistycznych – To intelektualiści patrzą na ręce politykom i ich kontrolują – podkreślano.  Zarzucano władzom państwowym, że od lat nauka jest niedofinansowana, że oprócz finansowania gałęzi, które przynoszą nowe patenty, nowe technologie, nowe leki potrzebne  jest także finasowanie nauk humanistycznych zaś obecna metody grantowe czy uwzględniające ilość publikacji międzynarodowych nie przystają do specyfiki niektórych nauk humanistycznych. Zwracano uwagę, że w firmach, nowoczesnych korporacjach zaczęto bagatelizować sprawę tzw. umiejętności miękkich, związanych choćby z umiejętnym zarządzaniem zespołem ludzkim stąd mnożące się przypadki oskarżeń o mobbing w instytucjach nastawionych tylko na zysk.
Protest w rozmaitej formie zorganizowano łącznie w 16 uniwersytetach w całej Polsce.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież