Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sposób na życie z cukrzycą

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 12 czerwca 2015 12:46

Jeśli okaże się, że masz cukrzycę - nie załamuj się. Pamiętaj, że masz wpływ na swoje zdrowie poprzez styl swojego życia!W ostatnich kilkunastu latach obserwuje się wzrost częstości występowania cukrzycy. W roku 2000 chorych na cukrzycę typu 2 na świecie było 177mln, a szacuje się, że w roku 2030 liczba ta zwiększy się do 366 mln. Wzrost zachorowalności na cukrzycę bardzo silnie związany jest ze wzrostem częstości występowania nadwagi i otyłości. Otyłość trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, a u ponad 90% chorych na cukrzycę typu 2 stwierdza się nieprawidłową masę ciała. Jeśli problem cukrzycy dotknął także Ciebie – nie poddawaj się chorobie, działaj.


ZACZNIJ ĆWICZYĆ – aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i ma pozytywny wpływ na poziomy glikemii we krwi. Ponadto ćwiczenia obniżają poziom stresu, wpływają na jakość snu i ogólne zadowolenie z życia.


JEDZ ZDROWO – zdrowa, zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana dieta z dużą ilością warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, jednocześnie z ograniczoną ilością cukrów prostych i nasyconych tłuszczów pozwala na utrzymanie odpowiednich poziomów cukru we krwi i prawidłowej masy ciała.


SCHUDNIJ – upewnij się, że nie masz nadwagi (BMI>25) ani otyłości (BMI>30), a Twoja waga jest prawidłowa. Schudnij, jeśli trzeba.


BMI – Body Mass Index - współczynnik masy ciała, który obliczamy dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach)


PAMIĘTAJ O LEKACH!
Stosuj się do zaleceń lekarza i nawet jeśli czujesz się dobrze, nie pomijaj samowolnie dawek leków.


MIEJ CUKIER ZAWSZE POD KONTROLĄ!
Sprawdzaj poziomy glikemii regularnie i nie pomijaj zalecanych pomiarów, pozwoli to na dobranie odpowiedniej formy leczenia. Noś zawsze przy sobie glukometr. Cukrzyca wiąże się z dwoma nieprawidłowymi poziomami glikemii: hiperglikemią (czyli zbyt wysokiego poziomu cukru) i hiperglikemią – zbyt niskim poziomem cukru wywołanym działaniem leków obniżających glikemię.


NIE PAL!
Chyba nikomu nie trzeba udowadniać, że palenie szkodzi. Dodatkowo w cukrzycy palenie może powodować problemy z krążeniem.


ODWIEDZAJ STOMATOLOGA
Wysokie poziomy glikemii mogą prowadzić do ubytków jamie ustnej, dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u dentysty.


DBAJ O STOPY!
Kontroluj stan swoich stóp – zgłaszaj lekarzowi wszelkie niepokojące objawy takie jak. trudno gojące się skaleczenia, swędzenie, ranki, grzybicę itd. Jednym z powikłań cukrzycy jest tzw. „stopa cukrzycowa”, w wielu przypadkach niestety kończąca się amputacją kończyny.


NIE STRESUJ SIĘ!
Stres u osób z cukrzycą, podobnie jak w innych chorobach metabolicznych i endokrynologicznych, ma duży wpływ na jakość życia. Hormony stresu - adrenalina oraz kortyzol i kortykosteron, wpływają silnie hiperglikemizująco, a więc podnoszą poziom cukru we krwi.


INFORMUJ O SWOJEJ CHOROBIE
Twoi bliscy, współpracownicy i znajomi powinni wiedzieć, że masz cukrzycę, dla Twojego bezpieczeństwa. W razie nagłego wypadku np. hipoglikemii powinni wiedzieć jak Ci pomóc. Noś opaskę z informacją o cukrzycy, w sytuacji gdy nie będzie w pobliżu nikogo bliskiego, taka opaska może uratować Ci życie. Zawsze miej też przy sobie „coś słodkiego” – cukierek, płynna glukoza czy nawet kostka cukru pomoże Ci w razie nagłego spadku cukru.


CUKIER RATUJE ŻYCIE

Centrum Medyczne Synexus prowadzi obecnie akcję społeczno-edukacyjną „Cukier ratuje życie” informując o zagrożeniach związanych z cukrzycą. W trosce o zdrowie pacjentów z cukrzycą, diabetycy, którzy skorzystają z bezpłatnych badań kontrolnych w Przychodni Synexus otrzymają silikonowe opaski z informacją o chorobie i saszetki z płynną glukozą na wypadek nagłej hipoglikemii.

Angelina Ziembińska

Centrum Medyczne Synexus

Tel. 22 203 03 00

 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież