„Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias... Poseł Jerzy Borowczak - przegrał z 12, wygrał wg d'Hondta » Jerzy Borowczak, poseł PO, jeden z robotniczych organizatorów strajków sierpniowych w Stoczni Gdańsk... Nominacje do Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności » W historycznej dla niezależnego ruchu związkowego NSZZ „S” i najnowszych dziejów Polski Sali BHP Sto...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
wtorek, 12 listopada 2019 22:11
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
Dopiero rzuty karne wyłoniły zwycięzcę meczu Lotos PKH - Comarch C ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sposób na życie z cukrzycą

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 12 czerwca 2015 12:46

Jeśli okaże się, że masz cukrzycę - nie załamuj się. Pamiętaj, że masz wpływ na swoje zdrowie poprzez styl swojego życia!W ostatnich kilkunastu latach obserwuje się wzrost częstości występowania cukrzycy. W roku 2000 chorych na cukrzycę typu 2 na świecie było 177mln, a szacuje się, że w roku 2030 liczba ta zwiększy się do 366 mln. Wzrost zachorowalności na cukrzycę bardzo silnie związany jest ze wzrostem częstości występowania nadwagi i otyłości. Otyłość trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, a u ponad 90% chorych na cukrzycę typu 2 stwierdza się nieprawidłową masę ciała. Jeśli problem cukrzycy dotknął także Ciebie – nie poddawaj się chorobie, działaj.


ZACZNIJ ĆWICZYĆ – aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i ma pozytywny wpływ na poziomy glikemii we krwi. Ponadto ćwiczenia obniżają poziom stresu, wpływają na jakość snu i ogólne zadowolenie z życia.


JEDZ ZDROWO – zdrowa, zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana dieta z dużą ilością warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, jednocześnie z ograniczoną ilością cukrów prostych i nasyconych tłuszczów pozwala na utrzymanie odpowiednich poziomów cukru we krwi i prawidłowej masy ciała.


SCHUDNIJ – upewnij się, że nie masz nadwagi (BMI>25) ani otyłości (BMI>30), a Twoja waga jest prawidłowa. Schudnij, jeśli trzeba.


BMI – Body Mass Index - współczynnik masy ciała, który obliczamy dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach)


PAMIĘTAJ O LEKACH!
Stosuj się do zaleceń lekarza i nawet jeśli czujesz się dobrze, nie pomijaj samowolnie dawek leków.


MIEJ CUKIER ZAWSZE POD KONTROLĄ!
Sprawdzaj poziomy glikemii regularnie i nie pomijaj zalecanych pomiarów, pozwoli to na dobranie odpowiedniej formy leczenia. Noś zawsze przy sobie glukometr. Cukrzyca wiąże się z dwoma nieprawidłowymi poziomami glikemii: hiperglikemią (czyli zbyt wysokiego poziomu cukru) i hiperglikemią – zbyt niskim poziomem cukru wywołanym działaniem leków obniżających glikemię.


NIE PAL!
Chyba nikomu nie trzeba udowadniać, że palenie szkodzi. Dodatkowo w cukrzycy palenie może powodować problemy z krążeniem.


ODWIEDZAJ STOMATOLOGA
Wysokie poziomy glikemii mogą prowadzić do ubytków jamie ustnej, dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u dentysty.


DBAJ O STOPY!
Kontroluj stan swoich stóp – zgłaszaj lekarzowi wszelkie niepokojące objawy takie jak. trudno gojące się skaleczenia, swędzenie, ranki, grzybicę itd. Jednym z powikłań cukrzycy jest tzw. „stopa cukrzycowa”, w wielu przypadkach niestety kończąca się amputacją kończyny.


NIE STRESUJ SIĘ!
Stres u osób z cukrzycą, podobnie jak w innych chorobach metabolicznych i endokrynologicznych, ma duży wpływ na jakość życia. Hormony stresu - adrenalina oraz kortyzol i kortykosteron, wpływają silnie hiperglikemizująco, a więc podnoszą poziom cukru we krwi.


INFORMUJ O SWOJEJ CHOROBIE
Twoi bliscy, współpracownicy i znajomi powinni wiedzieć, że masz cukrzycę, dla Twojego bezpieczeństwa. W razie nagłego wypadku np. hipoglikemii powinni wiedzieć jak Ci pomóc. Noś opaskę z informacją o cukrzycy, w sytuacji gdy nie będzie w pobliżu nikogo bliskiego, taka opaska może uratować Ci życie. Zawsze miej też przy sobie „coś słodkiego” – cukierek, płynna glukoza czy nawet kostka cukru pomoże Ci w razie nagłego spadku cukru.


CUKIER RATUJE ŻYCIE

Centrum Medyczne Synexus prowadzi obecnie akcję społeczno-edukacyjną „Cukier ratuje życie” informując o zagrożeniach związanych z cukrzycą. W trosce o zdrowie pacjentów z cukrzycą, diabetycy, którzy skorzystają z bezpłatnych badań kontrolnych w Przychodni Synexus otrzymają silikonowe opaski z informacją o chorobie i saszetki z płynną glukozą na wypadek nagłej hipoglikemii.

Angelina Ziembińska

Centrum Medyczne Synexus

Tel. 22 203 03 00

 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież