72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Przepisy ostrzejsze - statystyki lepsze

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 czerwca 2015 20:53

72 prawa jazdy zatrzymali policjanci z Pomorza od czasu wejścia w życie w połowie maja zaostrzonych przepisów ruchu drogowego. Zaostrzone przepisy jednak, zdaniem policjantów, już teraz przyczyniają się do poprawienia stanu bezpieczeństwa na drogach.Przypomnijmy, że zaostrzone przepisy są dość drastyczne. Za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym o wartość powyżej 50 km/h kontrolujący policjant odbiera kierowcy prawo jazdy na miejscu, bez odwołania. Uprawnienia są zatrzymywane na okres 3 miesięcy, w przypadku „recydywy” w okresie „zawieszenia” okres zatrzymania prawa jazdy wydłuża się do 6 miesięcy a kolejne zatrzymanie skutkuje odesłaniem na kurs nauki jazdy.
- Według danych na 7 czerwca, w okresie obowiązywania zaostrzonych przepisów zatrzymano 72 prawa jazdy – poinformował nas mł. aspirant Tomasz Latusek z KWP w Gdańsku.


Jak już wspomnieliśmy nowe przepisy dotyczące kar za przekroczenie prędkości obowiązują na terenie zabudowanym. Jak wyjaśnił policjant nie odnoszą się na przykład do obwodnicy, gdzie miejscami dopuszczalna prędkość to 120 km/h. Nie oznacza to oczywiście, że za niebezpieczne zachowania na drodze czy też spowodowanie wypadku czy kolizji nie spotkają nas srogie kary. Warto jednak zwracać uwagę na znaki.
- Na przykład odcinek ulicy Armii Krajowej za skrzyżowaniem z Łostowicką w kierunku obwodnicy wyłączony został z terenu zabudowanego, o czym świadczy odpowiedni znak, tam dopuszczalne prędkość została zwiększona do 100 km/h. Na terenie zabudowanym jest zasada, że prawo jazdy jest zatrzymywane za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h. Dotyczy to wszystkich odcinków, zarówno tych gdzie dopuszczalna prędkość została określona na 70  czy 80 km/h czy też  został obniżona do 30 czy 40 km/h – wyjaśnił Tomasz Latusek.


Zaostrzone przepisy spotkały się z niezadowoleniem m.in. ze względu na to, że kontrolujący policjant „na miejscu” odbiera prawo jazdy. Decyzji nie wydaje sąd. Statystyki wypadków jednak uległy poprawie.
- To oczywiście bardzo krótki okres do porównania, ale pomiędzy 18 a 31 maja zanotowano o 30 procent mniej wypadków. Również w okresie długiego weekendu statystyki były lepsze. W minionym roku 4 osoby zginęły na drogach w długi czerwcowy weekend zaś 73 zostały ranne w tym roku 37 osób odniosło rany zaś dwie poniosły śmierć  – podkreślił Tomasz Latusek. Dodał, że choć nie zawsze nadmierna prędkość jest bezpośrednią przyczyną wypadku to jednak takie sytuacje prowokuje. – Kierowca jadący z nadmierną prędkością ma mniej czasu na reakcję, niejako sam odbiera sobie szanse na zareagowanie w trudnej sytuacji na drodze. Z drugiej strony inni uczestnicy ruchu mogą mieć utrudniona ocenę odległości i czasu potrzebnego do wykonania manewru włączenie się do ruchu czy wyprzedzania – przestrzega policjant.


Przypomnijmy, że prawo jazdy na miejscu kontroli drogowej można stracić nie tylko za nadmierna prędkość. Stanie się tak również w momencie przewożenia liczby osób większej niż ta, która mamy wpisaną do dowodu rejestracyjnego. Kierowcy powinni również pamiętać o tym, że policjanci mogą zawnioskować do sądu o odebranie prawa jazdy w  przypadku rażącego naruszenia przepisów, wówczas o odebraniu uprawnień decyduje sąd.

Jerzy Domski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież