17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias... Poseł Jerzy Borowczak - przegrał z 12, wygrał wg d'Hondta » Jerzy Borowczak, poseł PO, jeden z robotniczych organizatorów strajków sierpniowych w Stoczni Gdańsk... Nominacje do Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności » W historycznej dla niezależnego ruchu związkowego NSZZ „S” i najnowszych dziejów Polski Sali BHP Sto... W sprawie kryzysu MEVO pytania na razie bez odpowiedzi » Z inicjatywy klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Sali Obrad Rady Miasta we wtorek odbyła się deb... Ważne odkrycie na Westerplatte » We wtorek, 5 listopada, podczas prac związanych z podjęciem odnalezionego w poniedziałek dziewiątego...
Reklama
Poseł Jerzy Borowczak - przegrał z 12, wygrał wg d'Hondta
środa, 06 listopada 2019 08:43
Poseł Jerzy Borowczak - przegrał z 12, wygrał wg d'Hondta
Jerzy Borowczak, poseł PO, jeden z robotniczych organizatorów strajk ...
Arka zdominowała Białą Gwiazdę i zdobyła bezcenne punkty
sobota, 09 listopada 2019 22:04
Arka zdominowała Białą Gwiazdę i zdobyła bezcenne punkty
Kilka razy piłkarze Arki trafiali do bramki Wisły Kraków w meczu 15 ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Przepisy ostrzejsze - statystyki lepsze

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 11 czerwca 2015 20:53

72 prawa jazdy zatrzymali policjanci z Pomorza od czasu wejścia w życie w połowie maja zaostrzonych przepisów ruchu drogowego. Zaostrzone przepisy jednak, zdaniem policjantów, już teraz przyczyniają się do poprawienia stanu bezpieczeństwa na drogach.Przypomnijmy, że zaostrzone przepisy są dość drastyczne. Za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym o wartość powyżej 50 km/h kontrolujący policjant odbiera kierowcy prawo jazdy na miejscu, bez odwołania. Uprawnienia są zatrzymywane na okres 3 miesięcy, w przypadku „recydywy” w okresie „zawieszenia” okres zatrzymania prawa jazdy wydłuża się do 6 miesięcy a kolejne zatrzymanie skutkuje odesłaniem na kurs nauki jazdy.
- Według danych na 7 czerwca, w okresie obowiązywania zaostrzonych przepisów zatrzymano 72 prawa jazdy – poinformował nas mł. aspirant Tomasz Latusek z KWP w Gdańsku.


Jak już wspomnieliśmy nowe przepisy dotyczące kar za przekroczenie prędkości obowiązują na terenie zabudowanym. Jak wyjaśnił policjant nie odnoszą się na przykład do obwodnicy, gdzie miejscami dopuszczalna prędkość to 120 km/h. Nie oznacza to oczywiście, że za niebezpieczne zachowania na drodze czy też spowodowanie wypadku czy kolizji nie spotkają nas srogie kary. Warto jednak zwracać uwagę na znaki.
- Na przykład odcinek ulicy Armii Krajowej za skrzyżowaniem z Łostowicką w kierunku obwodnicy wyłączony został z terenu zabudowanego, o czym świadczy odpowiedni znak, tam dopuszczalne prędkość została zwiększona do 100 km/h. Na terenie zabudowanym jest zasada, że prawo jazdy jest zatrzymywane za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h. Dotyczy to wszystkich odcinków, zarówno tych gdzie dopuszczalna prędkość została określona na 70  czy 80 km/h czy też  został obniżona do 30 czy 40 km/h – wyjaśnił Tomasz Latusek.


Zaostrzone przepisy spotkały się z niezadowoleniem m.in. ze względu na to, że kontrolujący policjant „na miejscu” odbiera prawo jazdy. Decyzji nie wydaje sąd. Statystyki wypadków jednak uległy poprawie.
- To oczywiście bardzo krótki okres do porównania, ale pomiędzy 18 a 31 maja zanotowano o 30 procent mniej wypadków. Również w okresie długiego weekendu statystyki były lepsze. W minionym roku 4 osoby zginęły na drogach w długi czerwcowy weekend zaś 73 zostały ranne w tym roku 37 osób odniosło rany zaś dwie poniosły śmierć  – podkreślił Tomasz Latusek. Dodał, że choć nie zawsze nadmierna prędkość jest bezpośrednią przyczyną wypadku to jednak takie sytuacje prowokuje. – Kierowca jadący z nadmierną prędkością ma mniej czasu na reakcję, niejako sam odbiera sobie szanse na zareagowanie w trudnej sytuacji na drodze. Z drugiej strony inni uczestnicy ruchu mogą mieć utrudniona ocenę odległości i czasu potrzebnego do wykonania manewru włączenie się do ruchu czy wyprzedzania – przestrzega policjant.


Przypomnijmy, że prawo jazdy na miejscu kontroli drogowej można stracić nie tylko za nadmierna prędkość. Stanie się tak również w momencie przewożenia liczby osób większej niż ta, która mamy wpisaną do dowodu rejestracyjnego. Kierowcy powinni również pamiętać o tym, że policjanci mogą zawnioskować do sądu o odebranie prawa jazdy w  przypadku rażącego naruszenia przepisów, wówczas o odebraniu uprawnień decyduje sąd.

Jerzy Domski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież