Poparcie Godności dla ustawy G. Biereckiego » W kolejną rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę oraz w czasie nasilającego się procesu prz... Pokłosie awantury w taksówce. Radna KO zawieszona w klubie » Radna Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska Sylwia Cisoń poprosiła o zawieszenie w Radzie i... Nie żyje poszukiwany od 2005 roku wiceprezydent Gdańska » Dariusz Śmiałkowski, b. wiceprezydent Gdańska w latach 1990-94, poszukiwany listem gończym i europej... Szewczak: Gierek mógłby mieć duże kompleksy, obserwując to, co wyczyni... » „Aż dziwne, że tak późno agencja Fitch zdecydowała się na taką negatywną perspektywę i wydaje się, ż... Hit! Wyciekło nagranie z prezydentem w szatni reprezentacji! Świętował... » Polska pokonała wczoraj Finlandię na Stadionie Śląskim w Chorzowie i tym samym wciąż ma szansę nawet... Gdańska bazylika na cenzurowanym... » Równi i równiejsi, czyli Wojewódzki Konserwator Zabytków po raz kolejny karze gospodarza i proboszcz... Prezydent Nawrocki: Musimy w końcu załatwić kwestię reparacji » Prezydent RP Karol Nawrocki w trakcie uroczystości na Westerplatte powiedział, że domaga się reparac... Prof. Piotr Czauderna: Pokłady łatwego zła » W ostatnich latach karierę robi pojęcie hejtu w internecie; nazywane jest to inaczej mową nienawiści... 1 września - czas polskiego honoru » Bezpłatna "Gazeta Gdańska" w swoim najnowszym wydaniu przypomina wiele gdańskich i pomorskich okolic... Jarosław Kaczyński w Gdańsku » 25 sierpnia Jarosław Kaczyński w Sali BHP prezes Prawa i Sprawiedliwości spotkał się z mieszkańcami ...
Gdańska bazylika na cenzurowanym...
piątek, 05 września 2025 07:47
Gdańska bazylika na cenzurowanym...
Równi i równiejsi, czyli Wojewódzki Konserwator Zabytków po raz
Najlepsze
sobota, 13 września 2025 06:16
Najlepsze
Na kortach Sopockiego Klubu Tenisowego zakończył się Ogólnopolski
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
środa, 30 kwietnia 2025 22:06
Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
Stosunkowo niedawne zauroczenie muzyką Mingusa, mogę jedynie

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Debata o sytuacji kobiet na rynku pracy

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 czerwca 2015 20:15

Podczas debaty "Kobieta pracująca na Pomorzu" zorganizowanej przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto w Olivia Business Centre dyskutowano o kobiecie w pracy (panel pierwszy) oraz o tym, jak kobieta ma zdobyć wymarzoną pracę (panel drugi).



Debata została podzielona na dwie części. W pierwszej, której tematem była "Kobieta w pracy" w dyskusji udział wzięli: Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Lidia Metel z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku, Monika Bogdanowicz z Olivia Business Centre, Anna Fibak, wiceprezeska zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu, Zbigniew Canowiecki, prezes Pracodawców Pomorza. Głównymi tematami poruszanymi przez panelistów były różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami; stereotypy myśleniowe czyli mężczyzna zarabiający, kobieta zajmująca się domem; praca i macierzyństwo.


alt



- W mentalności jest mocno zakorzenione, że mężczyzna utrzymuje rodzinę, on rządzi i zarabia - zauważyła Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - To się w Polsce bardzo wyraźnie przewija w tak zwanej sferze budżetowej. Z jednej strony mówi się, że są sfeminizowane zawody, dlatego, że one są mniej płatne, a są mniej płatne, bo są tam kobiety. To jest nakręcanie takiej spirali. Szefowie często myślą "Mężczyzna musi zarabiać więcej". Nie widzę racjonalnych przesłanek. Jeśli mówimy o uwarunkowaniach tradycyjnych i historycznych to kobiety były przyzwyczajone do tej sytuacji. One też muszą mentalnie wyjść poza ten schemat. To będzie mała złośliwość, ale mam nadzieję, że mężczyźni się nie obrażą. Gdy zapytać mężczyznę czy nadaje się na jakieś stanowisko to od razu odpowie "Tak" nie zastanawiając się co będzie tam robił, ale na pewno się nadaje. Każda kobieta zacznie się zastanawiać "Czy ja sobie dam radę, czy moje kwalifikacje się nadają?". Wydaje mi się, że powinnyśmy mentalnie nad sobą popracować.


- Warto pomówić o kulturze organizacyjnej, o informacji o wysokości zarobków - powiedziała Monika Bogdanowicz z Olivia Business Centre. - To nie jest w polskich firmach standardem. Pracodawca szukając pracownika ma jakiś model kwalifikacji, których szuka i wie ile chce zapłacić. Cały czas jest sytuacja, że to jest narzucone stronie, która stara się o pracę.


- Wynagrodzenie często jest regulowane widełkami zakresowo i związane jest z kwalifikacjami - zauważyła Lidia Metel z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Dochodzi do paradoksów, że z jednej strony mamy dużo zawodów, w których zapotrzebowanie na pracowników jest cały czas duże a nie mamy kandydatów, którzy byliby gotowi do pracy. To dotyczy w dużej mierze pań. To pokłosie historyczno-kulturowe. Kobiety w mniejszym mierze niż mężczyźni są gotowe, nie mają też tego zaszczepione, jak walczyć o pracę, jak o nią konkurować. Nie tylko z mężczyznami, ale również między sobą. To co jest istotne. Każda firma ma realne podejście do swojego biznesu i jest w stanie zapłacić tyle ile dany pracownik jest w stanie dla tej firmy zyskać.


alt



- Kobiety mają pewne cechy,  które sprzyjają rozwojowi firmy - powiedziała Anna Fibak, wiceprezeska zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kobiet Biznesu. - Doskonale radzimy sobie w sytuacjach kryzysowych, lepie planujemy długofalowo, jesteśmy bardziej nastawione na komunikację. Nie jesteśmy raczej nastawione na osiąganie celu za wszelką cenę. Różnorodność w zarządzie jest dobra dla firmy. Wprowadza inny punkt widzenia.


- Jeśli chodzi o wysokość płacy to chciałbym położyć nacisk na to co już poruszyła pani prezes Kamińska. Wydaje mi się, że kobiety muszą się mentalnie szybciej zmieniać - powiedział Zbigniew Canowiecki, prezes Pracodawców Pomorza. - Największy jest problem pierwszej rozmowy. Kobiety nie stawiają spraw płacy tak jednoznacznie jak mężczyźni. Nie doceniają same siebie.

Tomasz Łunkiewicz

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież