Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wybór biura a wydajność pracowników

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 października 2011 11:58

altW dużych miastach przybywa reprezentacyjnych biurowców o nowoczesnej architekturze. Sam wygląd nie jest jednak najważniejszy, przynajmniej nie dla pracujących w nich ludzi. O komforcie pracy decyduje lokalizacja, infrastruktura i „elastyczność” budynku. Wybór biura trzeba więc dobrze przemyśleć, zwłaszcza, że silnie wpływa on na wydajność pracowników.Prestiżowe miejsce i zbędny czas dojazdów
Wiele firm decyduje się na lokalizacje swoich biur z dala od centrum miast. Argumentem takiej lokalizacji najczęściej są relatywnie niższe koszty wynajmu powierzchni. Często są to jednak tylko pozorne oszczędności. Uwzględniając zwiększone koszty utrzymania samochodowej floty,  ale przede wszystkim czas i dyskomfort pracowników, może się okazać, że odległa lokalizacja kosztuje firmę znacznie więcej – komentuje Maciej Kotarski z firmy TPS, dewelopera gdańskiego kompleksu Olivia Business Centre. Dłuższe dojazdy to częstsze spóźnienia. Do tego dochodzi chęć wcześniejszych wyjazdów związana ze świadomością stania w korkach i długiego powrotu do domu. Wszystko to w mniejszym lub większym stopniu destabilizuje pracę, wydłuża się też znacznie czas, który pośrednio na nią poświęcamy. Jesteśmy przez to bardziej zmęczeni, i nie pracujemy tak wydajnie, jak to możliwe. Nie można też zapominać, że siedziba firmy mieszcząca się w centrum miasta to prestiż. Lokalizacja siedziby firmy to rzeczywiście element w znaczący sposób budujący wizerunek firmy, tak wewnątrz niej – w oczach pracowników, jak i na zewnątrz – wśród klientów i kontrahentów. Wiele firm przykłada do tego wielką wagę, bo z ich punktu widzenia ma to duże przełożenie na ich rynkowe sukcesy – dodaje Maciej Kotarski.


Zamknięci w automatach
Niektóre budynki nie są dla ludzi – ludzie są dla nich – są one w pełni zautomatyzowane, a człowiek ma w nich niewiele do powiedzenia.  Dlaczego? Ponieważ liczy się przede wszystkim rachunek ekonomiczny, a zastosowanie pewnych automatycznych rozwiązań, ograniczających możliwość ludzkiej regulacji znacząco wpływa na oszczędności. Dlatego właśnie niektóre biurowce do minimum ograniczają ludziom możliwość panowania nad swoim środowiskiem pracy. W niektórych człowiek nie może nawet otworzyć okna, gdyż spowodowało by to zwiększenie kosztów, czy to ogrzewania, czy klimatyzacji. Jednak czy pracownik czuje się dobrze w takim w pełni zautomatyzowanym budynku? Ludzie pracujący w zamkniętych budynkach często narzekają na ogromny dyskomfort, a skazanie na łaskę klimatyzacji szczególnie odczuwają niestety alergicy – dodaje Maciej Kotarski. Tego rodzaju oszczędność wynikająca z zastosowanych w budynku technologii zawsze weryfikowana jest więc zwykłymi ludzkimi potrzebami. Niektórzy pracownicy biur na inteligentne, zautomatyzowane budynki reagują sprzeciwem – np. zaraz po przyjściu wyłączają wszystko, co tylko są w stanie i otwierają okna. Na szczęście nowoczesna architektura ma też swoje wielkie zalety. Oprócz tego, że zachwyca, sprawia, że dzięki dużej ilości szkła (okien) pracować można w dobrze i co ważne – naturalnie oświetlonych pomieszczeniach. Wybierając biuro dla własnej firmy pamiętajmy jednak, że nie ważne to, co na zewnątrz, tylko to co w środku, zwłaszcza jeśli dotyczy to naszej firmy i pracowników.

Motywować miejscem pracy
Praca w nowoczesnym biurze to sposób na wzmocnienie identyfikacji z zespołem i z firmą, a także podniesienie wartości wykonywanej pracy w oczach pracowników. Komfortowe warunki przynoszą więcej satysfakcji z pracy, dzięki czemu jest ona bardziej wydajna – mówi dr Beata Krawczyk-Bryłka, psycholog biznesu z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Oczywiście w każdym z biurowców jego wady i zalety rozkładają się różnie. Dlatego szukając siedziby dla swojej firmy, należy zastanowić się, co jest dla nas priorytetem – architektura, prestiż, komfort i optymalizacja wydajności pracy, czy może liczba miejsc parkingowych i niższe koszty wynajmu? Aby nie wpaść w pułapkę takich pozornych oszczędności wybrać należy optymalny dla naszego biznesu wariant, nie zapominając o tym, że tworzą go przede wszystkim ludzie.

W centrum ekologicznie i zdrowo
Lokalizacja biurowca w centrum miasta zachęca pracowników do częstszego korzystania ze środków komunikacji miejskiej, co niemożliwe jest często przy siedzibach umiejscowionych na obrzeżach. W budynkach położonych w centrum buduje się ponadto podziemne parkingi nie tylko dla samochodów, ale także dla rowerów, co w przypadku pracowników stanowić ma zachętę do korzystania z ekologicznych środków transportu. Ważnym aspektem lokalizacji centrali firmy w centrum miasta jest też rozwinięta infrastruktura. Powstające współcześnie kompleksy biznesowe nie są już tylko miejscem pracy. Największe centra biurowe, które np. w Gdańsku powstają przy ulicy Grunwaldzkiej, mają zaplecze rekreacyjno-sportowe w specjalnie wydzielonej - usługowo handlowej przestrzeni. Fitness przed, czy siłownia po pracy stają się już normalną codziennością dla coraz większej liczby dbających o swoje zdrowie osób. Przyda się także przedszkole i centrum medyczne – najlepiej ulokowane w sąsiednim budynku, dla jak największej wygody pracujących w biurowcach osób. Niektóre największe kompleksy, jak Olivia Business Centre w Gdańsku, idą jeszcze dalej w rozbudowie infrastruktury. Na ogromnej przestrzeni pomiędzy budynkami powstanie plac z fontannami, sklepami i restauracjami, który przyciągać ma na spacery całe rodziny, nie wykluczone, że także pracowników kompleksu, dla których taka otwartość na otoczenie jest przecież nie bez znaczenia.


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież