Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Pomorzanie wobec elektrowni jądrowej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 października 2011 08:52

altPonad sto osób zgromadziło się podczas kolejnego spotkania Forum Dialogi i Współpracy „Energia i Samorządność”, poświęconego kwestii możliwej lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na terenie województwa pomorskiego, które odbyło się 18 października w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Okazją do spotkania było opublikowanie wyników badań socjologicznych, prowadzonych przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną od 2009 roku, dotyczących energetyki jądrowej. W dyskusji poświęconej wnioskom z badań wzięli udział Witold Drożdż, wiceprezes PGE EJ S.A., Ryszard Świlski, Członek Zarządu Województwa, Adam Madejski, z-ca dyrektora Wydz. Infrastruktury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Henryk Doering, wójt gminy Krokowa, Mikołaj Orzeł z urząd gminy Gniewino oraz Teresa Kamińska, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Sp. z o.o.

Na początku spotkania dr Piotr Stankiewicz z Instytutu Socjologii UMK zaprezentował raport z badań pt. „Dla kogo elektrownia jądrowa? Opinia publiczna o planach rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i wybranych województwach w latach 2010-2011”. Uczestnicy dyskusji, komentując uzyskane wyniki zgodnie wskazywali na wyjątkowość województwa pomorskiego na tle kraju w zakresie nastawienia społeczności lokalnych do planów budowy elektrowni jądrowej. Potwierdzają to uzyskane wyniki, zgodnie z którymi mieszkańcy województwa pomorskiego są najbardziej optymistycznie nastawieni wobec planów budowy elektrowni jądrowej w ich regionie. Nie zmieniła tego katastrofa w Fukushimie, po której wciąż 59% mieszkańców województwa pozostaje zwolennikami budowy elektrowni jądrowej.

- Elektrownia atomowa istniała w świadomości mieszkańców Pomorza od dawna – komentowała wyniki badań Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Do dzisiaj w naszym regionie istnieje duża grupa ludzi, która sądzi, że zaprzestanie pierwszej budowy było błędem. Także mieszkańcy okolicznych gmin zdołali się już przyzwyczaić do tej inwestycji.

Witold Drożdż wiceprezes spółki PGE EJ1, odpowiedzialnej za realizację strategii rozwoju energetyki jądrowej, odnosił się również do szans Żarnowca na budowę na tym terenie pierwszej elektrowni: Trzy potencjalne lokalizacje będą znane do końca tego roku. Rok 2012 to czas jaki przeznaczymy na gruntowne badania tych lokalizacji, a w 2013 roku zostanie wskazana konkretna lokalizacja.

Otwarty dla publiczności charakter spotkania umożliwił wzięcie udziału w dyskusji przedstawicielom organizacji ekologicznych i zwykłym mieszkańcom. Przedstawiciel PGE musiał stawiać czoła czasami mocno krytycznym pytaniom reprezentantów Polskiego Klubu Ekologicznego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego czy Greenpeace’u, jak również mieszkańców okolicznych miejscowości.

Dzięki obecności przedstawicieli różnych środowisk, osób w różnym wieku i reprezentujących różne branże i sektory – od studentów uczelni wyższych, przez przedsiębiorców, urzędników, ekspertów energetycznych po ekologów i działaczy pozarządowych – mających różne poglądy na tak kontrowersyjny temat, jakim jest energetyka jądrowa, prezentację wyników badań można potraktować jako test ich rzetelności i obiektywności. Brak zarzutów wobec konstrukcji badania, zadanych pytań i ich interpretacji pozwala cieszyć się z tego, że udało się zrealizować badania, które mogą być wiarygodnym i niezależnym źródłem informacji dla wszystkich uczestników debaty o energetyce jądrowej.

Pomimo faktu, że spotkanie trwało ponad dwie godziny,  temat był daleki od wyczerpania, a liczba chętnych do zadania pytania nie malała. Mamy nadzieję, że kolejne spotkania Forum Dialogu i Współpracy „Energia i Samorządność” będą okazją do kontynuacji debaty.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież