Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Pierwsza porażka Arki w I lidze
środa, 30 września 2020 07:53
Pierwsza porażka Arki w I lidze
Arka Gdynia doznała pierwszej porażki w rozgrywkach I ligi
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stocznia OdNowa - nowoczesna infrastruktura na Wyspie Ostrów

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 01 września 2019 14:41

Rok po zaprezentowaniu planów rewitalizacji Wyspy Ostrów w Gdańsku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna dokonała symbolicznego oddania do użytku płyty montażowej oraz hali przemysłowej nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej.


Wsparcie przemysłu oraz nowych technologii w branży stoczniowej to cel prowadzonej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną rewitalizacji Wyspy Ostrów. W wyniku przeprowadzonych prac powstała nowoczesna płyta montażowa o powierzchni 10 tys. m² oraz hala produkcyjna przystosowana do budowy jednostek pływających.

altalt


W uroczystym, symbolicznym oddaniu do użytku płyty montażowej i hali montażowej wzięli udział m.in. Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, posłowie, senatorowie, radni miasta Gdańska, przedstawiciele Solidarności.

alt

Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii


- Korzystając z tego, że mam przyjemność nadzorować prace i działania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce proszę pozwolić mi się podzielić refleksjami - powiedziała Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii. - Ta Stefa, szczególnie to miejsce jest miejscem na terenie Specjalnych Stref najczęściej przeze mnie odwiedzanym. Gratuluję władzom Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale także pracownikom, prezesom Stoczni Gdańskiej. Po pierwsze, że znaleźliśmy wspólny język, po drugie że określiliśmy wspólne cele jakie chcemy zrealizować i po trzecie że potrafiliśmy je zrealizować w czasie, który sobie wyznaczyliśmy. Nie tylko została wyremontowana hala 33, ale została przygotowana spektakularna inwestycja, nie ze względu na to jak wygląda, bo ci co nie znają się na przemyśle widzą tylko kawałek płatu betonu, ale państwo wiedzą, że to jest największa wartość. Splot infrastruktury, w której pod dachem można przygotowywać konstrukcje, a następnie bezpiecznie i skutecznie wodować. To stanowi dzisiaj o przewadze konkurencyjnej tego miejsca.

alt

Od lewej: Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; prof. Barbara Piontek, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej


- Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest wiarygodna w swoich działaniach i podejmowanych zobowiązaniach. Ogłoszone w ubiegłym roku plany, dziś stały się faktem. Nadal bierzemy na siebie odpowiedzialność za zapewnienia efektów synergicznych w procesie gospodarczym na Wyspie Ostrów. Jestem przekonana, że Stocznia Gdańsk wykorzysta ten fundament i wierzymy, że przyczyni się ona do jej sukcesów w budowie przemysłu stoczniowego 4.0. - powiedziała prof. Barbara Piontek, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


- W ubiegłym roku, podczas wydarzenia Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy Początek zobowiązaliśmy się do rozpoczęcia procesu rewitalizacji Wyspy Ostrów. Od tego czasu konsekwentnie realizujemy zaplanowane działania. Do budowy płyty zostało użytych 1020 żelbetonowych pali o długości do 16 m, wylano ponad 6 000 m2 betonu i użyto 250 ton stali zbrojeniowej. Płyta wyposażona jest w niezbędne media oraz oświetlenie pozwalające na prowadzenie prac po zmroku, co ważne jest przede wszystkim w okresie zimowym. Nośność takiej płyty wynosi do 20 ton na metr kwadratowy. Nowopowstała płyta montażowa została wykonana według najnowszych technologii. Umożliwia prowadzenie zaawansowanej produkcji przemysłowej oraz gwarantuje najwyższe standardy pracy. Wyposażona w niezbędne media daje możliwości budowy wielkogabarytowych konstrukcji stalowych i kompletnych jednostek pływających o długości do 150 metrów. Bezpośredni dostęp do nabrzeża pozwala na wodowanie tych jednostek – powiedział Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

alt

Otwarcie hali nr 33


alt


- Infrastruktura na Wyspie Ostrów została przystosowana pod trzy główne obszary produkcji stoczniowej, produkcji jednostek pływających, dla branży offshore oraz pod wielogabarytowe konstrukcje stalowe, które ze względu na wymiary oraz wagę muszą być wodowane. Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, firmy działające w tej branży pracują na coraz bardziej zaawansowanych technologiach. Aby móc realizować nowoczesny system kształcenia z zakresu robotyzacji i automatyzacji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna utworzyła jeden z pierwszych w Polsce ośrodków programowania robotów przemysłowych – powiedział Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

alt

Wyspa Ostrów

fot. P. Wyszomirski/mat. prasowe


Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zmodernizowała także halę produkcyjną nr 33. W ramach prac wymieniono posadzkę, powiększono bramy w elewacjach szczytowych, zmodernizowano zaplecze techniczne oraz wyposażono ją w niezbędne media. Dzięki temu hala została przystosowana do budowy kompletnych jednostek pływających o długości do 90 metrów.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież