W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

ENERGA z największą flotą pojazdów elektrycznych w Polsce

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 maja 2011 20:02

altZakup samochodów z silnikiem elektrycznym to kolejna inicjatywa Grupy ENERGA promująca postawy proekologiczne i innowacyjne rozwiązania technologiczne.


Galeria zdjęć - http://wybrzeze24.pl/galerie?func=viewcategory&catid=169


W siedzibie spółki przedstawiono auta na prąd. Spółka ENERGA Operator zakupiła dziewięć samochodów i przerobiła je na napęd elektryczny. To największa tego typu flota samochodowa w Polsce.


Nowoczesne ekoauta nie wydzielają spalin i są dziesięciokrotnie tańsze w eksploatacji od tradycyjnych samochodów. Ekologiczne pojazdy stają się nowym wyzwaniem dla sieci energetycznych.


alt


Ekoauta ENERGI posiadają silnik synchroniczny prądu zmiennego o mocy 15kW i momencie obrotowym 105 Nm. W czasie testów pojazdy osiągnęły maksymalną prędkość 150 km/h. W stosunku do modeli z tradycyjnym silnikiem, elektryczne fiaty panda mają mniejszą moc silnika, ale nieco wyższy moment obrotowy. Samochody te można ładować w zwykłym gniazdku elektrycznym (230 V, 16 A). Do pełnego „zatankowania” auto potrzebuje ok. sześciu godzin, co wystarcza na przejechanie nawet 150 km.


alt


Do pełnego naładowania ekoaut potrzeba ok. 18 kWh.W taryfie nocnej ENERGI Oszczędne Noce i Weekendy (G12w) koszt 1 kWh razem z opłatą zmienną wynosi 0,2688 zł. Jedno „tankowanie do pełna” wynosi niecałe 5 zł.


Kierowca, który samochodem elektrycznym w ciągu miesiąca przejedzie 2 tysiące kilometrów, zużyje około 240 kWh energii, za które zapłaci ok. 65 zł. Auto z silnikiem spalinowym na tym samym dystansie spali około 130 litrów benzyny, która przy obecnych cenach kosztowałaby około 665 zł. W tym przypadku miesięczna oszczędność to nawet 600 zł.


alt


Silniki elektryczne to nie tylko szansa na obniżenie kosztów podróżowania. Samochody elektryczne, nie emitując groźnych dla środowiska spalin, są pojazdami ekologicznymi. Koszt wydany na zakup ekoauta powinien się zwrócić po przejechaniu około 150 tysięcy kilometrów.


alt


- Prace nad wprowadzeniem aut elektrycznych zostały rozpoczęte na początku 2010 roku – powiedział Rafał Czyżewski, wiceprezes Energi-Operator. - Zaczęliśmy się przyglądać różnym rozwiązaniom techicznym dostępnym wówczas na rynku. Dość szybko zorientowaliśmy się, że, wówczas, nie było aut, które spełniałyby nasze wymagania. W połowie 2010 roku została podjęta decyzja o współpracy z Akademią Morską w Gdyni w celu przygotowania samochodów, które byłyby dostosowane do naszych oczekiwań. Zaczęliśmy rozmowy na temat szczegółów technicznych tej koncepcji zakupu samochodów. Pierwsze dostawy rozpoczęły się w lutym 2011 roku. Pierwsze egzemplarze służyły jako auta typowo testowe, aby zweryfikować w jaki sposób zostały przygotowane do naszych potrzeb. Na początek chcemy przetestować eksploatacyjnie te samochody. Rozjadą się po naszych oddziałach w Polsce północnej, gdzie będą wykorzystywane tak jak inne auta. Po zebraniu doświadczeń chcemy odpowiedzieć na pytanie, jak ewentualne zmiany konstrukcyjne należałoby zastosować. Jednym z zasadniczych tematów, który będziemy analizować jest zasięg samochodów. Zasięg wynika głównie z pojemności baterii, które zostały zastosowane w autach. Pojemność baterii z kolei determinuje koszty dostosowania samochodu do zasilania elektrycznego. Na świecie mówi się, że 150 kilometrów to zbyt duży zasięg. Wystarczyłby stukilometrowy, a dzięki temu można byłoby uzyskać obniżenie kosztów związanych z produkcją. Nie mamy konkretnych planów związanych z kupnem kolejnych aut tego typu, ale prawdopodobnie będziemy inwestować w samochody, które zaczynają się pojawiać na rynku. W ostatnich miesiącach pojawił się pierwszy sprzedawany seryjnie samochodu marki Mitsubishi. Prawdopodobnie będziemy chcieli przetestować to rozwiązanie.
Tomasz Łunkiewicz

Fot. Maciej Kostun


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież