15 punktów Karnowskiego?! Brawura prezydenta... » Fotoreporter "Faktu" udokumentował w Warszawie sprawność za kierownicą pierwszego sopockiego obywate... STRABAG zarabia w Gdańsku. Kto bogatemu zabroni? » Gdańsk i dwie zaprzyjaźnione gminy wypłaciły dwa miliony złotych tytułem zadośćuczynienia koncernowi... Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Rusza Ekstraklasa S.A.. Nadzieje Lechii
środa, 27 stycznia 2021 18:38
Rusza Ekstraklasa S.A.. Nadzieje Lechii
W piątek, 29 stycznia, piłkarska Ekstraklasa SA wznawia rozgrywki.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

KE wsparła projekt rozwoju europejskiej infrastruktury sieci energetycznej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 grudnia 2020 16:05

altEnerga Operator, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, bierze udział w międzynarodowym projekcie testowania usługi elastyczności sieci. Komisja Europejska przeznaczyła 22 mln euro na dofinansowanie projektu OneNet (ang. One Network for Europe), którego celem jest stworzenie wspólnych dla Europy rozwiązań dla rynku energii.


Sieć energetyczna przechodzi transformację – od w pełni scentralizowanego do wysoce zdecentralizowanego systemu. Przyłączanie do sieci coraz większej liczby źródeł wytwórczych o rozproszonym charakterze i nierównomiernym poziomie działania powoduje konieczność jej uelastyczniania, tak aby umożliwić przyłączonym podmiotom wymianę energii zgodnie z ich potrzebami.


Operatorzy systemów muszą dostosować się do tego nowo powstającego środowiska, zmieniając swój obecny model działania. Będzie on wymagał umiejętności szybkiego dostosowania pracy infrastruktury do panujących warunków, a także koordynacji współpracy zarówno z odbiorcami, jak i licznymi wytwórcami energii. Z tego powodu dwa główne stowarzyszenia operatorów systemów w Europie, ENTSO-E i E.DSO, w oparciu o zaangażowanie swoich członków,  zainicjowały proces utworzenia unikalnego konsorcjum na rzecz projektu OneNet.


Rozwiązania wypracowane w ramach OneNet pozwolą Operatorom Sieci Przesyłowych, Operatorom Sieci Dystrybucyjnych, agregatorom, wytwórcom energii, a także jej konsumentom na współdziałanie w celu optymalizacji pracy systemu energetycznego przy wykorzystaniu mechanizmów rynkowych. Projekt ma na celu opracowanie i sprawdzenie w praktyce kluczowych narzędzi, które umożliwią wspólne podejście do zagadnienia elastyczności sieci energetycznych na skalę Europy. Jest to istotne m.in. z punktu widzenia rosnącej roli OZE.


OneNet skupi się na trzech kluczowych wyzwaniach, tj:
- Zdefiniowaniu wspólnego dla Europy rynku usług elastyczności – oznacza to znormalizowane produkty i kluczowe parametry usług sieciowych, zapewniające koordynację wszystkich podmiotów w tym procesie, od operatorów systemów po klientów.
- Zdefiniowaniu wspólnej architektury IT i wspólnych standardów interfejsów – oznacza to otwartą architekturę informatyczną, zapewniającą współdziałanie wielu platform, tak aby każdy z uczestników rynku mógł dołączyć do dowolnego rynku w Europie.
- Przeprowadzeniu demonstracji rozwiązań na dużą skalę w krajach europejskich – oznacza to opracowanie skalowalnych rozwiązań i weryfikację technologii oraz modelu biznesowego.


Jeden z demonstracyjnych obszarów będzie budowany w północnej części Polski. Realizowany jest on wspólnie przez sześć podmiotów, są to:
- Energa Operator – Operator Systemu Dystrybucyjnego oraz lider polskiego obszaru demonstracyjnego
- Polskie Sieci Elektroenergetyczne – Operator Systemu Przesyłowego
- Enspirion, spółka zależna Energi – Agregator
- PSE Innowacje – jednostka badawcza
- Narodowe Centrum Badań Jądrowych – jednostka badawcza
- Transition Technologies – dostawca rozwiązań informatycznych.


W realizację projektu OneNet zaangażowanych jest ponad 70 podmiotów z 21 krajów Unii Europejskiej, zaś całkowity budżet przekracza 28 mln euro. Współfinansowanie Komisji Europejskiej wynosi blisko 22 mln euro. Projekt OneNet jest finansowany w ramach ósmego programu ramowego UE „Horyzont 2020”. Jest on zatytułowany OSP - DSO Konsument: demonstracje na dużą skalę innowacyjnych usług sieciowych poprzez odpowiedź na zapotrzebowanie, magazynowanie i wytwarzanie na małą skalę (OZE) oraz odpowiada na wezwanie „Budowa niskoemisyjnej, odpornej na klimat przyszłości”.

źródło energa.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież