Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szczurek zadłuża gdynian, ale nie wie, na co przeznaczy kredyt?

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
środa, 30 września 2020 13:50

altWładze Gdyni z prezydentem Wojciechem Szczurkiem chcą jeszcze bardziej zadłużyć miasto, a co za tym idzie wszystkich gdynian. Planują wziąć kilkadziesiąt milionów kredytu. Kłopot w tym, że włodarze miasta z morza i marzeń ni potrafili poinformować radnych zaniepokojonych stanem gdyńskich finansów, ile tak naprawdę potrzeba by pokryć braki w budżecie.


W ostatnim czasie temat zadłużania Gdyni jest niezwykle nośny. Jak podkreślają gdyńscy opozycyjni radni, prawdopodobnie na koniec roku zadłużenie miasta z morza i marzeń wyniesie ponad 1 miliard złotych, co stanowi ok. 52 procent z 60 procent dopuszczalnego poziomu zadłużenia.
- Stąd też, ta sprawa budzi spore zaniepokojenie wśród mieszkańców naszego miasta – podkreśla radny Marek Dudziński.


Co więcej, na środowej (30 września) sesji Rady Miasta radni podejmą kolejną już w tym roku uchwałę ws. zgody na zaciągnięcie kredytu długoterminowego na kwotę 78 milionów złotych.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, „kredyt jest zaciągany na podstawie uchwały budżetowej na 2020 rok, w której zaplanowano środki z kredytu jako źródło finansowania planowanego deficytu oraz spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań”.
- Uruchomienie kredytu jest niezbędne dla zapewnienia płynności finansowej budżetu miasta w związku ze spadkiem dochodów w wyniku zmian systemowych w podatku PIT wprowadzonych pod koniec ubiegłego roku oraz ograniczeniem wpływów do budżetu spowodowanym złą sytuacją podmiotów gospodarczych poszkodowanych przez pandemię koronowirusa. Przedsiębiorcy, którzy przez pandemię COVID-19 zawiesili lub znacznie ograniczyli swoją działalność – wyjaśniają autorzy projektu.


Jak czytamy w dokumencie, który po uchwaleniu pozwoli na jeszcze większe zadłużenie Gdyni, „środki z kredytu wykorzystane zostaną na sfinansowanie planowanych w budżecie miasta na 2020 rok zadań, głównie z zakresu oświaty”.


Kontrowersji w tych planach ekipy prezydenta Wojciecha Szczurka jednak nie brakuje.
- Jak dowiedzieliśmy się na komisji, władze miasta nie potrafią powiedzieć, choćby szacunkowo, ile pieniędzy będzie im potrzebne na wymienione w uzasadnieniu uchwały pozycje? – podkreślił Dudziński.
raz.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Older news items: