W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szczurek zadłuża gdynian, ale nie wie, na co przeznaczy kredyt?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 30 września 2020 13:50

altWładze Gdyni z prezydentem Wojciechem Szczurkiem chcą jeszcze bardziej zadłużyć miasto, a co za tym idzie wszystkich gdynian. Planują wziąć kilkadziesiąt milionów kredytu. Kłopot w tym, że włodarze miasta z morza i marzeń ni potrafili poinformować radnych zaniepokojonych stanem gdyńskich finansów, ile tak naprawdę potrzeba by pokryć braki w budżecie.


W ostatnim czasie temat zadłużania Gdyni jest niezwykle nośny. Jak podkreślają gdyńscy opozycyjni radni, prawdopodobnie na koniec roku zadłużenie miasta z morza i marzeń wyniesie ponad 1 miliard złotych, co stanowi ok. 52 procent z 60 procent dopuszczalnego poziomu zadłużenia.
- Stąd też, ta sprawa budzi spore zaniepokojenie wśród mieszkańców naszego miasta – podkreśla radny Marek Dudziński.


Co więcej, na środowej (30 września) sesji Rady Miasta radni podejmą kolejną już w tym roku uchwałę ws. zgody na zaciągnięcie kredytu długoterminowego na kwotę 78 milionów złotych.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, „kredyt jest zaciągany na podstawie uchwały budżetowej na 2020 rok, w której zaplanowano środki z kredytu jako źródło finansowania planowanego deficytu oraz spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań”.
- Uruchomienie kredytu jest niezbędne dla zapewnienia płynności finansowej budżetu miasta w związku ze spadkiem dochodów w wyniku zmian systemowych w podatku PIT wprowadzonych pod koniec ubiegłego roku oraz ograniczeniem wpływów do budżetu spowodowanym złą sytuacją podmiotów gospodarczych poszkodowanych przez pandemię koronowirusa. Przedsiębiorcy, którzy przez pandemię COVID-19 zawiesili lub znacznie ograniczyli swoją działalność – wyjaśniają autorzy projektu.


Jak czytamy w dokumencie, który po uchwaleniu pozwoli na jeszcze większe zadłużenie Gdyni, „środki z kredytu wykorzystane zostaną na sfinansowanie planowanych w budżecie miasta na 2020 rok zadań, głównie z zakresu oświaty”.


Kontrowersji w tych planach ekipy prezydenta Wojciecha Szczurka jednak nie brakuje.
- Jak dowiedzieliśmy się na komisji, władze miasta nie potrafią powiedzieć, choćby szacunkowo, ile pieniędzy będzie im potrzebne na wymienione w uzasadnieniu uchwały pozycje? – podkreślił Dudziński.
raz.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: