Krzyż dziękczynny FMW na Ołtarzu Ojczyzny » Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś... Piotr Duda: W walce o wolność, godność, Boga i rodzinę na brać górnicz... » Z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S. Górski- „Wyjeż... Jacek Zdrojewski: Wytarte kolana Czarzastego » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Nagroda dla widowiska Poland: First to Fight » Multimedialne widowisko plenerowe POLAND: FIRST TO FIGHT, będące koprodukcją Muzeum II Wojny Światow... Koncert według twórczości Jacka Kaczmarskiego "Świadectwo" w Gdyni » W Gdyni 13 grudnia br. w kościele oo. franciszkanów przy ul. Ujejskiego, odbędzie się koncert wg. Ja... Refleksje o ludziach ogromnej wiary, pięknych życiorysach » 70 osób reprezentujących różne środowiska i odmienne światopoglądy wzięło udział w 15 debatach panel... Daniel Obajtek: Naturalny wybór - przyszłość Polski » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen rozmawia Marek Formela- Panie Prezesie, po co Wam Energa?Da... Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz » Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwudniowa wycieczka prezydent Gdańska... Tablice z 21 postulatami MKS mają swoje miejsce w Sali BHP nie w ECS » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uznaje za niedopuszczalne blokowanie przez Europejskie Centrum So... Orlen przejmuje Energę: Płażyński prostuje polityków PO » Pomorscy politycy PO - Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Mieczysław Struk, marszałek wojewód...
Reklama
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
środa, 11 grudnia 2019 21:33
Koszt rzymskiej żenady A. Dulkiewicz
Ok. 16 tys. złotych pobranych z budżetu miasta mogła kosztować dwu ...
Trefl w Warszawie bez seta i punktów
sobota, 14 grudnia 2019 22:37
Trefl w Warszawie bez seta i punktów
Siatkarze Trefla po raz pierwszy w tym sezonie nie zdołali wygrać w ...
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:52
Energa przedłużyła umowę z Lechią Gdańsk
Piłkarze Lechii Gdańsk kolejny sezon będą grać z logiem Energi na ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Swobodny Marek Wróbel i Gdańsk przez pryzmat
poniedziałek, 09 grudnia 2019 16:08
Swobodny Marek Wróbel i Gdańsk przez pryzmat
Ostatnie tygodnie roku już tradycyjnie przynoszą wzmożony ruch w ga ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Tańczyć każdy może

PDF
Drukuj
Email

altKażdy może tańczyć, choć nie zna kroków. Każdy może tańczyć, bo taniec to ruch ciała w rytm muzyki. Szczególne predyspozycje mają po temu kobiety. W tańcu się odradzają, i w naturalny sposób wyrażają siebie poprzez ruch. Przekonać się o tym można na zajęciach tanecznych dla osób starszych w klubie osiedlowym „Feluka” na Żabiance. 


W USA, w Europie Zachodniej, a powoli także i u nas powstaje coraz więcej miejsc, gdzie prowadzone są specjalistyczne zajęcia z terapii tańcem. Jedni wybierają jazz, drudzy tango, jeszcze inni afrykańskie rytmy albo flamenco. Większość jednak łączy różne rodzaje muzyki. Na takie zajęcia przychodzą ludzie, którzy chcą odreagować stresy i frustracje, którzy szukają źródeł radości i pragną lepiej poznać samych siebie. Do tego, że taniec pomaga zachować kondycję, chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Wiadomo, że pracują wtedy wszystkie mięśnie, a oddech staje się głębszy Organizm spala kalorie, ciało poci się wydalając toksyny Poprawia się krążenie krwi i zmniejsza się napięcie mięśni. Nasze ruchy stają się bardziej skoordynowane, pełne gracji i harmonii.


Ruch spontaniczny
Obecnie najbardziej trendy jest taniec pełen choreografii. Tymczasem można tańczyć żywiołowo, bez znajomości kroków i choreograficznych układów. - Kładę nacisk na ruch spontaniczny, na własne emocje, poszukiwanie i wyrażanie swoich własnych cech – podkreśla Edyta Bąk, prowadząca zajęcia w Feluce.- Są to otwarte spotkania, na których uczestnicy, niezależnie od wieku, mogą zająć się sobą, odnaleźć swoją indywidualność. Trochę w tych zajęciach zabawy, ciekawości, odkrywania i poszukiwań. 


Edyta Bąk pokazuje, jak przygotować poszczególne partie ciała do ruchu. Wskazuje na aspekty fizjologiczne, pokazuje możliwości stawów, mięśni, układu oddechowego, a nawet układu krążenia.

- Podczas tańca wyzwalane są endorfiny – hormony szczęścia – mówi Edyta Bąk. - Taniec pozwala na zharmonizowanie pracy całego organizmu. Dla umysłu taniec jest bramą do spontanicznego, odważnego i wyzwolonego ze schematów myślenia. Jeżeli poddamy się swojemu ciału, jeżeli nauczymy się go słuchać i zaczniemy poruszać się kierowani wewnętrznymi impulsami, to jednocześnie lepiej poznamy samych siebie, swoje potrzeby, emocje i pragnienia, czasem głęboko ukryte. Odkryjemy swój twórczy potencjał. Z drugiej strony taniec, który jest układem określonych kroków i gestów, to świetne ćwiczenie na koncentrację. To rodzaj medytacji: powtarzamy jakieś czynności, skupiamy uwagę na poprawnym ich wykonaniu, wreszcie przestajemy kontrolować każdy krok, aż w końcu to taniec zaczyna tańczyć nas - zapewnia pani Edyta.


Taniec w kręgu
- Na pierwsze spotkanie szłam bardzo spięta - opowiada Joanna, uczestniczka zajęć. - Myślałam o tym, jak będzie mi trudno przełamać wewnętrzne opory i tańczyć z obcymi kobietami. Kiedy stanęłam z nimi w kole, zupełnie zapomniałam o tym lęku. Poczułam się na właściwym miejscu. Wolna od obaw, bezpieczna, otwarta na drugiego człowieka.
- Te zajęcia to dla mnie relaks i dobra zabawa - dodaje pani Bronisława.


- Stare tańce greckie,  rosyjskie czy rumuńskie przechowują mądrość wielu pokoleń - mówi pani Edyta. - Istnieją tańce miłości i tańce mocy, takie, które opowiadają o wędrówce albo o spotkaniu. Zawarte są w nich pradawne gesty. Pozwalają one odnaleźć wewnętrzną energię i budzą różne uczucia, na co dzień ukryte albo zapomniane. Współczesne wychowanie narzuca wiele tabu związanych z cielesnością, wyrażaną między innymi przez erotyzm. Muzyka i ruch pomagają pozbyć się niepotrzebnych i sztucznych barier. Taniec w kręgu to bezinteresowne bycie razem, wspólna zabawa. Uczy pozawerbalnego kontaktu i akceptacji własnego ciała. I daje zwyczajną ludzką radość i poczucie siły. 


Podobno to nic trudnego nie zwracać uwagi na krok, nastawić się na intuicyjny ruch.
Zajęcia taneczne prowadzone są w klubie we wtorki od 10 do 11.15 dla osób starszych. Są odpłatne.
Anna Czajkowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież