Kurs samoobrony dla kobiet » Stacja Orunia zaprasza na wakacyjną odsłonę kursu samoobrony dla kobiet Combat Self Defense.Na zajęc... Gimnastyka dla seniorów » Przez cały lipiec w Stacji Orunia będzie odbywać się Gimnastyka Dla Seniorów. Zapraszamy osoby powyż... Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f... Były szef kancelarii premiera Tuska skazany za tragiczny lot do Smoleń... » Były szef KPRM z lat 2007-2013 minister Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wol... Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" » Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" podsumował zajęcia pracowni ceramicznej, plastycznej oraz rysunku i mal... Andrzej Seweryn: Jestem aktorem teatralnym » W ramach cyklu „Ergo Hestia po godzinach” gdański pisarz, dziennikarz, scenarzysta Wojciech Fułek po... Sąd otwiera plac Solidarności » Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał odwołanie złożone przez Europejskie Centrum Solidarności i uchylił decy... Pierwszy wernisaż młodych twórców w Stacji Orunia » Wernisaż prac podsumował rok zajęć twórczych dla rodziców z małymi dziećmi prowadzonych w Stacji Oru... Andrzej Seweryn gościem „ERGO Hestia po godzinach" » 11.06 (wtorek) o g. 16.00 w siedzibie głównej ERGO Hestii w Sopocie odbędzie się wyjątkowe spotkanie...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
sobota, 15 czerwca 2019 08:58
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
W sobotę o godz. 16.30 w Ostrowie Wielkopolskim rozpocznie się mecz ...
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
środa, 12 czerwca 2019 20:11
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
7 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza otrzymała rezygnację Pana Adama M ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
wtorek, 04 czerwca 2019 14:33
Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
Malarstwo Joanny Śmielowskiej usytuowane jest między snem a jawą. M ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Tańczyć każdy może

PDF
Drukuj
Email

altKażdy może tańczyć, choć nie zna kroków. Każdy może tańczyć, bo taniec to ruch ciała w rytm muzyki. Szczególne predyspozycje mają po temu kobiety. W tańcu się odradzają, i w naturalny sposób wyrażają siebie poprzez ruch. Przekonać się o tym można na zajęciach tanecznych dla osób starszych w klubie osiedlowym „Feluka” na Żabiance. 


W USA, w Europie Zachodniej, a powoli także i u nas powstaje coraz więcej miejsc, gdzie prowadzone są specjalistyczne zajęcia z terapii tańcem. Jedni wybierają jazz, drudzy tango, jeszcze inni afrykańskie rytmy albo flamenco. Większość jednak łączy różne rodzaje muzyki. Na takie zajęcia przychodzą ludzie, którzy chcą odreagować stresy i frustracje, którzy szukają źródeł radości i pragną lepiej poznać samych siebie. Do tego, że taniec pomaga zachować kondycję, chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Wiadomo, że pracują wtedy wszystkie mięśnie, a oddech staje się głębszy Organizm spala kalorie, ciało poci się wydalając toksyny Poprawia się krążenie krwi i zmniejsza się napięcie mięśni. Nasze ruchy stają się bardziej skoordynowane, pełne gracji i harmonii.


Ruch spontaniczny
Obecnie najbardziej trendy jest taniec pełen choreografii. Tymczasem można tańczyć żywiołowo, bez znajomości kroków i choreograficznych układów. - Kładę nacisk na ruch spontaniczny, na własne emocje, poszukiwanie i wyrażanie swoich własnych cech – podkreśla Edyta Bąk, prowadząca zajęcia w Feluce.- Są to otwarte spotkania, na których uczestnicy, niezależnie od wieku, mogą zająć się sobą, odnaleźć swoją indywidualność. Trochę w tych zajęciach zabawy, ciekawości, odkrywania i poszukiwań. 


Edyta Bąk pokazuje, jak przygotować poszczególne partie ciała do ruchu. Wskazuje na aspekty fizjologiczne, pokazuje możliwości stawów, mięśni, układu oddechowego, a nawet układu krążenia.

- Podczas tańca wyzwalane są endorfiny – hormony szczęścia – mówi Edyta Bąk. - Taniec pozwala na zharmonizowanie pracy całego organizmu. Dla umysłu taniec jest bramą do spontanicznego, odważnego i wyzwolonego ze schematów myślenia. Jeżeli poddamy się swojemu ciału, jeżeli nauczymy się go słuchać i zaczniemy poruszać się kierowani wewnętrznymi impulsami, to jednocześnie lepiej poznamy samych siebie, swoje potrzeby, emocje i pragnienia, czasem głęboko ukryte. Odkryjemy swój twórczy potencjał. Z drugiej strony taniec, który jest układem określonych kroków i gestów, to świetne ćwiczenie na koncentrację. To rodzaj medytacji: powtarzamy jakieś czynności, skupiamy uwagę na poprawnym ich wykonaniu, wreszcie przestajemy kontrolować każdy krok, aż w końcu to taniec zaczyna tańczyć nas - zapewnia pani Edyta.


Taniec w kręgu
- Na pierwsze spotkanie szłam bardzo spięta - opowiada Joanna, uczestniczka zajęć. - Myślałam o tym, jak będzie mi trudno przełamać wewnętrzne opory i tańczyć z obcymi kobietami. Kiedy stanęłam z nimi w kole, zupełnie zapomniałam o tym lęku. Poczułam się na właściwym miejscu. Wolna od obaw, bezpieczna, otwarta na drugiego człowieka.
- Te zajęcia to dla mnie relaks i dobra zabawa - dodaje pani Bronisława.


- Stare tańce greckie,  rosyjskie czy rumuńskie przechowują mądrość wielu pokoleń - mówi pani Edyta. - Istnieją tańce miłości i tańce mocy, takie, które opowiadają o wędrówce albo o spotkaniu. Zawarte są w nich pradawne gesty. Pozwalają one odnaleźć wewnętrzną energię i budzą różne uczucia, na co dzień ukryte albo zapomniane. Współczesne wychowanie narzuca wiele tabu związanych z cielesnością, wyrażaną między innymi przez erotyzm. Muzyka i ruch pomagają pozbyć się niepotrzebnych i sztucznych barier. Taniec w kręgu to bezinteresowne bycie razem, wspólna zabawa. Uczy pozawerbalnego kontaktu i akceptacji własnego ciała. I daje zwyczajną ludzką radość i poczucie siły. 


Podobno to nic trudnego nie zwracać uwagi na krok, nastawić się na intuicyjny ruch.
Zajęcia taneczne prowadzone są w klubie we wtorki od 10 do 11.15 dla osób starszych. Są odpłatne.
Anna Czajkowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież