„Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias... Poseł Jerzy Borowczak - przegrał z 12, wygrał wg d'Hondta » Jerzy Borowczak, poseł PO, jeden z robotniczych organizatorów strajków sierpniowych w Stoczni Gdańsk... Nominacje do Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności » W historycznej dla niezależnego ruchu związkowego NSZZ „S” i najnowszych dziejów Polski Sali BHP Sto...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
wtorek, 12 listopada 2019 22:11
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
Dopiero rzuty karne wyłoniły zwycięzcę meczu Lotos PKH - Comarch C ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Sprzedawali aniołki

PDF
Drukuj
Email

Chociaż sklepy kuszą mnóstwem gotowych świecidełek i błyszczących ozdób, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 80 na Przymorzu wiedzą, że najbardziej bajecznie wygląda drzewko przystrojone własnoręcznie wykonanymi ozdobami.


Kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem na zajęciach plastycznych w szkole w ruch idą nożyczki, kolorowa bibuła, farby, kleje, kartoniki.. Z tego powstają najpiękniejsze ozdoby świąteczne: aniołki kolorowe gwiazdy, kule śnieżne. W niedzielę 6 grudnia już po raz trzeci na placu przed kościołem Św. Alberta uczniowie i nauczyciele sprzedawali wykonane przez siebie ozdoby świąteczne.


Mimo chłodnej i deszczowej aury ofiarodawcy nie zawiedli. Kiermasz przyciągnął tłumy mieszkańców, którzy ustawiali się w długiej kolejce. Na barwnym straganie idący, lub wychodzący z kościoła mogli kupić wszystko to, co wiąże się ze Świętami od kul śnieżnych po delikatne aniołki na choinkę. Płacąc pieniędzmi grubszymi lub chudszymi mieszkańcy Przymorza na pytanie, dlaczego kupują „Aniołki” odpowiadali zgodnym chórem: - Dajemy dzieciom.


Marcin Tchórzewski odpowiedział natomiast: - Dzisiejszy dzień jest dniem, który daje nadzieję dzieciom ale również nadzieję ofiarodawcom na bycie dobrym.


– Robimy to z potrzeby serca, by biedne dzieci mogły zjeść ciepły obiad – przekonują nauczycielki. – Żaden rozgłos nie jest nam potrzebny.
W niedzielę na kiermaszu uzbierano w sumie 870 zł.


– Zebrane pieniądze częściowo zostaną rozdysponowane na obiady dla najbiedniejszych dzieci, a częściowo na inne cele. Co roku także organizujemy akcję „ Wigilia dla samotnych i część tych pieniędzy na to zostanie przeznaczona – mówi Marta Franaszczuk-Truszkowska inicjatorka akcji. – Wszystkim ludziom dobrej woli serdecznie dziękujemy.


Anna Czajkowska
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież