Otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” w Gdańsku » W piątek, 14 sierpnia, na Placu Solidarności uroczyście otwarto wystawę „TU rodziła się »Solidarność... Arcybiskup Głódź na emeryturze » Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa met... Opinia ekspertów daje podstawę do uchylenia pozwolenia na budowę na te... » Główna Komisja Konserwatorska, działająca przy Generalnym Konserwatorze Zabytków, wydała opinię na t... Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych ze... » Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta Gdańska i jego rodziny. W specjalnym ... Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw...
Reklama
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
piątek, 14 sierpnia 2020 13:47
Eurodeputowana Magdalena Adamowicz oskarżona o składanie fałszywych zeznań
Jest akt oskarżenia w sprawie źródeł majątku byłego prezydenta G ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Bloki na Gdańskiej Zaspie

PDF
Drukuj
Email


altZielone światło dla deweloperów, czerwone dla mieszkańców
Plany miasta by na Zaspie w rejonie parku Jana Pawła II mogły powstać wielorodzinne bloki budzą gwałtowne protesty mieszkańców. Padają zarzuty, że magistrat daje zielone światło deweloperom, lekceważąc zdanie lokalnej społeczności.
Kiedy magistrat wyłożył nowy projekt planu zagospodarowania, do miasta zaczęły wpływać masowe protesty. – Nie możemy się zgodzić, by za oknami wyrosły nam kilkunastometrowe bloki – argumentują nasi czytelnicy, mieszkańcy Zaspy. - Zaspa jest osiedlem Gdańska o największym wskaźniku gęstości zaludnienia w mieście. Usytuowanie w pobliżu dodatkowych budynków mieszkalnych, spowoduje, że wskaźnik ten stanie się kuriozalny w kraju. Pomysł wciskania w tej dzielnicy wieżowców doprowadzi do stworzenia betonowo-stalowej dżungli. Obawiamy się, że forsowanie w nowym dokumencie takich zapisów to dawanie zielonego światła deweloperom, którzy by osiągnąć jak największe zyski, chcieliby budować jak najwyższe domy. Lokalizacja planowanych budynków bezpośrednio przy parku spowoduje, że wraz z nowymi mieszkańcami przybędą nowe ciągi komunikacyjne, parkingi i zwiększona liczba samochodów. Bardzo trudne i niebezpieczne skrzyżowanie pod wiaduktem alei Jana Pawła II z ulicą Rzeczypospolitej stanie się bardzo obciążone, a tym bardziej wzrośnie tu niebezpieczeństwo i nastąpi znaczne utrudnienie w poruszaniu się w tej części miasta. Pojawienie się tysięcy mieszkań to dalsze kilka tysięcy samochodów. Już dzisiaj poruszanie się ulicami Kościuszki, Legionów, Rzeczypospolitej w kierunku Galerii Bałtyckiej jest bardzo utrudnione. Czy ktoś pomyślał o skutkach po dalszej zabudowie? Istniejący park im. Jana Pawła II będący jakże ważnym dla nas miejscem „oddechu”. Wieżowce przy jedynym tu skrawku zieleni to pomysł bez wyobraźni, zupełnie nie liczący się z potrzebami człowieka i jednoczesne skazanie parku na zniszczenie – niepokoją się mieszkańcy.
Mieszkańcy bloków z ulicy Startowej 5, 7,11,13,15 i 17 postanowili wspólnie walczyć z planem budowy nowych bloków. - Wysłaliśmy list protestacyjny do Prezydenta Adamowicza - mówi Izabela Krysiewicz.
W odpowiedzi otrzymali pismo, w którym można przeczytać „Park im. Jana Pawła II jest z pewnością najatrakcyjniejszą rekreacyjnie częścią osiedla Zaspa. Jednak potencjał tego miejsca nie jest w pełni wykorzystany. Zagospodarowanie ogranicza się jedynie do alejek parkowych i swobodnie kształtowanej zieleni. Przedmiotowy plan podtrzymuje funkcje parkową tego terenu, wskazując jednocześnie możliwe kierunki zagospodarowania i uatrakcyjnienia tej przestrzeni. Dlatego też na rysunku planu, liniami wewnętrznego podziału zostały oznaczone tereny, w których wskazana byłaby lokalizacja obiektu lub obiektów kubaturowych o zróżnicowanych funkcjach kulturalno–oświatowo–rekreacyjnych takich jak np. sale wystawiennicze, teatralne, kinowe, oranżeria, kręgielnia, sale do zajęć plastycznych, tanecznych, mały amfiteatr czy kawiarnia itp.) a także pomieszczenia administracyjne konieczne do obsługi w/w funkcji i toalety publiczne. Mogłoby być to miejsce, w którym organizowane będą różnorakie imprezy kulturalne.(...) Lokalizacja planowanych budynków przy alei Jana Pawła II wiąże się z zasadniczą przebudową węzła ulicznego al. Rzeczypospolitej/al. Jana Pawła II. (...) Przebudowana zostanie też kładka dla pieszych z możliwością bezkolizyjnego przeprowadzenia również ścieżek rowerowych w ciągu alei Jana Pawła II i alei Rzeczypospolitej. Planowana zabudowa, kontynuując poprzednie zamierzenia planistyczne, stanowi istotny element podkreślający omawianą oś kompozycyjną jednocześnie wzbogacając strukturę urbanistyczną Zaspy.”
Mieszkańcy jednak nie zamierzają ustąpić i zapowiadają dalsze protesty.
A Cz


Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież