Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
piątek, 17 stycznia 2020 21:21
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
Czwartą wygraną z rzędu zakończyli czwartą rundę zmagań w PHL h ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Bloki na Gdańskiej Zaspie

PDF
Drukuj
Email


altZielone światło dla deweloperów, czerwone dla mieszkańców
Plany miasta by na Zaspie w rejonie parku Jana Pawła II mogły powstać wielorodzinne bloki budzą gwałtowne protesty mieszkańców. Padają zarzuty, że magistrat daje zielone światło deweloperom, lekceważąc zdanie lokalnej społeczności.
Kiedy magistrat wyłożył nowy projekt planu zagospodarowania, do miasta zaczęły wpływać masowe protesty. – Nie możemy się zgodzić, by za oknami wyrosły nam kilkunastometrowe bloki – argumentują nasi czytelnicy, mieszkańcy Zaspy. - Zaspa jest osiedlem Gdańska o największym wskaźniku gęstości zaludnienia w mieście. Usytuowanie w pobliżu dodatkowych budynków mieszkalnych, spowoduje, że wskaźnik ten stanie się kuriozalny w kraju. Pomysł wciskania w tej dzielnicy wieżowców doprowadzi do stworzenia betonowo-stalowej dżungli. Obawiamy się, że forsowanie w nowym dokumencie takich zapisów to dawanie zielonego światła deweloperom, którzy by osiągnąć jak największe zyski, chcieliby budować jak najwyższe domy. Lokalizacja planowanych budynków bezpośrednio przy parku spowoduje, że wraz z nowymi mieszkańcami przybędą nowe ciągi komunikacyjne, parkingi i zwiększona liczba samochodów. Bardzo trudne i niebezpieczne skrzyżowanie pod wiaduktem alei Jana Pawła II z ulicą Rzeczypospolitej stanie się bardzo obciążone, a tym bardziej wzrośnie tu niebezpieczeństwo i nastąpi znaczne utrudnienie w poruszaniu się w tej części miasta. Pojawienie się tysięcy mieszkań to dalsze kilka tysięcy samochodów. Już dzisiaj poruszanie się ulicami Kościuszki, Legionów, Rzeczypospolitej w kierunku Galerii Bałtyckiej jest bardzo utrudnione. Czy ktoś pomyślał o skutkach po dalszej zabudowie? Istniejący park im. Jana Pawła II będący jakże ważnym dla nas miejscem „oddechu”. Wieżowce przy jedynym tu skrawku zieleni to pomysł bez wyobraźni, zupełnie nie liczący się z potrzebami człowieka i jednoczesne skazanie parku na zniszczenie – niepokoją się mieszkańcy.
Mieszkańcy bloków z ulicy Startowej 5, 7,11,13,15 i 17 postanowili wspólnie walczyć z planem budowy nowych bloków. - Wysłaliśmy list protestacyjny do Prezydenta Adamowicza - mówi Izabela Krysiewicz.
W odpowiedzi otrzymali pismo, w którym można przeczytać „Park im. Jana Pawła II jest z pewnością najatrakcyjniejszą rekreacyjnie częścią osiedla Zaspa. Jednak potencjał tego miejsca nie jest w pełni wykorzystany. Zagospodarowanie ogranicza się jedynie do alejek parkowych i swobodnie kształtowanej zieleni. Przedmiotowy plan podtrzymuje funkcje parkową tego terenu, wskazując jednocześnie możliwe kierunki zagospodarowania i uatrakcyjnienia tej przestrzeni. Dlatego też na rysunku planu, liniami wewnętrznego podziału zostały oznaczone tereny, w których wskazana byłaby lokalizacja obiektu lub obiektów kubaturowych o zróżnicowanych funkcjach kulturalno–oświatowo–rekreacyjnych takich jak np. sale wystawiennicze, teatralne, kinowe, oranżeria, kręgielnia, sale do zajęć plastycznych, tanecznych, mały amfiteatr czy kawiarnia itp.) a także pomieszczenia administracyjne konieczne do obsługi w/w funkcji i toalety publiczne. Mogłoby być to miejsce, w którym organizowane będą różnorakie imprezy kulturalne.(...) Lokalizacja planowanych budynków przy alei Jana Pawła II wiąże się z zasadniczą przebudową węzła ulicznego al. Rzeczypospolitej/al. Jana Pawła II. (...) Przebudowana zostanie też kładka dla pieszych z możliwością bezkolizyjnego przeprowadzenia również ścieżek rowerowych w ciągu alei Jana Pawła II i alei Rzeczypospolitej. Planowana zabudowa, kontynuując poprzednie zamierzenia planistyczne, stanowi istotny element podkreślający omawianą oś kompozycyjną jednocześnie wzbogacając strukturę urbanistyczną Zaspy.”
Mieszkańcy jednak nie zamierzają ustąpić i zapowiadają dalsze protesty.
A Cz


Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież