NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bloki na Gdańskiej Zaspie

PDF
Drukuj
Email


altZielone światło dla deweloperów, czerwone dla mieszkańców
Plany miasta by na Zaspie w rejonie parku Jana Pawła II mogły powstać wielorodzinne bloki budzą gwałtowne protesty mieszkańców. Padają zarzuty, że magistrat daje zielone światło deweloperom, lekceważąc zdanie lokalnej społeczności.
Kiedy magistrat wyłożył nowy projekt planu zagospodarowania, do miasta zaczęły wpływać masowe protesty. – Nie możemy się zgodzić, by za oknami wyrosły nam kilkunastometrowe bloki – argumentują nasi czytelnicy, mieszkańcy Zaspy. - Zaspa jest osiedlem Gdańska o największym wskaźniku gęstości zaludnienia w mieście. Usytuowanie w pobliżu dodatkowych budynków mieszkalnych, spowoduje, że wskaźnik ten stanie się kuriozalny w kraju. Pomysł wciskania w tej dzielnicy wieżowców doprowadzi do stworzenia betonowo-stalowej dżungli. Obawiamy się, że forsowanie w nowym dokumencie takich zapisów to dawanie zielonego światła deweloperom, którzy by osiągnąć jak największe zyski, chcieliby budować jak najwyższe domy. Lokalizacja planowanych budynków bezpośrednio przy parku spowoduje, że wraz z nowymi mieszkańcami przybędą nowe ciągi komunikacyjne, parkingi i zwiększona liczba samochodów. Bardzo trudne i niebezpieczne skrzyżowanie pod wiaduktem alei Jana Pawła II z ulicą Rzeczypospolitej stanie się bardzo obciążone, a tym bardziej wzrośnie tu niebezpieczeństwo i nastąpi znaczne utrudnienie w poruszaniu się w tej części miasta. Pojawienie się tysięcy mieszkań to dalsze kilka tysięcy samochodów. Już dzisiaj poruszanie się ulicami Kościuszki, Legionów, Rzeczypospolitej w kierunku Galerii Bałtyckiej jest bardzo utrudnione. Czy ktoś pomyślał o skutkach po dalszej zabudowie? Istniejący park im. Jana Pawła II będący jakże ważnym dla nas miejscem „oddechu”. Wieżowce przy jedynym tu skrawku zieleni to pomysł bez wyobraźni, zupełnie nie liczący się z potrzebami człowieka i jednoczesne skazanie parku na zniszczenie – niepokoją się mieszkańcy.
Mieszkańcy bloków z ulicy Startowej 5, 7,11,13,15 i 17 postanowili wspólnie walczyć z planem budowy nowych bloków. - Wysłaliśmy list protestacyjny do Prezydenta Adamowicza - mówi Izabela Krysiewicz.
W odpowiedzi otrzymali pismo, w którym można przeczytać „Park im. Jana Pawła II jest z pewnością najatrakcyjniejszą rekreacyjnie częścią osiedla Zaspa. Jednak potencjał tego miejsca nie jest w pełni wykorzystany. Zagospodarowanie ogranicza się jedynie do alejek parkowych i swobodnie kształtowanej zieleni. Przedmiotowy plan podtrzymuje funkcje parkową tego terenu, wskazując jednocześnie możliwe kierunki zagospodarowania i uatrakcyjnienia tej przestrzeni. Dlatego też na rysunku planu, liniami wewnętrznego podziału zostały oznaczone tereny, w których wskazana byłaby lokalizacja obiektu lub obiektów kubaturowych o zróżnicowanych funkcjach kulturalno–oświatowo–rekreacyjnych takich jak np. sale wystawiennicze, teatralne, kinowe, oranżeria, kręgielnia, sale do zajęć plastycznych, tanecznych, mały amfiteatr czy kawiarnia itp.) a także pomieszczenia administracyjne konieczne do obsługi w/w funkcji i toalety publiczne. Mogłoby być to miejsce, w którym organizowane będą różnorakie imprezy kulturalne.(...) Lokalizacja planowanych budynków przy alei Jana Pawła II wiąże się z zasadniczą przebudową węzła ulicznego al. Rzeczypospolitej/al. Jana Pawła II. (...) Przebudowana zostanie też kładka dla pieszych z możliwością bezkolizyjnego przeprowadzenia również ścieżek rowerowych w ciągu alei Jana Pawła II i alei Rzeczypospolitej. Planowana zabudowa, kontynuując poprzednie zamierzenia planistyczne, stanowi istotny element podkreślający omawianą oś kompozycyjną jednocześnie wzbogacając strukturę urbanistyczną Zaspy.”
Mieszkańcy jednak nie zamierzają ustąpić i zapowiadają dalsze protesty.
A Cz


Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież