Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Derby inne niż wszystkie
sobota, 30 maja 2020 14:32
Derby inne niż wszystkie
W niedzielę 31. maja o godzinie 17.30 po niespełna trzech miesiącac ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Przejście pod Miniaturą zostanie

altOd 10 grudnia miała wejść w życie decyzja gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, dotycząca likwidacji przejścia dla pieszych przez ulicę Grunwaldzką leżącego na wysokości ul. Łukasiewicza i Teatru Miniatura we Wrzeszczu. I rzeczywiście, przejście zostanie zlikwidowane, ale tylko tymczasowo, od 1 września przejście wróci na swoje miejsce, wyposażone dodatkowo w, zsynchronizowaną ze światłami przy ul. Miszewskiego, sygnalizację świetlną i specjalny azyl dla pieszych przy torach tramwajowych.
 

- Nie chcieliśmy czekać na wypadek, dlatego zawieszamy funkcjonowanie do momentu, gdy przystosujemy przejście dla bezpiecznego poruszania się pieszych - tłumaczy Tomasz Wawrzonek, kierownik Działu Inżynierii Ruchu ZDiZ. - Ulica Grunwaldzka zostanie poszerzona tak, by nie ograniczać możliwości poruszania samochodów. Zamontowana sygnalizacja wyposażona zostanie w przyciski i sygnał akustyczny.


alt


Fot. Maciej Kostun


Chociaż ZDiZ twierdzi, że przejście od początku miało zostać zamknięte tylko na okres jego przebudowy, warto zwrócić uwagę na protesty jakie wywołał plan likwidacji „zebry”. Początkowo w internecie pojawił się tekst uzgodniony przez 4 organizacje (m.in. stowarzyszenie Wrzeszczańskie Komitety Obywatelskie i portal informacyjny www.wrzeszcz.info), w którym sygnatariusze odwoływali się między innymi do podpisanej przez prezydenta miasta Pawła Adamowicza „Karty Gdańskiej”. Dokument zakłada m.in.: „Rozszerzanie zasięgu przestrzeni publicznych dostępnych dla pieszych, rowerzystów (...) tak, by podnosić jakość życia”, „Integrowanie polityki przestrzennej i komunikacyjnej tak, by tworzyć „miasta krótkich odległości”” czy „Preferowanie ruchu pieszego i rowerowego w procesie kształtowania przestrzeni publicznej”.
„… gdańskim urzędnikom mentalnie bliżej jest niestety do „standardów” Moskwy albo Kalkuty, niż Berlina, Paryża czy Amsterdamu” - pisali autorzy protestu, tłumacząc także, że: „sprawa ma szerszy kontekst i dotyczy filozofii kształtowania przestrzeni miasta.”


alt


alt


Fot. Patryk Zdrojewski


7 grudnia kolejny, tym razem sygnowany przez stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej,  list nawołujący do „odstąpienia od likwidacji przejścia”, trafił do Mieczysława Kotłowskiego, dyrektora ZDiZ.
Protestujący zebrali także 300  podpisów przeciwników likwidacji.
- Dobrze się stało, że opinia mieszkańców została uwzględniona - komentuje Michał Szymański, prezes stowarzyszenia FRAG. - Szkoda, że ta decyzja nie została wcześniej skonsultowana z mieszkańcami, bo to pomogłoby uniknąć niepotrzebnego zamieszania.


alt


Fot. Maciej Kostun


Zmiana decyzji i przewidywany montaż sygnalizacji wywołał z kolei duży opór kierowców, którzy, na portalach internetowych, bardzo negatywnie odnieśli się do pomysłu. 
Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież