Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Przejście pod Miniaturą zostanie

altOd 10 grudnia miała wejść w życie decyzja gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, dotycząca likwidacji przejścia dla pieszych przez ulicę Grunwaldzką leżącego na wysokości ul. Łukasiewicza i Teatru Miniatura we Wrzeszczu. I rzeczywiście, przejście zostanie zlikwidowane, ale tylko tymczasowo, od 1 września przejście wróci na swoje miejsce, wyposażone dodatkowo w, zsynchronizowaną ze światłami przy ul. Miszewskiego, sygnalizację świetlną i specjalny azyl dla pieszych przy torach tramwajowych.
 

- Nie chcieliśmy czekać na wypadek, dlatego zawieszamy funkcjonowanie do momentu, gdy przystosujemy przejście dla bezpiecznego poruszania się pieszych - tłumaczy Tomasz Wawrzonek, kierownik Działu Inżynierii Ruchu ZDiZ. - Ulica Grunwaldzka zostanie poszerzona tak, by nie ograniczać możliwości poruszania samochodów. Zamontowana sygnalizacja wyposażona zostanie w przyciski i sygnał akustyczny.


alt


Fot. Maciej Kostun


Chociaż ZDiZ twierdzi, że przejście od początku miało zostać zamknięte tylko na okres jego przebudowy, warto zwrócić uwagę na protesty jakie wywołał plan likwidacji „zebry”. Początkowo w internecie pojawił się tekst uzgodniony przez 4 organizacje (m.in. stowarzyszenie Wrzeszczańskie Komitety Obywatelskie i portal informacyjny www.wrzeszcz.info), w którym sygnatariusze odwoływali się między innymi do podpisanej przez prezydenta miasta Pawła Adamowicza „Karty Gdańskiej”. Dokument zakłada m.in.: „Rozszerzanie zasięgu przestrzeni publicznych dostępnych dla pieszych, rowerzystów (...) tak, by podnosić jakość życia”, „Integrowanie polityki przestrzennej i komunikacyjnej tak, by tworzyć „miasta krótkich odległości”” czy „Preferowanie ruchu pieszego i rowerowego w procesie kształtowania przestrzeni publicznej”.
„… gdańskim urzędnikom mentalnie bliżej jest niestety do „standardów” Moskwy albo Kalkuty, niż Berlina, Paryża czy Amsterdamu” - pisali autorzy protestu, tłumacząc także, że: „sprawa ma szerszy kontekst i dotyczy filozofii kształtowania przestrzeni miasta.”


alt


alt


Fot. Patryk Zdrojewski


7 grudnia kolejny, tym razem sygnowany przez stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej,  list nawołujący do „odstąpienia od likwidacji przejścia”, trafił do Mieczysława Kotłowskiego, dyrektora ZDiZ.
Protestujący zebrali także 300  podpisów przeciwników likwidacji.
- Dobrze się stało, że opinia mieszkańców została uwzględniona - komentuje Michał Szymański, prezes stowarzyszenia FRAG. - Szkoda, że ta decyzja nie została wcześniej skonsultowana z mieszkańcami, bo to pomogłoby uniknąć niepotrzebnego zamieszania.


alt


Fot. Maciej Kostun


Zmiana decyzji i przewidywany montaż sygnalizacji wywołał z kolei duży opór kierowców, którzy, na portalach internetowych, bardzo negatywnie odnieśli się do pomysłu. 
Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież