Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Podhale rozgromiło Stoczniowca
piątek, 04 grudnia 2020 21:33
Podhale rozgromiło Stoczniowca
Bardzo jednostronne było spotkanie Stoczniowca z Tauron KH Podhalem
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowe dwupoziomowe stanowisko ro-ro przy Nabrzeżu Rumuńskim

altAni wyjątkowo długa zima 2009/2010, ani strajki dokerów w Finlandii nie zagroziły planowemu zakończeniu prac przy budowie górnej rampy stanowiska ro-ro przy Nabrzeżu Rumuńskim gdyńskiego portu.


1 grudnia nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi symbolizujące oddanie do użytkowania nowego dwupoziomowego stanowiska ro-ro w Porcie Gdynia. Stanowisko to jest elementem dużego przedsięwzięcia inwestycyjnego Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. pn. "Rozbudowa infrastruktury portowej do obsługi statków ro-ro z dostępem drogowym i kolejowym w Porcie Gdynia", na realizację którego ZMPG-a S.A. ubiegać się będzie o dofinansowanie unijne.


Dokładnie 3 czerwca u.r. po raz pierwszy zawinął do Gdyni statek typu ro-pax fińskiego armatora Finnlines, w ramach nowo otwartego połączenia pasażersko-towarowego w relacji Helsinki-Gdynia-Travemünde (obecnie do Rostocku). Do końca 2009 roku z połączenia skorzystało około 19.000 pasażerów. Było to przedsięwzięcie o dużym potencjale rozwojowym i już dziś w sposób widoczny wpływające na przemiany portowego krajobrazu. Od kilku miesięcy jego trwałym elementem stała się bowiem sfinansowana przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. górna rampa stanowiska ro-ro w narożniku Nabrzeża Rumuńskiego i Czeskiego.


alt


Nowe stanowisko do obsługi statków ro-ro w narożniku Nabrzeży Rumuńskiego i Czeskiego służyć będzie obsłudze statków Finnlines typu STAR. Prace projektowe i następnie roboty budowlano-montażowe objęły przebudowę dolnej i budowę górnej rampy ro-ro. Ponadto przedmiotem prac było wykonanie umocnienia dna oraz przebudowa linii cumowniczo-odbojowej na Nabrzeżu Rumuńskim.


Prace projektowe rozpoczęto w styczniu b.r. Konstrukcja rampy górnej została zakupiona jako staroużyteczna z portu Helsinki. Demontaż rampy o łącznej wadze przeszło 800 ton i jej transport z Helsinek zostały zrealizowane w okresie od lutego do kwietnia przez Portowy Zakład Techniczny S.A. Od momentu sprowadzenia rampy do gdyńskiego portu trwały sukcesywnie prace nad konstrukcjami stalowymi, polegające na ich adaptacji do naszych potrzeb. Roboty budowlane w terenie rozpoczęły się w sierpniu - czyli niezwłocznie po uzyskaniu pozwolenia na budowę.


Generalnym Wykonawcą budowy rampy jest Spółka "Hydromega" z Gdyni - ta sama, która przed kilkoma laty wybudowała rampę górną dla obsługi promów Steny Line przy Nabrzeżu Helskim II. Głównymi podwykonawcami prac projektowych i budowlano-montażowych były: Biuro Projektów Wuprohyd, Biuro Projektów Specbud, Hydrobudowa Gdańsk, PRPiH Marinex, spółka Stabilator oraz spółka P.P. SIEĆ.


altNa okres prowadzonych robót obsługę statków Finnlines przeniesiono na rampę "B" przy nab. Stanów Zjednoczonych. Na początku listopada rozpoczęły się prace rozruchowe i próby eksploatacyjne z cumowaniem statku.


Nowe stanowisko ro-ro stanowi istotny element rozwoju idei sieci Autostrad Morskich, w których port gdyński odgrywa znaczącą rolę. Stanowi o niej - obok połączenia do Finlandii i Niemiec - funkcjonujące od ponad 15 lat połączenie promowe Gdynia-Karlskrona operatora promowego Stena Line.

Fot. H. Sagan

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież