W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kontenery socjalne w Gdańsku?

altWładze miasta twierdzą, że nie planują budowy kontenerów, jednak przyjęta 26 listopada 2009 uchwała Rady Miasta, dotycząca gospodarowania zasobem mieszkaniowym Gminy Gdańsk w latach 2009-2013, zakłada między innymi: „zakup kontenerów mieszkalnych oraz uzbrojenie i urządzenie terenu pod kontenery”, jako sposób pozyskiwania przez miasto nowych lokali socjalnych.

Przeciwnicy pomysłu tworzenia osiedli kontenerowych zwracają uwagę, że takie osiedla są niezbędnym elementem polityki miasta, które chce podnieść czynsze i równocześnie rozwiązać problem zalegających z opłatami lokatorów. Powołują się przy tym na słowa wiceprezydenta Gdańska, Macieja Lisickiego, który podczas zwołanej na wniosek radnych PiS, na koniec ubiegłej kadencji, nadzwyczajnej sesji rady miasta, miał powiedzieć:„No niestety, są przypadki patologiczne w każdym mieście, nie tylko w Gdańsku, gdzie tych ludzi trzeba wyizolować i kontener jest dla niego być może najlepszym rozwiązaniem.”

- W tym momencie nie są prowadzone żadne prace nad podobnymi projektami, ani nie ma planów rozpoczęcia tego typu prac. - zapewnia Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska. Pawlak, przed oficjalnym powiadomieniem organizatorów, nie chciał komentować ewentualnego udziału Macieja Lisickiego w debacie „Kontener – narzędzie segregacji społecznej”.
- Według nas wypowiedzi Macieja Lisickiego wskazują na coś zupełnie innego: miasto traktuje budowę osiedla kontenerowego jako integralny element zaplanowanej na przyszły rok "reformy" czynszowej. - odpowiada Łukasz Muzioł z Inicjatywy Nic o Nas Bez Nas. - Kontenery staną się idealnym sposobem na pozbycie się lokatorów, których nie będzie stać na czynsz po podwyżkach. Chcemy rzeczowo rozmawiać o zagrożeniach z tym związanych i dlatego zaprosiliśmy Lisickiego na debatę. Mamy nadzieję, że będzie miał odwagę zmierzyć się z argumentami przeciwników zsyłania ludzi do kontenerów. - tłumaczy Muzioł.

Debata na temat osiedli kontenerowych, przygotowywana  przez Inicjatywę Nic O Nas Bez Nas, odbędzie się 5 stycznia o godzinie 19:00 w Trójmiejskiej Świetlicy Krytyki Politycznej (Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 35).

Podobne osiedla powstały już w kilku miastach w Polsce, np. przy ul. Kaplicznej w Bydgoszczy. Piotr Schutta w Expressie Bydgoskim z 10 grudnia 2010, opisuje osiedle jako „eksperyment socjalny”: „Szczęście trwało, aż przyszły jesienne deszcze, a po nich zima i rachunki za prąd od 600 do 1000 zł miesięcznie. Prawda o kontenerach ujawniła się z całą mocą. Grzyb na ścianach,  woda na podłodze, butwiejące wykładziny, oszronione od wewnątrz drzwi wejściowe, przeciekający dach.”

Artykuł Piotra Schutty:
http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=2&NrIssue=1690&NrSection=80&NrArticle=190528

Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-2 #1 Troll 2010-12-20 19:25
"Według nas wypowiedzi Macieja Lisickiego wskazują na coś zupełnie innego: miasto traktuje budowę osiedla kontenerowego jako integralny element zaplanowanej na przyszły rok "reformy" czynszowej. - odpowiada Łukasz Muzioł z Inicjatywy Nic o Nas Bez Nas. - Kontenery staną się idealnym sposobem na pozbycie się lokatorów, których nie będzie stać na czynsz po podwyżkach".

No proszę - Muzioł wie lepiej co planuje Lisicki, niż sam Lisicki (który w Dzienniku Bałtyckim wyraźnie stwierdził, że póki co nie ma żadnych planów budowy kontenerów.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież