Portfele gdańskich prezesów » Od 13 do 22 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają prezesi gdańskich spółek komunalnych - najmniej w ... Hiszpanie potrafią w Gdańsku zarabiać na parkingach i dojeździe do nic... » Jak się w Gdańsku robi interesy z potentatem europejskim w dziedzinie parkingów? Przyjmuje się go d... „Zaciemnienie” zgłoszone przez PiS do prokuratury » Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezyde... Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej - nie... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Podhale rozgromiło Stoczniowca
piątek, 04 grudnia 2020 21:33
Podhale rozgromiło Stoczniowca
Bardzo jednostronne było spotkanie Stoczniowca z Tauron KH Podhalem
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Nie” likwidacji przejścia pod Miniaturą

altKilka dni temu gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił plan likwidacji przejścia dla pieszych przez ulicę Grunwaldzką przy teatrze Miniatura we Wrzeszczu. Powód: przejście jest niebezpieczne, uznała komisja ds. bezpieczeństwa ruchu ZdiZ. Decyzja wejdzie w życie w piątek 10 grudnia, dlatego jej przeciwnicy organizują się już teraz.

Przeciwko likwidacji opowiedział się 4 organizacje, które wspólnie uzgodniły tekst protestu przeciw decyzji - Komitet Obrony Praw Pieszych i Pasażerów (stowarzyszenie w trakcie rejestracji), stowarzyszenie Obywatelska Liga Ekologiczna, stowarzyszenie Wrzeszczańskie Komitety Obywatelskie i Portal Informacyjny www.wrzeszcz.info.

Przeciwnicy decyzji o likwidacji przejścia powołują się na ustalenia obradującego w Gdańsku przed dwoma miesiącami Kongresu Aktywnej Mobilności. Na kongresie stworzono tzw. Kartę Gdańską, zawierającą założenia dotyczące kształtowania przestrzeni publicznej miast, którą (wśród przedstawicieli magistratów m.in. Poznania czy Lublina) podpisał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.


alt


Wśród zapisów deklaracji znalazły się m.in.:
„Rozszerzanie zasięgu przestrzeni publicznych dostępnych dla pieszych, rowerzystów (...) tak, by podnosić jakość życia”, „Integrowanie polityki przestrzennej i komunikacyjnej tak, by tworzyć „miasta krótkich odległości”” czy „Preferowanie ruchu pieszego i rowerowego w procesie kształtowania przestrzeni publicznej”.

Sugerowane przez przeciwników likwidacji przejścia rozwiązania problemu to: montaż fotoradaru, bo, jak piszą, „łamanie ograniczeń prędkości jest tam nagminne, ale to nie zainteresowało komisji”; sygnalizacja na przycisk zintegrowana z fazą wcześniejszych świateł („zerowy wpływ na przepustowość ruchu samochodów”) lub „chociażby poprawa oznakowania (dodatkowe znaki ostrzegawcze na jezdni, mrugające światła)”.

- Skandaliczna decyzja gdańskiego ZDiZ pokazuje smutną prawdę – gdańskim urzędnikom mentalnie bliżej jest niestety do „standardów” Moskwy albo Kalkuty, niż Berlina, Paryża czy Amsterdamu - piszą autorzy protestu.

Na Facebooku powstała grupa przeciwników likwidacji, do której już zapisało się kilkadziesiąt osób.
- Planujemy aktywnie bronić tego przejścia przed likwidacją. Ta sprawa ma szerszy kontekst i dotyczy filozofii kształtowania przestrzeni miasta. Czy ciągi piesze są równoważne jezdniom? Czy aktywne formy mobilności są traktowane jako prawowity element ruchu w mieście? - pytają założyciele.
Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież