Oliwa na podstawie Rainholda Bahla » Z Oliwy nie da się już zrobić nowoczesnej dzielnicy. Jej tożsamość została zapisana już przed wiekam... Zmarł Dawid Krupej, gdański radny, współpracownik ministra Sellina » W piątek zmarł gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Dawid Krupej. Miał 29 lat. Dawid Krupej był mag... Prokuratura i KWP zabezpieczają dokumenty SM Ujeścisko » Po wtorkowym wejściu komornika w asyście policji, w piątek rano do siedziby Spółdzielni Mieszkaniowe... Prezes Obajtek w "Sieci": Potrzebujemy odwagi, by inwestować w przyszł... » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen SA, o wynikach oraz inwestycjach Polskiego Koncernu Naftowe... KKS Gedania » W ślad za olbrzymim zainteresowaniem jakie wzbudziły publikacje „Gazety Gdańskiej” na temat obrony p... Krzysztof Dośla: Andrzej Duda jest blisko „Solidarności” » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... „Solidarność” poprze kandydaturę Andrzeja Dudy? » Obradujący w Zakopanem członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dzisiaj, czwartek 20 luty, dys... Komornik w SM Ujeścisko » W środę w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko pojawił się komornik w asyście policji celem... Barzowski pyta Struka o rondo Bonny » Jerzy Barzowski, szef klubu PiS w sejmiku pomorskim, skierował do marszałka Mieczysława Struka inter... Czy to definitywny koniec Starej Oliwy? » Raczej tak, nie ma się już czym łudzić. Degradacja tej jeszcze do niedawna spokojnej dzielnicy zosta...
Reklama
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
czwartek, 13 lutego 2020 11:12
Ordery dla gdańskich ławników - rada wybiera a prezydent nagradza
Władze Gdańska odznaczają ławników Sądu Rejonowego Gdańsk-Połu ...
LOTOS PKH nie zdobył Oświęcimia, w ćwierćfinale 0:2
sobota, 22 lutego 2020 22:25
LOTOS PKH nie zdobył Oświęcimia, w ćwierćfinale 0:2
Bez wygranej po dwóch meczach ćwierćfinału PHL są hokeiści LOTOS ...
Lechia ma patent na Piasta
piątek, 14 lutego 2020 22:00
Lechia ma patent na Piasta
W trzecim w tym sezonie meczu z Piastem Lechia po raz trzeci schodził ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

August von Brandis
wtorek, 11 lutego 2020 17:05
August von Brandis
Pod koniec 2013 roku pisałem o postaci artysty, którego nazwisko prz ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Uwaga kierowcy: Mandaty za zbyt szybki przejazd A1

altAutostrada A1 jest najlepszym odcinkiem drogi w całym województwie pomorskim. Na prostym i szerokim odcinku drogi kierowcy bardzo często przekraczają dozwoloną prędkość 130 km/h. Do walki z piratami drogowymi już ruszyły nieoznakowane radiowozy. Być może już niedługo mandaty będą wystawiane na podstawie czasu przejazdu autostradą.


Autostrada A1 jest jedną z najlepszych dróg w całej Polsce. Mimo tego dochodzi na niej do wielu wypadków, również śmiertelnych. W ciągu ostatnich dwóch lat na A1 zginęły 4 osoby – w tym trzy w czerwcu i lipcu tego roku. Coraz częściej dochodzi również do groźnych kolizji i stłuczek. Winę za taki stan rzeczy powoduję przede wszystkim nadmierna prędkość . Według badań konsorcjum Gdańsk Transport Company, operatora autostrady w 2009 roku prędkość o 10 do 50 km/k przekracza aż jedna trzecia użytkowników drogi. Przy ograniczeniu prędkości do 130 km/h obowiązującym na autostradzie, łamiący przepisy kierowcy osiągają więc nawet 180 km/h. Zdarzają się również przypadki jazdy powyżej 200 km/h. Jak walczyć z piratami drogowymi?


- W tej chwili sześć dni w tygodniu na autostradzie A1 jest zawsze przynajmniej jeden patrol policji. Nie jeździ on o stałej porze. W większości przypadków funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji w Tczewie poruszają się nieoznakowanymi radiowozami, wyposażonymi w wideorejestratory. Wyłapują oni tych kierujących, którzy dużo za szybko poruszają się po tej drodze - mówi Robert Nowicki z Wydziału Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Gdańsku.


Walkę z piratami na A1 ma również ułatwić system poboru opłat. Na każdym pobieranym przez kierowców bilecie jest wydrukowana godzina wjazdu na autostradę. Zjeżdżając z drogi rejestrowany jest czas jej opuszczenia przez dany samochód. Na podstawie całkowitego czasu przejazdu i długości pokonanej trasy obliczana jest średnia prędkość pojazdu. Póki co system nie może być jednak wykorzystany do wystawiania mandatów ponieważ urządzenie nie posiada odpowiedniej legalizacji.


- Urządzenia do poboru opłat nie są nasze, nie możemy ich więc używać do karania kierowców. Dobrze by było żeby takie urządzenia były legalizowane, bo póki co informacja o prędkości pojazdów jest zarezerwowana tylko dla operatora autostrady. W Holandii działają podobne systemy odcinkowego mierzenia prędkości i na tej podstawie wystawiane są mandaty. U nas niestety podobne systemy nie funkcjonują i póki co szanse na ich zastosowanie są bardzo małe – tłumaczy Robert Nowicki.


Próba zastosowania systemu mierzącego czas przejazdu nie jest w naszym województwie nowa. Podobny pomysł miał być zastosowany po remoncie drogi krajowej nr 7.
- Pomysł z rejestratorami mierzącymi czas przejazdu i na tej podstawie wystawiającymi mandat miał być kiedyś wprowadzony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przy pracach odnawiających drogę krajową nr 7 od Kiezmarka do Przejazdowa. Niestety koszty wprowadzenia systemu były bardzo duże i ostatecznie nie zdecydowano się na jego zakup – dodaje Robert Nowicki.


Póki co policja będzie się więc opierała na krążących po autostradzie nieoznakowanych radiowozach. Niezależnie czy system mierzący średnią prędkość powstanie czy nie, ostatnie wypadki śmiertelne powinny dać kierowcą sporo do myślenia i spowodować refleksje, czy dla tych kilku minut warto ryzykować życie swoje i innych.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 garniec 2014-05-18 15:15
Ja na całe szczęście mam w samochodzie Coyota więc jade bezpiecznie i spokojnie. Zawsze ostrzega na czas.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież