Znamy posłów z Gdańska i senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta... Wyborczy finisz - Chmiel obłudnie pod bramą TVP Gdańsk, Biedroń kręci ... » Wybory na finiszu. Przed bramą TVP 3 Gdańsk przypomniała o sobie posłanka PO Małgorzata Chmiel. Ogło...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Efektowne wygrane hokeistek Stoczniowca w Tychach
niedziela, 13 października 2019 16:47
Efektowne wygrane hokeistek Stoczniowca w Tychach
Bardzo udane było weekendowe granie dla hokeistek Stoczniowca. Podopi ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Uwaga kierowcy: Mandaty za zbyt szybki przejazd A1

altAutostrada A1 jest najlepszym odcinkiem drogi w całym województwie pomorskim. Na prostym i szerokim odcinku drogi kierowcy bardzo często przekraczają dozwoloną prędkość 130 km/h. Do walki z piratami drogowymi już ruszyły nieoznakowane radiowozy. Być może już niedługo mandaty będą wystawiane na podstawie czasu przejazdu autostradą.


Autostrada A1 jest jedną z najlepszych dróg w całej Polsce. Mimo tego dochodzi na niej do wielu wypadków, również śmiertelnych. W ciągu ostatnich dwóch lat na A1 zginęły 4 osoby – w tym trzy w czerwcu i lipcu tego roku. Coraz częściej dochodzi również do groźnych kolizji i stłuczek. Winę za taki stan rzeczy powoduję przede wszystkim nadmierna prędkość . Według badań konsorcjum Gdańsk Transport Company, operatora autostrady w 2009 roku prędkość o 10 do 50 km/k przekracza aż jedna trzecia użytkowników drogi. Przy ograniczeniu prędkości do 130 km/h obowiązującym na autostradzie, łamiący przepisy kierowcy osiągają więc nawet 180 km/h. Zdarzają się również przypadki jazdy powyżej 200 km/h. Jak walczyć z piratami drogowymi?


- W tej chwili sześć dni w tygodniu na autostradzie A1 jest zawsze przynajmniej jeden patrol policji. Nie jeździ on o stałej porze. W większości przypadków funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji w Tczewie poruszają się nieoznakowanymi radiowozami, wyposażonymi w wideorejestratory. Wyłapują oni tych kierujących, którzy dużo za szybko poruszają się po tej drodze - mówi Robert Nowicki z Wydziału Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Gdańsku.


Walkę z piratami na A1 ma również ułatwić system poboru opłat. Na każdym pobieranym przez kierowców bilecie jest wydrukowana godzina wjazdu na autostradę. Zjeżdżając z drogi rejestrowany jest czas jej opuszczenia przez dany samochód. Na podstawie całkowitego czasu przejazdu i długości pokonanej trasy obliczana jest średnia prędkość pojazdu. Póki co system nie może być jednak wykorzystany do wystawiania mandatów ponieważ urządzenie nie posiada odpowiedniej legalizacji.


- Urządzenia do poboru opłat nie są nasze, nie możemy ich więc używać do karania kierowców. Dobrze by było żeby takie urządzenia były legalizowane, bo póki co informacja o prędkości pojazdów jest zarezerwowana tylko dla operatora autostrady. W Holandii działają podobne systemy odcinkowego mierzenia prędkości i na tej podstawie wystawiane są mandaty. U nas niestety podobne systemy nie funkcjonują i póki co szanse na ich zastosowanie są bardzo małe – tłumaczy Robert Nowicki.


Próba zastosowania systemu mierzącego czas przejazdu nie jest w naszym województwie nowa. Podobny pomysł miał być zastosowany po remoncie drogi krajowej nr 7.
- Pomysł z rejestratorami mierzącymi czas przejazdu i na tej podstawie wystawiającymi mandat miał być kiedyś wprowadzony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przy pracach odnawiających drogę krajową nr 7 od Kiezmarka do Przejazdowa. Niestety koszty wprowadzenia systemu były bardzo duże i ostatecznie nie zdecydowano się na jego zakup – dodaje Robert Nowicki.


Póki co policja będzie się więc opierała na krążących po autostradzie nieoznakowanych radiowozach. Niezależnie czy system mierzący średnią prędkość powstanie czy nie, ostatnie wypadki śmiertelne powinny dać kierowcą sporo do myślenia i spowodować refleksje, czy dla tych kilku minut warto ryzykować życie swoje i innych.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 garniec 2014-05-18 15:15
Ja na całe szczęście mam w samochodzie Coyota więc jade bezpiecznie i spokojnie. Zawsze ostrzega na czas.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież