Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Banach popiera Andruszkiewicza

altPartie lewicowe fundują swoim wyborcom prawdziwą karuzelę wyborczą. Po miesiącach negocjacji, próbach zrywania i odnowienia koalicji, SLD i inne partie centrolewicowe zdecydowały się na start ze wspólnego komitetu wyborczego do Rady Miasta Gdańska. Ze startu w wyborach na Prezydenta Miasta Gdańska wycofała się natomiast Jolanta Banach, która otrzymała „jedynkę” na liście Sojuszu ze Śródmieścia. W zamian za to, zdecydowała się oficjalnie poprzeć Krzysztofa Andruszkiewicza jako wspólnego kandydata centrolewicy na prezydenta Gdańska.

Jeżeli ktoś liczył na wspólną, gdańską listę lewicy w najbliższych wyborach samorządowych, ostatnie tygodnie musiały mu mocno podnieść ciśnienie. Najpierw przy obecności mediów SLD, SDPL, KPEiR i Zieloni 2004 zdecydowali się na zawiązanie wspólnej koalicji w Gdańsku. Później Rada Wojewódzka SLD, pomijając Jolantę Banach na listach do Sejmiku Wojewódzkiego, prawie doprowadziła do rozbicia koalicji. „Jedynkę” do Sejmiku miał Jolancie Banach zapewnić Zarząd Krajowy SLD i poparcie dla takiej edycji Krzysztofa Andruszkiewicza. Decyzja władz SLD była jednak odmowna. Gdy wszyscy wraz z samą zainteresowaną mówili już o oddzielnym od SLD komitecie wyborczym okazało się…, że Jolanta Banach będzie startować do Rady Miasta Gdańska z ramienia SLD.

Decyzja o podtrzymaniu wspólnego komitetu wyborczego lewicy była tym bardziej zaskakująca, że jeszcze we wtorek Jolanta Banach mówiła dla naszego portalu, że będzie tworzyć oddzielny komitet wyborczy.

- Cały czas byłam gotowa na porozumienie, ale ideą koalicji powinno być maksymalne wykorzystanie  rozpoznawalnych twarzy do osiągnięcia jak najlepszego wyniku wyborczego. Zastanawiałam się nad wycofaniem z tych wyborów dla dobra lewicy ale wyborcy, którzy liczą na mój start by tego nie zrozumieli. Głęboko ubolewam, że koalicja centrolewicowa w Gdańsku nie doszła do skutku, ale mam nadzieję, że w przyszłości porozumienie między nami będzie możliwe. Teraz skupiam się na nadchodzących wyborach i pokazaniu naszych kandydatów. Potwierdzam również, że będę kandydować na prezydenta miasta Gdańska – wyjaśniała na naszym portalu Jolanta Banach.

Punktem zwrotnym okazała się czwartkowa Rada Miejska SLD podczas której Jolanta Banach została zarekomendowana jako „jedynka” Sojuszu do Rady Miasta ze Śródmieścia. Decyzja wywołała również konflikt wewnątrz SLD, gdzie pierwsze miejsce ze Śródmieścia miała zająć Danuta Kledzik. Burzliwie wyglądała również dyskusja nad kształtem reszty list wyborczych do Rady Miasta. Z kandydowania do Rady Miasta z Przymorza wycofał się Marek Formela, były redaktor naczelny „Głosu Wybrzeża”. Jak mówił sam zainteresowany, wycofał się, ponieważ nie mógł się zgodzić z bierną kampanią wyborczą Krzysztofa Andruszkiewicza, jako kandydata SLD na prezydenta Gdańska.

- Nie mogę kandydować, ponieważ nie zgadzam się na firmowanie swoim nazwiskiem kampanii prowadzonej przez Krzysztofa Andruszkiewicza. Nie może być tak, że podczas konfrontacji przedwyborczej z dotychczasowym prezydentem Pawłem Adamowiczem, kandydat SLD powtarza frazesy wypowiadane przez swojego konkurenta. W takim wypadku może lepiej zagłosować na oryginał niż na kopie? – pytał retorycznie Marek Formela.

Zdaniem Marka Formeli, członka SLD, który jako jedyny dotarł z Pawłem Adamowiczem do drugiej tury wyborów na prezydenta Gdańska, kampanię Krzysztofa Andruszkiewicza można uznać raczej za farsę niż realną próbę walki o prezydenturę. Według Formeli Andruszkiewicz jest kandydatem fasadowym, który nie chcę podpaść swojemu obecnemu szefowi Pawłowi Adamowiczowi, a jego prawdziwym celem jest uzyskanie mandatu radnego Sejmiku Wojewódzkiego.

Ostatecznie udało się utrzymać koalicję wyborczą centrolewicy w mieście, ale do wtorku będziemy musieli poczekać na ostateczny kształt list wyborczych. Najbardziej pewne wydaję się pierwsze miejsce Jolanty Banach na liście do Rady Miasta ze Śródmieścia.  Według naszych informacji bardzo prawdopodobne są również „jedynki" dla Barbary Mayer z Oliwy, Tomasza Rzucidło z Nowego Portu oraz Kordiana Borecko z Wrzeszcza. Po wielkich bojach i rozmaitych przetasowaniach, ta wywalczona „jedynka” ma jednak słodko-gorzki smak.

- Ostatecznie kandyduję do Rady Miasta Gdańska ze Śródmieścia z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przez długi czas zastanawiałam się nad utworzeniem oddzielnego komitetu, ale obecna ordynacja wyborcza uniemożliwiłaby uzyskanie dobrego wyniku. Dla wspólnego interesu lewicy w Gdańsku postanowiłam schować swoje ambicje polityczne do kieszeni i poprzeć w nadchodzących wyborach Krzysztofa Andruszkiewicza. Tylko uczestnicząc w obradach organów decyzyjnych miasta, mamy możliwość wpłynięcia na rządzącą w Gdańsku prawicę i pokazać mieszkańcom, że walczymy o ich interesy. Rozumiem, że dla części wyborców moja decyzja może wydawać się niezrozumiała, ale pragnę zapewnić, że podjęłam ją w interesie całej gdańskiej lewicy – powiedziała Jolanta Banach.

Tomasz WrzaskRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #2 lew 2010-10-17 07:38
banachowa z kledzikowaą chcą kandydować ze sródmieścia bo tylko tam jest cień sznsy dla lewicy na mandat,stąd te emocje i podchody,jeśli banachowa jest tak mocna jak myśli,niech kandyduje z suchanina,gdzie mieszka i lludzie ja znają,a jeśli jest za saba na suchanino,to po co ona w oole na liście,o jaką koaliocje poza tym chodzi - koalicje 5 kanap i 15 osób,czy to esseldowo gownie zajmuje się zwalczaniem resztek swoich czonków
Cytować
 
 
0 #1 jan 2010-10-16 16:11
co to za kandydat na prezydenta,skor o jest pracownikiem prezydenta
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież