72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdańsk się budzi

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 października 2010 10:05

Od dłuższego czasu, chyba wszyscy słyszeliśmy narzekania, a nierzadko sami narzekaliśmy. W „Kolebce Solidarności” i szeroko reklamowanym bilbordowo „Mieście Wolności” panował marazm i apatia. Mieszkańcy wracali z pracy, robili zakupy, w którejś z galerii handlowych, oglądali telewizję, jedli, sprzątali i rozmawiali przez telefony. Nie mieli siły/czasu/ochoty wyjść z małego, prywatnego gniazdka.

Działalność Kultury Miejskiej, Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, Pisarzy dla Pokoju, Młodych Socjalistów czy inicjatywy Nic o Nas Bez Nas, od kilku miesięcy pozwalają sądzić, że miasto powoli zaczyna budzić się z letargu. Oddolne organizacje społeczne wychodzą do ludzi, proponują różne rzeczy, zbierają podpisy, pytają, demonstrują.


Choć w skali niemal półmilionowego miasta, wciąż nie stanowią dużej siły, zaczynają przypominać władzom, że miasto nie jest tylko menedżerskim projektem, ale żywą tkanką, która, stworzona dla ludzi, to właśnie ludziom ma służyć, że mieszkańcy nie są maszynką do głosowania, tylko gospodarzami i chcą o swoim mieście współdecydować. Te aktywne grupy, spełniają jeszcze dwie ważne funkcje: swoimi działaniami i pytaniami obnażają mechanizmy podejmowania decyzji, które zdumiewająco często zależą od arbitralnych sądów Pana Prezydenta przyklepanych przez radnych, a także uczą swoich uczestników, że polityka to zbyt poważna rzecz, żeby zostawiać ją politykom. 

Czy pomysły stowarzyszeń są rozsądne i dobre dla miasta? Kwestia dyskusji. Czy działania stowarzyszeń są skuteczne? Różnie bywa, chociaż, mimo urzędniczego oporu, zdarzają się sukcesy. Najważniejsze: gdańszczanie czują się u siebie i nie pozwalają rozstawiać się po kątach we własnym domu.

 Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież