Osteobus przed Galerią Przymorze » W czwartek, 24 października, w godzinach od 9 do 16, przed Centrum Handlowym Galeria Przymorze przy ... „Środa z profilaktyką” w pomorskim NFZ » W środę, 23 października, w ramach cyklicznej akcji „Środa z profilaktyką” w godzinach od 10 do 14 n... W tygodniku „Sieci”: Triumf i ostrzeżenie » W nowym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze i publicyści analizują wyniki wyborów parlamentarnych... Zmarł Waldemar Świerkowski » 16 października zmarł Waldemar Świerkowski, wieloletni dyrektor należącej do RSW Prasa Książka Ruch... Zmarł Tadeusz Jabłoński » W nocy z 15 na 16 października, tydzień przed swoimi 100. urodzinami zmarł Tadeusz Jabłoński, pisarz... Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH przełamał serię porażek
wtorek, 22 października 2019 20:11
Lotos PKH przełamał serię porażek
Hokeiści Lotos PKH wreszcie przełamali serię porażek. Gdańszczani ...
Emocjonujące derby na remis
niedziela, 20 października 2019 15:57
Emocjonujące derby na remis
Ponad sto minut trwały niedzielne derby Trójmiasta – sytuacji bram ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
poniedziałek, 14 października 2019 16:42
Mariusz Hoffman - poeta, grafik, malarz
Mariusz Hoffman posiada wiele talentów, czasami łączy je ze sobą, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdańsk się budzi

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 października 2010 10:05

Od dłuższego czasu, chyba wszyscy słyszeliśmy narzekania, a nierzadko sami narzekaliśmy. W „Kolebce Solidarności” i szeroko reklamowanym bilbordowo „Mieście Wolności” panował marazm i apatia. Mieszkańcy wracali z pracy, robili zakupy, w którejś z galerii handlowych, oglądali telewizję, jedli, sprzątali i rozmawiali przez telefony. Nie mieli siły/czasu/ochoty wyjść z małego, prywatnego gniazdka.

Działalność Kultury Miejskiej, Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, Pisarzy dla Pokoju, Młodych Socjalistów czy inicjatywy Nic o Nas Bez Nas, od kilku miesięcy pozwalają sądzić, że miasto powoli zaczyna budzić się z letargu. Oddolne organizacje społeczne wychodzą do ludzi, proponują różne rzeczy, zbierają podpisy, pytają, demonstrują.


Choć w skali niemal półmilionowego miasta, wciąż nie stanowią dużej siły, zaczynają przypominać władzom, że miasto nie jest tylko menedżerskim projektem, ale żywą tkanką, która, stworzona dla ludzi, to właśnie ludziom ma służyć, że mieszkańcy nie są maszynką do głosowania, tylko gospodarzami i chcą o swoim mieście współdecydować. Te aktywne grupy, spełniają jeszcze dwie ważne funkcje: swoimi działaniami i pytaniami obnażają mechanizmy podejmowania decyzji, które zdumiewająco często zależą od arbitralnych sądów Pana Prezydenta przyklepanych przez radnych, a także uczą swoich uczestników, że polityka to zbyt poważna rzecz, żeby zostawiać ją politykom. 

Czy pomysły stowarzyszeń są rozsądne i dobre dla miasta? Kwestia dyskusji. Czy działania stowarzyszeń są skuteczne? Różnie bywa, chociaż, mimo urzędniczego oporu, zdarzają się sukcesy. Najważniejsze: gdańszczanie czują się u siebie i nie pozwalają rozstawiać się po kątach we własnym domu.

 Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież