Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Westerplatte w oparach dymu?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 września 2019 17:01

altPamiętacie film z Julią Roberts zatytułowany "Erin Brockovich"? To film oparty na faktach opowiadający o kobiecie, która wystąpiła przeciwko koncernowi chemicznemu, który truł środowisko i powodował śmierć i ciężkie choroby wielu mieszkańców.


Działalność Erin Brockovich doprowadziła do wygrania sprawy z koncernem i wypłacenia ofiarom największego w historii USA odszkodowania związanego z zatruciem środowiska.


Od lat wiadomo, że w naszym województwie według danych Krajowego Rejestru Chorób Nowotworowych, jest największa ilość zachorowań na raka z wszystkich województw w Polsce. Bardzo wysoki odsetek chorych występuje w Gdańsku. Ale z jakiegoś niezrozumiałego powodu nie wywołuje to niepokoju mieszkańców i mieszkanek naszej dynamicznie rozwijającej się metropolii.

alt


Informacja o proteście Greenpeace w gdańskim porcie przeciwko statkowi wiozącemu węgiel z Mozambiku zelektryzowała dziś mieszkańców Trójmiasta i całej Polski. Ten Międzynarodowy protest na dużą skalę pokazał, że można nagłośnić jakiś problem brawurowym działaniem. Oczywiście niepokój związany ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi spalaniem węgla jest uzasadniony. Jednak czy tajemnicza zachorowalność na raka w miejscu, które ze względu na położenie wśród porośniętych lasami wzgórz morenowych i Zatoki Gdańskiej powinno być szczególnie zdrowe, nie powinna też wzbudzić zainteresowania i niepokoju mieszkańców i międzynarodowych organizacji ekologicznych? Czy przynajmniej nie mógłby w tej sprawie wypłynąć na zatokę jakiś mały kuter rybacki z banerem? Z napisem "stop spalaniu rakotwórczych substancji w spalarni nad brzegiem Zatoki Gdańskiej!".


Wciąż mnie nurtuje pytanie dlaczego mimo wielu przykładów powodzenia obywatelskich protestów w innych miejscach w Polsce nikt nie stanął w ubiegłym roku na drodze ciężarówek wiozących do Gdańska co najmniej 700 ton niebezpiecznych odpadów z Gostynina, węglowodorów aromatycznych typu toluen, ksylen, "które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia".

alt


Wcześniej, w 2012 roku do spalarni w Gdańsku, obok Westerplatte trafiło 15 tysięcy ton skażonej środkiem grzybobójczym HCB ziemi z Ukrainy. Ziemi, która była nieprawidłowo składowana na terenie spalarni nad samym brzegiem Zatoki Gdańskiej gdzie kąpią się turyści i mieszkańcy. W której pływają ryby, które po złowieniu trafiają na nasze talerze. Utylizacja tej ziemi zajęła kilka lat, a mieszkańcy w tym czasie wdychali dym, który dzień i noc wydobywał się z komina spalarni na plaży Westerplatte. Raz biały, a innym razem czarny. Dym widać nawet z plaży w Sopocie.
Ostatniej niedzieli spacerowałam po Westerplatte w tłumie dzieci, które przyjechały tu z rodzinami zwiedzić miejsce bohaterskiej walki Polaków w pierwszych dniach września 1939 roku. Jednak przy okazji wszyscy nawdychaliśmy się dymu z komina sterczącego nad dwoma tajemniczymi zbiornikami, na których triumfalnie napisana jest nazwa spalarni specjalizującej się w utylizacji odpadów niebezpiecznych. Czy jednak nie znajduje się ona zbyt blisko Muzeum Westerplatte, nie wspominając o zaledwie nieco ponad kilometrowej odległości od bloków w Nowym Porcie, czy dziesięciokilometrowej odległości (w linii prostej) od sopockiego mola?


Przypomnijmy za trojmiasto.pl, że "w 2011 roku 22 tysiące ton skażonej ziemi z HCB trafiło z Ukrainy do gdańskiego zakładu Port Service. (...) Firma w swojej siedzibie w Gdańsku składowała odpady w niewłaściwy, zagrażający środowisku sposób. Z kolei po spaleniu ziemi szefostwo firmy przekazało popioły innej spółce, która w nieodpowiedni sposób zmagazynowała odpady w żwirowni w Ełganowie." Dwaj oskarżeni z Ełganowa zostali przez sąd uniewinnieni, ale były szef firmy Port Service, Krzysztof Pusz został skazany - ma zapłacić 25 tysięcy złotych grzywny. Prasa doniosła, że oskarżony był bardzo zadowolony z wyroku. Kto by nie był w jego sytuacji? Prokuratura żądała dla Pusza znacznie wyższej kary: czterech lat więzienia, 1,5 milionów złotych grzywny i naprawienia szkody w wysokości około 5 milionów złotych. Nic dziwnego, że Krzysztof Pusz wesoło kroczył parę dni temu z banerem "Porozumienie 2019" razem z elitą w osobach prezydentów Sopotu i Gdańska oraz Małgorzatą Kidawa-Błońską.

alt


Podczas kiedy Gdańsk nadal czeka na swoją Erin Brockovich może zastanówmy się co powoduje, że godzimy się bezrefleksyjnie na to, że przedsiębiorstwo z większościowym pakietów udziałów niemieckiej firmy z miejscowości Melle zamiast spalać najgorsze śmieci u siebie, za nasza zachodnia granicą woli to robić nad Zatoką Gdańską. I jak będzie funkcjonowało Muzeum Westerplatte w oparach dymu z utylizowanych kilka metrów dalej niebezpiecznych odpadów?

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież