Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Czyja jest woda w Sopocie?

Ocena użytkowników: / 28
SłabyŚwietny 
piątek, 30 sierpnia 2019 15:25

altOdpowiedź na pytanie o to czyja jest woda wydaje się oczywista. Woda to dobro wspólne, komunalne i niezbędne do życia więc nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien prywatyzować dostępu do tego skarbu. Ale nie w Gdańsku i Sopocie. Już w 1991 roku władze samorządowe wpadły na pomysł sprywatyzowania sieci wodociągowej.


Władze Gdańska postanowiły zwrócić się ze swoja prywatyzacyjną ofertą do francuskiej firmy, która miała właściwe dla Gdańska doświadczenie, ponieważ dostarczała już wodę Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ponieważ oferta została przez Francuzów przyjęta z zadowoleniem, powołano spółkę Saur Neptun, która od 1991 roku włada naszymi wodociągami i ściekami. I wszystko toczyłoby się dalej bez przeszkód gdyby nie próba wykorzystania Saur Neptuna przez prezydenta Sopotu Karnowskiego do gry politycznej przed październikowymi wyborami.


Kiedy wszyscy już prawie zapomnieli o ubiegłorocznej wpadce spółki Saur Neptun, która wypuściła ścieki do Motławy, Sopocianie dowiedzieli się nagle, że Saur Neptun zamierza podwyższyć opłaty za wodę i w dodatku winny temu jest PiS.
"W Warszawie zdecydowano, woda w Sopocie będzie droższa" grzmiał prezydent Karnowski na swoim profilu na Facebooku.


Przy bliższym zbadaniu całej bolesnej dla Sopocian sprawy (nikt nie lubi podwyżek, choćby nawet 7 złotych w skali roku), okazało się że to jednak spółka Saur Neptun zaproponowała podwyżkę. Przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej stwierdzili: "To już niestety kolejny przykład manipulowania informacją. To nie Wody Polskie ustalają stawki za wodę i ścieki w danej gminie. Wody Polskie jedynie kontrolują zasadność wydatków i kosztów."

alt


Biorąc pod uwagę ujawnioną w ubiegłym roku informację, że zgodnie z umową zawartą przez Francuzów z Miastem Gdańsk Saur Neptun Gdańsk nie może osiągnąć mniejszego zysku niż 8 procent swojego kapitału akcyjnego wydaje się jasne, że to Saur Neptun Gdańsk usiłuje maksymalizować zysk nie bacząc na interes mieszkańców co zresztą leży w naturze międzynarodowych korporacji.


Może Polska powinna wziąć przykład ze Słowenii gdzie w 2016 roku parlament przyjął poprawkę do konstytucji, na mocy której dostęp do wody pitnej został uznany za podstawowe prawo przysługujące każdemu obywatelowi. Stała się ona tym samym dobrem publicznym zarządzanym przez państwo, a nie, jak to było wcześniej, „towarem rynkowym". Albo wzorować się na Austrii, gdzie 2 lipca 2019 roku parlament zapisał w konstytucji ochronę zasobów wody pitnej. Dzięki tej decyzji prywatyzacja wody w Austrii stała się niekonstytucyjna.


Niestety na całym świecie zaobserwowano, że prywatyzacja dostępu do wody prowadzi do wzrostu opłat za ten dostęp. Samorządy decydując się na prywatyzacje wodociągów wiedzą, że korporacje dążą do maksymalizacji zysków i wysokich wynagrodzeń dla kadry kierowniczej, co często odbija się na jakości wody. Niemniej, tak jak w Gdańsku i Sopocie woda jest dla nich towarem handlowym, a nie podstawową potrzebą, prawem człowieka i zasobem naturalnym.


Ponure perspektywy zakładają, że do 2025 roku dla ponad połowie światowej populacji zabraknie świeżej wody pitnej. Nie jest więc zaskoczeniem, że wodę określa się „ropą XXI wieku”. Woda należy do mieszkańców i dostęp do wody nie powinien być źródłem zarobku dla korporacji, niezależnie od tego czy się to samorządowcom podoba czy nie.


Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież