E-recepta obowiązkowa od 2020 roku » Od 8 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w formie e-recepty. 190 tys. mieszkańców... Karol Rabenda: Tuba propagandowa poprawia samopoczucie władz miasta » Z Karolem Rabendą, radnym klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska, wiceprezesem partii Porozumienie wicepr... Karol Nawrocki odpowiada na zarzuty sformułowane przez radnych klubu "... » Karol Nawrocki, Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał oświadczenie odnosząc się do za... Zmarł Olgierd Pawłowski » W wieku 95 lat odszedł Olgierd Pawłowski. Legenda radiowego dziennikarstwa na Wybrzeżu.Spiker, lekto... „Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH wygrał w Katowicach po karnych
piątek, 15 listopada 2019 23:11
Lotos PKH wygrał w Katowicach po karnych
Kibice w Katowicach zobaczyli "mało" hokejowy mecz, bo przez 65 minut ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pani Ewa z sopockiej Willi Klara
poniedziałek, 11 listopada 2019 16:43
Pani Ewa z sopockiej Willi Klara
Wchodziło się po starych drewnianych schodach. Na pierwszym piętrze ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Czy w Sopocie powinny powstać Rady Dzielnic?

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
piątek, 06 września 2019 13:03

altLisie Wzgórze, Zajęcze Wzgórze, Karlikowo czy Świemirowo to tylko kilka z dzielnic, które można wydzielić w Sopocie. Nazwy związane z historycznymi obiektami jak Karlikowski Młyn, Szwedzki Dwór albo Grodzisko budują tożsamość mieszkańców dzielnicy i sprzyjają ich integracji. Zawsze to przyjemniej mieszkać w miejscu, które słynie z tego, że zatrzymał się w nim król Jan Kazimierz, niż z tego, że istnieje tam największe osiedle deweloperskie w całym mieście.


Entuzjazm mieszkańców dla powstania pomnika Misia Wojtka, który stanął na skarpie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino, fontanny tak zwanego "Jasia-Rybaka", rzeźby upamiętniającej Parasolnika, czy kapliczki poświęconej rybakom, którzy nie wrócili z połowów, pokazuje, że mieszkańcy z biegiem lat sami tworzą sopockie miejsca pamięci. Powstają miejscowe legendy i symbole niezależne od woli polityków, którzy zamiast Misia chętnie widzieliby na cokole na przykład Władysława Bartoszewskiego.


Sopot wbrew pragnieniom wielkiego biznesu nie jest gigantyczną korporacją, która ma przynosić zyski, ale miastem, o niezwykłym klimacie, ciekawej architekturze i wielkim potencjale, które ma służyć jego mieszkańcom, tym którzy związali z nim życie.

alt


Mieszkańcy i mieszkanki Sopotu powinni mieć wpływ na swoje miasto i o nim decydować. Ale ile można pisać uwag do planów zagospodarowania, których nikt nie uwzględnia, ile można protestować w sprawie wycinki drzew, które i tak są potem wycięte? Denerwować się z powodu parkujących na trawnikach turystów? Gdyby mieszkańcy mogli faktycznie decydować o swoim otoczeniu mieliby wiele ciekawych spraw do powiedzenia i wiele spostrzeżeń. Niestety nikt nie chce tego słuchać.


Dlatego wytyczenie granic sopockich dzielnic i powołanie rad dzielnic ułatwiłyby mieszkańcom wzięcie spraw w swoje ręce. W innych miastach rady dzielnic mają wpływ na projekty planów zagospodarowania przestrzennego, sprzedaż miejskich nieruchomości, dbają o przyrodę oraz zieleń. Organizują konsultacje społeczne, opiniują planowane inwestycje miejskie, zmiany tras komunikacji miejskiej. Mają swoje własne środki z budżetu miasta, które mogą wydawać na remonty dróg wewnętrznych, chodników i schodów, wykonanie wiat przystankowych, budowę placów zabaw, zieleńców, zagospodarowanie skwerów, remonty boisk czy doświetlenie ulic. Podobnie powinno być w Sopocie.

alt


Rady dzielnic są ważne dla budowania społeczeństwa obywatelskiego. Radni miejscy najczęściej sprawują władzę dzięki poparciu politycznych ugrupowań i partii. Zdarza się, że nie znają nawet nazw ulic w okręgu, który reprezentują. W przyszłości powinni ich zastąpić ludzie wybrani przez swoich sąsiadów z dzielnicy. Działacze, którzy dali się poznać w bezpośrednim działaniu na rzecz mieszkańców, a nie tylko inwestorów, którzy szukają miejsca pod market.


Już nie mogę się doczekać dyskusji o nazwach dzielnic i sposobie wytyczania ich granic. Zróbmy coś interesującego i ważnego dla siebie samych, a nie dla powodzenia kolejnej inwestycji firmy zarejestrowanej na Cyprze, której nie jest na rękę żeby mieszkańcy bronili swojej dzielnicy przed wycinką kolejnych drzew.


Z pozdrowieniami z Dzielnicy Zajęcze Wzgórze.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież