20-lecie Rënku » W gronie pracowników i najemców Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 20-le... Ekologiczny projekt radnych PiS » Radni Prawa i Sprawiedliwości zbierają podpisy pod projektem "Zielony Gdańsk", dzięki któremu w 15 l... Janusz Śniadek: Nadal idę drogą ideałów Sierpnia » Rozmowa z JANUSZEM  ŚNIADKIEM, posłem PiS, przewodniczącym Rady Ochrony Pracy, byłym przewodniczą... Grzegorz Ksepko: Dzięki współpracy Grupy Energa z PZKosz nawet to, co ... » Z prezesem Grzegorzem Ksepko kierującym Grupą Energa rozmawia Tomasz Łunkiewicz- Grupa Energa wspier... Tadeusz Cymański: Jesteśmy partią rewolucji socjalnej » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Publicysta Adam Chmielecki nowym prezesem Radia Gdańsk » Adam Chmielecki, wydawca, politolog i publicysta, współpracujący z miesięcznikiem „Magazyn Solidarno... Konwencja PiS w Gdańsku. Dziedziniec Fahrenheita dziedzińcem Kaczyński... » - Jesteśmy partią solidarności społecznej – stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawiając do... Katarzyna Sulewska: Zaangażowanie społeczne jest w moim DNA » Rozmowa z Katarzyną Sulewską, kandydatką do Sejmu 2019 z listy Prawa i Sprawiedliwości miejsce 13, w... Środy ze zdrowiem z NFZ » W ramach akcji „Środy ze zdrowiem z NFZ” przed siedzibą Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w śro... 330 mln dywidendy dla Lipska - Gdańsk jak Zabłocki na mydle » "Częściowa prywatyzacja GPEC", do której radnych Gdańska energicznie przekonywał prezydent Paweł Ada...
Reklama
330 mln dywidendy dla Lipska - Gdańsk jak Zabłocki na mydle
środa, 11 września 2019 12:05
330 mln dywidendy dla Lipska - Gdańsk jak Zabłocki na mydle
"Częściowa prywatyzacja GPEC", do której radnych Gdańska energiczn ...
Lotos PKH po dogrywce wygrał w Toruniu
niedziela, 15 września 2019 19:44
Lotos PKH po dogrywce wygrał w Toruniu
Drugie zwycięstwo w sezonie odnieśli hokeiści Lotos PKH. Gdańszcza ...
Lechia pokonała Lecha i przeskoczyła go w tabeli
sobota, 14 września 2019 18:32
Lechia pokonała Lecha i przeskoczyła go w tabeli
Pierwszą wygraną w PKO Ekstralidze w tym sezonie na Stadionie Energa ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z pienińskiej wsi Sromowce Niżne
sobota, 31 sierpnia 2019 18:29
Artysta z pienińskiej wsi Sromowce Niżne
Wysiłkiem wielu życzliwych osób po wielu latach odkryto raz jeszcze ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Czy w Sopocie powinny powstać Rady Dzielnic?

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 06 września 2019 13:03

altLisie Wzgórze, Zajęcze Wzgórze, Karlikowo czy Świemirowo to tylko kilka z dzielnic, które można wydzielić w Sopocie. Nazwy związane z historycznymi obiektami jak Karlikowski Młyn, Szwedzki Dwór albo Grodzisko budują tożsamość mieszkańców dzielnicy i sprzyjają ich integracji. Zawsze to przyjemniej mieszkać w miejscu, które słynie z tego, że zatrzymał się w nim król Jan Kazimierz, niż z tego, że istnieje tam największe osiedle deweloperskie w całym mieście.


Entuzjazm mieszkańców dla powstania pomnika Misia Wojtka, który stanął na skarpie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino, fontanny tak zwanego "Jasia-Rybaka", rzeźby upamiętniającej Parasolnika, czy kapliczki poświęconej rybakom, którzy nie wrócili z połowów, pokazuje, że mieszkańcy z biegiem lat sami tworzą sopockie miejsca pamięci. Powstają miejscowe legendy i symbole niezależne od woli polityków, którzy zamiast Misia chętnie widzieliby na cokole na przykład Władysława Bartoszewskiego.


Sopot wbrew pragnieniom wielkiego biznesu nie jest gigantyczną korporacją, która ma przynosić zyski, ale miastem, o niezwykłym klimacie, ciekawej architekturze i wielkim potencjale, które ma służyć jego mieszkańcom, tym którzy związali z nim życie.

alt


Mieszkańcy i mieszkanki Sopotu powinni mieć wpływ na swoje miasto i o nim decydować. Ale ile można pisać uwag do planów zagospodarowania, których nikt nie uwzględnia, ile można protestować w sprawie wycinki drzew, które i tak są potem wycięte? Denerwować się z powodu parkujących na trawnikach turystów? Gdyby mieszkańcy mogli faktycznie decydować o swoim otoczeniu mieliby wiele ciekawych spraw do powiedzenia i wiele spostrzeżeń. Niestety nikt nie chce tego słuchać.


Dlatego wytyczenie granic sopockich dzielnic i powołanie rad dzielnic ułatwiłyby mieszkańcom wzięcie spraw w swoje ręce. W innych miastach rady dzielnic mają wpływ na projekty planów zagospodarowania przestrzennego, sprzedaż miejskich nieruchomości, dbają o przyrodę oraz zieleń. Organizują konsultacje społeczne, opiniują planowane inwestycje miejskie, zmiany tras komunikacji miejskiej. Mają swoje własne środki z budżetu miasta, które mogą wydawać na remonty dróg wewnętrznych, chodników i schodów, wykonanie wiat przystankowych, budowę placów zabaw, zieleńców, zagospodarowanie skwerów, remonty boisk czy doświetlenie ulic. Podobnie powinno być w Sopocie.

alt


Rady dzielnic są ważne dla budowania społeczeństwa obywatelskiego. Radni miejscy najczęściej sprawują władzę dzięki poparciu politycznych ugrupowań i partii. Zdarza się, że nie znają nawet nazw ulic w okręgu, który reprezentują. W przyszłości powinni ich zastąpić ludzie wybrani przez swoich sąsiadów z dzielnicy. Działacze, którzy dali się poznać w bezpośrednim działaniu na rzecz mieszkańców, a nie tylko inwestorów, którzy szukają miejsca pod market.


Już nie mogę się doczekać dyskusji o nazwach dzielnic i sposobie wytyczania ich granic. Zróbmy coś interesującego i ważnego dla siebie samych, a nie dla powodzenia kolejnej inwestycji firmy zarejestrowanej na Cyprze, której nie jest na rękę żeby mieszkańcy bronili swojej dzielnicy przed wycinką kolejnych drzew.


Z pozdrowieniami z Dzielnicy Zajęcze Wzgórze.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież