Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier... Kobiety liderkami Lewicy na Pomorzu » Beata Maciejewska z Wiosny w Gdańsku i Joanna Senyszyn z SLD w Gdyni mają otwierać listy Lewicy (SLD... Gedania - bastion polskości w Wolnym Mieście Gdańsku » Historia Gedanii, najstarszego polskiego klubu w Gdańsku, jego działalności sportowej i patriotyczne... Jerzy Barzowski: Jak prowadzić dialog z milczącym marszałkiem Strukiem... » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Wycieczkowiec » Jobst Bittner, niemiecki prelegent komercyjnej konferencji o pojednaniu, którą z okazji 80 rocznicy ... Ile kosztuje pojednanie? 250 złotych, ale w promocji i z ”bożą pomocą”... » Ile kosztuje pojednanie polsko-niemiecko-żydowskie? Jeśli wierzyć promocyjnej ofercie Fundacji Pojed... „Gdański Styczeń” - nowa publikacja Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek... » „Gdański Styczeń” to nowa publikacja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Z jed... CBA wzięło pod lupę lidera PO na Pomorzu » Przedwyborcze wakacje są gorące. Odczuje to m.in. Sławomir Neumann, poseł klubu PO-KO i lider Platfo... Zaproszenie na III Pomorski Piknik Strzelecki » W niedzielę 11 sierpnia, w godzinach 11:00-15:00 odbędzie się III Pomorski Piknik Strzelecki. Organi... Stowarzyszenie Godność: Nie ma powodów, Młodzi Włodarze naszego wspani... » Stowarzyszenie Godność, którego członkowie m.in. doprowadzili do przywrócenia krzyża nad mogiłami ob...
Reklama
Marek Biernacki: Demokracja liczy głowy, a nie je rozbija
czwartek, 25 lipca 2019 17:23
Marek Biernacki: Demokracja liczy głowy, a nie je rozbija
Z Markiem Biernackim, członkiem Koalicji Polskiej, opozycjonistą, w ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia zremisował z Jagiellonią
poniedziałek, 12 sierpnia 2019 19:31
Lechia zremisował z Jagiellonią
Kibice na Stadionie Energa nie mieli jeszcze w tym sezonie okazji cies ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Prawda czy tabu?

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
piątek, 09 sierpnia 2019 13:52

altCzy Hilary Clinton cierpiała kiedy dowiedziała się o romansie męża z Monika Levinsky? Co po ujawnieniu przez media romansu ojca czuła nastoletnia córka Clintonów? Czy obecny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson miał prawo zdradzać wielokrotnie żonę i dwukrotnie spłodzić pozamałżeńskie dzieci? Jak zapatrujemy się na romans posła Pięty z modelką o ksywie "czarna pantera", której obiecywał złote góry i małżeństwo choć wcale nie zamierzał rozstać się z żoną. A co z premierem Marcinkiewiczem, który porzucił wieloletni związek małżeński i dzieci dla chwil iluzorycznego szczęścia z Isabel. Jak jego oceniamy?


Te i inne tego typu pytania rozpalają wyobraźnię obywateli, którzy wybierali tych polityków na najwyższe urzędy. W zależności od sympatii politycznych albo domagają się bezwzględnego rozliczenia tych polityków i podania się do dymisji lub twierdzą, że to chamstwo grzebać w życiu prywatnym osób publicznych.


Sądząc z doniesień medialnych, wydaje się, że najczęściej niewierności małżeńskiej i płodzenia dzieci poza związkiem dopuszczają się mężczyźni. Ofiar tego rodzaju sytuacji jest wiele. Po pierwsze zdradzona i upokorzona żona i dzieci pochodzące z tego związku, a po drugie wzgardzona i upokorzona kochanka. A także, jak w przypadku premiera Johnsona jego nieślubne dzieci.


Czasem się dziwię jak w naszym tradycyjnym społeczeństwie łatwo przymyka się oczy na niemoralne zachowania osób publicznych. Podczas gdy za podobne zachowania w świecie anglosaskim można zapłacić utratą stanowiska to w Polsce nie jest to takie oczywiste. Zaraz odzywają się głosy o prywatności czy dobru rodziny (sic). W patriarchalnym kraju nadal uważa się, że polityk-mężczyzna może więcej. Może stworzyć coś na kształt haremu i obok oszukiwanej żony prowadzić równoległe życie.


Brytyjskie społeczeństwo ma prawo wiedzieć, że Boris Johnson miał romans pozamałżeński z kobietą, która później urodziła ich córkę. Tak orzekł w sprawie przeciwko gazecie "Daily Mail" która napisała o nieślubnym dziecku Johnsona, sąd apelacyjny w Londynie. Sędziowie zdecydowali, że wyborcom przysługuje prawo do wiedzy, że Johnson, ówczesny burmistrz Londynu dopuścił się cudzołóstwa z kobietą, która urodziła pochodząca z tego związku córkę. Jej matką jest Helen Macintyre, była pracownica londyńskiego magistratu (w czasach gdy Johnson był burmistrzem miasta), która przegrała w sądzie walkę o zachowanie tajemnicy ojcostwa córki.


W orzeczeniu, które zmieniło prawo do prywatności osób publicznych w Anglii i Walii, Sąd Apelacyjny orzekł, że „podstawowa informacja płynąca z tej historii, że polityk dopuścił się cudzołóstwa, oszukując zarówno swoją żonę, jak i partnera matki nieślubnego dziecka oraz, że jest ojcem dziecka jest kwestią, którą elektorat ma prawo poznać, biorąc pod uwagę możliwość zajmowania przez polityka wysokich stanowisk publicznych.” ("The Guardian", theguardian.com)


Do rozstrzygnięcia doszło mimo, że Macintyre stwierdziła, że kwestia ojcostwa jej córki jest „wyjątkowo wrażliwa i delikatna” i że dziecko będzie „absolutnie zdruzgotane” sprawą.


W Wielkiej Brytanii uznano wyższość interesu publicznego nad prywatnością jednostki. Organizacje kobiece opowiadające się za dobrem kobiety i jej dziecka potępiają ojców, którzy nie uznają własnego potomstwa. A jak podchodzimy do tego w Polsce? U nas jest to temat tabu.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież