Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Czy Plac Przyjaciół Sopotu będzie jeszcze zielony?

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
piątek, 23 sierpnia 2019 15:06

altW ostatnich dniach interpelacja jednej z radnych wyciągnęła z niebytu sprawę zazielenienia leżącego w dolnej części miasta Placu Przyjaciół Sopotu. Otóż radna domaga się realizacji milionowej inwestycji, dzięki której na Placu Przyjaciół w Sopocie pojawią się kamienne donice i koryta z drzewami i krzakami, a na betonie zostaną ustawione drewniane platformy gdzie mieszkańcy będą mogli posiedzieć.


Jednak skoro drzewa i krzaki nie mogą rosnąć normalnie w ziemi, a mieszkańcy siedzieć na ławkach ustawionych na trawie tylko na leżakach na drewnianych platformach to może lepiej ten milion przeznaczyć dla niepełnosprawnych sopocian albo na inne, nie cierpiące zwłoki sprawy?


Wyjaśnijmy, że Plac Przyjaciół Sopotu jest w tej chwili jednym z najbardziej nielubianych miejsc w mieście. Znany jest pod nazwami Plac Tiananmen czy płyta lotniska. W upalne dni jest tam gorąco i nieprzyjemnie. Zawsze przygnębia betonowy bezmiar zakończony szpalerem niewysokich platanów podświetlonych wieczorami psychodelicznym światłem. Ale czy donice i betonowe koryta coś zmienią na lepsze?


Czy nie lepiej byłoby po prostu posadzić drzewa (bez donic). Wyjąć kilka betonowych płyt i sięgnąć do gruntu w których mogą rosnąć krzaki? Zamiast drewnianych platform na betonie postawić wygodne ławki na trawie? A na ścianach sztampowych budynków Centrum Haffnera puścić bluszcz?

alt


Patrząc historycznie, dolna część ulicy Bohaterów Monte Cassino nie pełniła funkcji centralnego miejskiego placu, aż do chwili kiedy Sowieci w 1945 roku podczas działań wojennych zniszczyli stojące w tym miejscu budynki. Powstała w ten sposób otwarta, monumentalna przestrzeń wydawała się niespójna z resztą miasta, ale mieszkańcy przyzwyczaili się do klombów, płaczącej wierzby i kilku innych drzew rosnących na placu.


Było tak do czasu gdy plac został prawie w całości "zrewitalizowany". Zniknęły miłe zakątki, jak na przykład ulubione przez wielu piwoszy miejsce pod płaczącą wierzbą czy zagajnik drzew iglastych. Prawie cały plac został zabetonowany i zdehumanizowany.


Jak w socrealistycznym planie o zastosowaniu architektury do ujarzmienia mas powstał plac na którym jednostka ma przestać czuć się indywidualnym człowiekiem i stać się częścią kolektywu. Ale czy sopocianie i sopocianki będą nadal chcieli brać udział w tym przedsięwzięciu, w którym wyrzucą milion na kamienne donice i drewniane platformy? Wkrótce się przekonamy. Może choć raz się zbuntują.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież