”W Gdańsku staliśmy tak jak mur” » Do dziś ostateczna liczba obrońców placówki na Westerplatte we wrześniu1939 roku jest nieznana. Przy... G. Pellowski: nie dla parkingu - umowy z gminą jawne » Czy parking podziemny w obrębie Starego Miasta może zagrozić gdańskim zabytkom? To pytanie wymaga ry... Kolejny dar serca dla Oddziału Hematologii Dziecięcej » Osiem elektrycznie sterowanych łóżek Eleganza 2 Premium i jedno Tom 2 dla małych pacjentów otrzymał ... Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna! » Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie oszukujmy się, o to chodzi, żeby g... O ofiarach stanu wojennego w Radiu Gdańsk » Pieśni poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który od lat 70 (od wykonania „Obławy”) miał wielki w... W tygodniku „Sieci”: Nie będzie miękkiej gry w walce o wolność słowa » W najnowszym numerze „Sieci” mocny wywiad z prezesem TVP, Jackiem Kurskim: Nie będzie miękkiej gry w... Foto "Kwiatki": Szklane domy » Ludzkie mrowiska w szklanych biurowcach, czy o takich pisał Żeromski? Drastyczne podwyżki za wywóz śmieci, większy czynsz » W czwartek, 28 listopada, Rada Miasta Gdańska przegłosowała podwyżkę cen wywozu śmieci o 100 % oraz ... Jerzy Barzowski: Struk wpływom z podatku CIT nie wierzy, a drogi czeka... » Z radnym Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Art... Ostrożny pomorski budżet » Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk nie dowierza rządowi i zapowiadanym w projekcie b...
Reklama
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
wtorek, 03 grudnia 2019 21:54
Korol w kadrze Dulkiewicz - dołączył bohater taśm Neumanna!
Adam Korol, b. poseł PO, specyficzny bohater taśm Neumanna - "Nie os ...
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
wtorek, 03 grudnia 2019 21:44
LOTOS PKH podtrzymał zwycięską passę
Trzeci mecz z rzędu wygrali hokeiści LOTOS-u PKH. Gdańszczanie wygr ...
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
środa, 04 grudnia 2019 19:18
Zabójcze dziesięć minut dało Lechii awans do 1/4 Pucharu Polski
Przez 50 minut Lechia nie mogła znaleźć sposobu na Zagłębie i wyd ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Sentymentalny Gdańsk w grafice
poniedziałek, 25 listopada 2019 20:01
Sentymentalny Gdańsk w grafice
Przede mną na biurku leży spory zbiór czarno-białych kart pocztowy ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Czy Plac Przyjaciół Sopotu będzie jeszcze zielony?

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
piątek, 23 sierpnia 2019 15:06

altW ostatnich dniach interpelacja jednej z radnych wyciągnęła z niebytu sprawę zazielenienia leżącego w dolnej części miasta Placu Przyjaciół Sopotu. Otóż radna domaga się realizacji milionowej inwestycji, dzięki której na Placu Przyjaciół w Sopocie pojawią się kamienne donice i koryta z drzewami i krzakami, a na betonie zostaną ustawione drewniane platformy gdzie mieszkańcy będą mogli posiedzieć.


Jednak skoro drzewa i krzaki nie mogą rosnąć normalnie w ziemi, a mieszkańcy siedzieć na ławkach ustawionych na trawie tylko na leżakach na drewnianych platformach to może lepiej ten milion przeznaczyć dla niepełnosprawnych sopocian albo na inne, nie cierpiące zwłoki sprawy?


Wyjaśnijmy, że Plac Przyjaciół Sopotu jest w tej chwili jednym z najbardziej nielubianych miejsc w mieście. Znany jest pod nazwami Plac Tiananmen czy płyta lotniska. W upalne dni jest tam gorąco i nieprzyjemnie. Zawsze przygnębia betonowy bezmiar zakończony szpalerem niewysokich platanów podświetlonych wieczorami psychodelicznym światłem. Ale czy donice i betonowe koryta coś zmienią na lepsze?


Czy nie lepiej byłoby po prostu posadzić drzewa (bez donic). Wyjąć kilka betonowych płyt i sięgnąć do gruntu w których mogą rosnąć krzaki? Zamiast drewnianych platform na betonie postawić wygodne ławki na trawie? A na ścianach sztampowych budynków Centrum Haffnera puścić bluszcz?

alt


Patrząc historycznie, dolna część ulicy Bohaterów Monte Cassino nie pełniła funkcji centralnego miejskiego placu, aż do chwili kiedy Sowieci w 1945 roku podczas działań wojennych zniszczyli stojące w tym miejscu budynki. Powstała w ten sposób otwarta, monumentalna przestrzeń wydawała się niespójna z resztą miasta, ale mieszkańcy przyzwyczaili się do klombów, płaczącej wierzby i kilku innych drzew rosnących na placu.


Było tak do czasu gdy plac został prawie w całości "zrewitalizowany". Zniknęły miłe zakątki, jak na przykład ulubione przez wielu piwoszy miejsce pod płaczącą wierzbą czy zagajnik drzew iglastych. Prawie cały plac został zabetonowany i zdehumanizowany.


Jak w socrealistycznym planie o zastosowaniu architektury do ujarzmienia mas powstał plac na którym jednostka ma przestać czuć się indywidualnym człowiekiem i stać się częścią kolektywu. Ale czy sopocianie i sopocianki będą nadal chcieli brać udział w tym przedsięwzięciu, w którym wyrzucą milion na kamienne donice i drewniane platformy? Wkrótce się przekonamy. Może choć raz się zbuntują.

Małgorzata Tarasiewicz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież