Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Łamigłówka ministra Szałamachy

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 maja 2016 15:30

alt„Ludzie listy piszą, różne kolorowe…”, te słowa refrenu ze szlagieru zespołu „Skaldowie” z lat 60-tych, mogłyby być strawestowane ministrowi finansów z rządu PiS, gdyby w jego liście do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego (TK) była choć odrobina logiki, bądź finezji.


Minister Szałamacha jednak napisał list do Prezesa TK toporny i nieodpowiedzialny. Zasugerował prezesowi TK, aby ten się zaniechał jakichkolwiek wypowiedzi publicznych, czyli tłumacząc na język pospolity, aby się zamknął.


Po pierwsze, list ministra konstytucyjnego, członka władzy wykonawczej, do prezesa TK o takiej treści, świadczy jak najgorzej o autorze listu i podobnego przypadku arogancji, nieodpowiedzialności i zwykłej głupoty, nie znajdzie się w całym świecie.


Po drugie, dlaczego minister Szałamacha pisze list do prezesa TK, skoro mógłby przedstawić swoje i rządu „osiągnięcia” reprezentantowi agencji Moody’s, której ratingu tak bardzo się obawia, panu Piotrowi Janczakowi, szefowi polskiego biura agencji Moody’s. Biuro przedstawicielstwa agencji Moody’s znajduje się zaledwie 900 metrów od siedziby ministerstwa finansów, a TK około 3 km.


Po trzecie, agencja Moody’s podejmuje decyzje o ratingu  w oparciu o przesłanki i zapowiedzi działań głównie w sferze ekonomicznych. Dlatego minister Szałamacha powinien napisać listy do prezydenta Andrzeja Dudy i pani minister Witek. Prezydent zapowiedział w święto 3 maja, m.in. objęcie szczególną konstytucyjną ochroną socjalną osób niepełnosprawnych, czyli kilku milionów obywateli, zaś minister. Witek zapowiedziała włączenie w 500+ studentów do 21 roku życia. Innymi słowy ci dygnitarze zapowiedzieli dodatkowe wydatki budżetu państwa w wysokości kilku miliardów złotych.


Agencje ratingowe podejmują decyzję o ocenie wiarygodności kredytowej państw na podstawie decyzji i zapowiedzi ekonomicznych władzy wykonawczej i ustawodawczej, a nie wypowiedzi sędziów, w tym przypadku prezesa TK Rzeplińskiego. Cała ta sytuacja, podobnie jak całe rządzenie krajem przez PiS dowodzi, że mamy do czynienia z dyletantami. Oni nie rozumieją świata, a jeżeli rozumieją, bo minister Szałamacha powinien rozumieć, jako absolwent uniwersytetu Harvarda, który studiując w USA, pobierał uposażenie posła, lub postępują jak klasyczni oportuniści, aby podobać się swojemu realnemu szefowi, Jarosławowi Kaczyńskiemu. Ale to nie Kaczyński ponosi konstytucyjną odpowiedzialność, tylko ministrowie i ich czeka Trybunał Stanu.


Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież