Kampania „Razem ścigamy się z cukrzycą” » W ramach kolejnej edycji kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą” Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zap... Dwa tygodnie do "Jesieni w ogrodzie" » Około stu Wystawców weźmie udział w dziewiątej edycji kiermaszu ogrodniczego „Jesień w ogrodzie”, kt... Projekt uchwały radnych PiS w sprawie 80. rocznicy wybuchu II Światowe... » W czwartek radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Biura Rady Miasta Gdańska projekt uchwały w spra... O złowrogim pakcie Ribbentrop – Mołotow w Muzeum II Wojny Światowej » 23 i 24 sierpnia 2019 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa przy... Gdańscy radni PiS nie zgadzają się na fałszowanie historii przez Rosję » - Nie ma naszej zgody na fałszowanie historii - powiedział Kacper Płażyński, przewodniczący klubu ra... Instytut Solidarności: co dalej z ECS? » 31 sierpnia br. zostanie w Gdańsku podpisana umowa o powołaniu Instytutu Dziedzictwa Solidarności. D... Gdańska demokracja w Fundacji Gdańskiej » Skarbnik Gdańska, Teresa Blacharska, nie podaje w swoim oświadczeniu majątkowym, że jest członkiem r... Prawie 13 mln złotych więcej na leczenie na Pomorzu » Dodatkowe prawie 13 mln zł na leczenie pacjentów przeznaczy Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ na przeł... Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu... Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wampiriada: 60 litrów krwi

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2009 11:28


Ponad 60 litrów krwi zebrano podczas dziesiątej edycji Wampiriady na Uniwersytecie Gdańskim trwała dwa dni. Ilość chętnych zaskoczyła organizatorów, którzy nie byli w stanie wszystkich przyjąć.
Pod koniec zabrakło deklaracji i przede wszystkim czasu. Dziesiątą odsłonę „Wampiriady” tradycyjnie zorganizowało Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.
- Oddaję krew trzeci raz – wyznała Monika, studentka prawa. - Robię to bezinteresownie, ze zwykłej chęci niesienia pomocy. Nie przeszkadza mi kolejka, to w Polsce normalna przypadłość służby zdrowia (śmiech).
Mimo, że w RCKiK krwi dramatycznie nie brakuje, zawsze warto przeprowadzić zbiórkę. Szczególnie, że w grupach 0 Rh-, A Rh- i B Rh- zapasów wystarczy tylko na 5 – 10 dni. - Cieszy nas bardzo dobra postawa studentów. Nie zawiedli nas, jak zawsze zresztą. Warto takie postawy propagować i nagłaśniać. Krew zawsze jest potrzebna, nawet jeżeli wydaje się, że jest zmagazynowana w odpowiednich ilościach. Nigdy do końca nie wiadomo, kiedy i ile będziemy musieli jej zużyć – powiedziała Bożena Zygmunt, pielęgniarka z RCKiK.
- Krew oddawałem jeszcze w liceum – przyznał Patryk, student filologii romańskiej. - Razem z paczką kumpli, była z tego niezła beka, a przy okazji mogliśmy komuś pomóc. Teraz po prostu kontynuuję tą akcję.


Zabrakło czasu
We wtorek pod Wydziałem Ekonomicznym stał specjalny bus, w który obsługiwano krwiodawców. Pojawiło się ich ponad 70. Nawet mimo faktu, że przedłużono zbiórkę o ponad godzinę, nie było możliwości obsłużenia wszystkich. - Ludzie stali w deszczu, cierpliwie i w prawdziwie studenckiej atmosferze czekali na swoją kolej. Rozstawiali parasole, ubierali przeciwdeszczowe płaszcze i trwali na stanowiskach. Ostatni, którzy „się nie załapali” zostali poinformowani, gdzie w Trójmieście można oddawać krew i zapowiedzieli, że z pewnością się tam zgłoszą – informuje Alicja Grochala, przewodnicząca NZS UG.
W środę „Wampiriada” przeniosła się do budynku Wydziału Prawa i Administracji UG. – W samym busie są tylko cztery fotele, na których można oddawać krew, w pomieszczeniach wydziału można rozstawić ich aż sześć, dlatego przyjmiemy większą ilość osób – cieszyła się Grochala. – Jednak i tak, niestety, część osób będziemy musieli odesłać. Mimo, że jesteśmy tu prawie cały dzień, nie jesteśmy w stanie przyspieszyć tego procesu. Rejestracja, badania, a potem już samo oddawanie krwi zajmuje jednak nieco czasu. Jakiekolwiek „poganianie” mogłoby się okazać szkodliwe dla studentów.


Bez niskich pobudek
Co najczęściej motywuje studentów do oddania krwi? Czy ich aktywność nie jest powodowana całodniowym zwolnieniem z zajęć? – Na pewno nie. Przynajmniej nie we większości przypadków. Największe oblężenie jest właśnie w godzinach porannych, jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Studenci po oddaniu krwi chcą zazwyczaj jeszcze wrócić na wykłady, bądź spieszą się, by zaliczyć kolokwia. Nie ma mowy o tak niskich pobudkach. Może zdarza się to wśród niektórych studentów, szczególnie pierwszego roku, ale to naprawdę odosobnione przypadki – zapewnia Grochala.
- Lubię pomagać, ale anonimowo, bez zbędnego rozgłosu – wyznał Kamil, studiujący administrację. - Oddawanie krwi to właśnie coś specjalnie dla mnie.
- Zawsze chciałam oddać krew, ale wcześniej nie było okazji – wyznała Kasia z prawa. - W ramach „Wampiriady” zrobię to pierwszy raz. Mówią, że nie boli, ale to w sumie dużo krwi. Wierzę, że dam radę.
- Brat mojej przyjaciółki potrzebował kiedyś krwi – powiedziała Iwona, studiująca gospodarkę przestrzenną. - Wtedy oddałam ją po raz pierwszy i tak już zostałam. Robię to regularnie, co trzy miesiące.
Rośnie ponadto świadomość młodych ludzi dotycząca wszystkiego, co związane z krwiodawstwem. Przed akcją rozdawano wśród studentów specjalne ulotki, które informowały ich o całej akcji. Wiadomo, że chętny do oddania krwi musi być przede wszystkim zdrowy, trzeźwy, ważyć ponad 50 kilogramów. Jednak informacje przygotowane przez NZS zawierały o wiele więcej wiadomości. – Staraliśmy się obalić różne mity, między innymi plotkę, że kto odda raz, musi krew oddawać już zawsze, bo ciągle będzie przyrastać. To nieprawda. Myślę, że nasza akcja informacyjna spełniła swe zadanie, najlepszy dowód to tak duża frekwencja – stwierdza Grochala.
Maciej Ciemny

 
 


Chętnych do oddania krwi nie brakowało. Fot: Maciej Kostun

 

 

 

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież