Kurs samoobrony dla kobiet » Stacja Orunia zaprasza na wakacyjną odsłonę kursu samoobrony dla kobiet Combat Self Defense.Na zajęc... Gimnastyka dla seniorów » Przez cały lipiec w Stacji Orunia będzie odbywać się Gimnastyka Dla Seniorów. Zapraszamy osoby powyż... Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f... Były szef kancelarii premiera Tuska skazany za tragiczny lot do Smoleń... » Były szef KPRM z lat 2007-2013 minister Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wol... Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" » Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" podsumował zajęcia pracowni ceramicznej, plastycznej oraz rysunku i mal... Andrzej Seweryn: Jestem aktorem teatralnym » W ramach cyklu „Ergo Hestia po godzinach” gdański pisarz, dziennikarz, scenarzysta Wojciech Fułek po... Sąd otwiera plac Solidarności » Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał odwołanie złożone przez Europejskie Centrum Solidarności i uchylił decy... Pierwszy wernisaż młodych twórców w Stacji Orunia » Wernisaż prac podsumował rok zajęć twórczych dla rodziców z małymi dziećmi prowadzonych w Stacji Oru... Andrzej Seweryn gościem „ERGO Hestia po godzinach" » 11.06 (wtorek) o g. 16.00 w siedzibie głównej ERGO Hestii w Sopocie odbędzie się wyjątkowe spotkanie...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
sobota, 15 czerwca 2019 08:58
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
W sobotę o godz. 16.30 w Ostrowie Wielkopolskim rozpocznie się mecz ...
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
środa, 12 czerwca 2019 20:11
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
7 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza otrzymała rezygnację Pana Adama M ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
wtorek, 04 czerwca 2019 14:33
Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
Malarstwo Joanny Śmielowskiej usytuowane jest między snem a jawą. M ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wampiriada: 60 litrów krwi

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2009 11:28


Ponad 60 litrów krwi zebrano podczas dziesiątej edycji Wampiriady na Uniwersytecie Gdańskim trwała dwa dni. Ilość chętnych zaskoczyła organizatorów, którzy nie byli w stanie wszystkich przyjąć.
Pod koniec zabrakło deklaracji i przede wszystkim czasu. Dziesiątą odsłonę „Wampiriady” tradycyjnie zorganizowało Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.
- Oddaję krew trzeci raz – wyznała Monika, studentka prawa. - Robię to bezinteresownie, ze zwykłej chęci niesienia pomocy. Nie przeszkadza mi kolejka, to w Polsce normalna przypadłość służby zdrowia (śmiech).
Mimo, że w RCKiK krwi dramatycznie nie brakuje, zawsze warto przeprowadzić zbiórkę. Szczególnie, że w grupach 0 Rh-, A Rh- i B Rh- zapasów wystarczy tylko na 5 – 10 dni. - Cieszy nas bardzo dobra postawa studentów. Nie zawiedli nas, jak zawsze zresztą. Warto takie postawy propagować i nagłaśniać. Krew zawsze jest potrzebna, nawet jeżeli wydaje się, że jest zmagazynowana w odpowiednich ilościach. Nigdy do końca nie wiadomo, kiedy i ile będziemy musieli jej zużyć – powiedziała Bożena Zygmunt, pielęgniarka z RCKiK.
- Krew oddawałem jeszcze w liceum – przyznał Patryk, student filologii romańskiej. - Razem z paczką kumpli, była z tego niezła beka, a przy okazji mogliśmy komuś pomóc. Teraz po prostu kontynuuję tą akcję.


Zabrakło czasu
We wtorek pod Wydziałem Ekonomicznym stał specjalny bus, w który obsługiwano krwiodawców. Pojawiło się ich ponad 70. Nawet mimo faktu, że przedłużono zbiórkę o ponad godzinę, nie było możliwości obsłużenia wszystkich. - Ludzie stali w deszczu, cierpliwie i w prawdziwie studenckiej atmosferze czekali na swoją kolej. Rozstawiali parasole, ubierali przeciwdeszczowe płaszcze i trwali na stanowiskach. Ostatni, którzy „się nie załapali” zostali poinformowani, gdzie w Trójmieście można oddawać krew i zapowiedzieli, że z pewnością się tam zgłoszą – informuje Alicja Grochala, przewodnicząca NZS UG.
W środę „Wampiriada” przeniosła się do budynku Wydziału Prawa i Administracji UG. – W samym busie są tylko cztery fotele, na których można oddawać krew, w pomieszczeniach wydziału można rozstawić ich aż sześć, dlatego przyjmiemy większą ilość osób – cieszyła się Grochala. – Jednak i tak, niestety, część osób będziemy musieli odesłać. Mimo, że jesteśmy tu prawie cały dzień, nie jesteśmy w stanie przyspieszyć tego procesu. Rejestracja, badania, a potem już samo oddawanie krwi zajmuje jednak nieco czasu. Jakiekolwiek „poganianie” mogłoby się okazać szkodliwe dla studentów.


Bez niskich pobudek
Co najczęściej motywuje studentów do oddania krwi? Czy ich aktywność nie jest powodowana całodniowym zwolnieniem z zajęć? – Na pewno nie. Przynajmniej nie we większości przypadków. Największe oblężenie jest właśnie w godzinach porannych, jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Studenci po oddaniu krwi chcą zazwyczaj jeszcze wrócić na wykłady, bądź spieszą się, by zaliczyć kolokwia. Nie ma mowy o tak niskich pobudkach. Może zdarza się to wśród niektórych studentów, szczególnie pierwszego roku, ale to naprawdę odosobnione przypadki – zapewnia Grochala.
- Lubię pomagać, ale anonimowo, bez zbędnego rozgłosu – wyznał Kamil, studiujący administrację. - Oddawanie krwi to właśnie coś specjalnie dla mnie.
- Zawsze chciałam oddać krew, ale wcześniej nie było okazji – wyznała Kasia z prawa. - W ramach „Wampiriady” zrobię to pierwszy raz. Mówią, że nie boli, ale to w sumie dużo krwi. Wierzę, że dam radę.
- Brat mojej przyjaciółki potrzebował kiedyś krwi – powiedziała Iwona, studiująca gospodarkę przestrzenną. - Wtedy oddałam ją po raz pierwszy i tak już zostałam. Robię to regularnie, co trzy miesiące.
Rośnie ponadto świadomość młodych ludzi dotycząca wszystkiego, co związane z krwiodawstwem. Przed akcją rozdawano wśród studentów specjalne ulotki, które informowały ich o całej akcji. Wiadomo, że chętny do oddania krwi musi być przede wszystkim zdrowy, trzeźwy, ważyć ponad 50 kilogramów. Jednak informacje przygotowane przez NZS zawierały o wiele więcej wiadomości. – Staraliśmy się obalić różne mity, między innymi plotkę, że kto odda raz, musi krew oddawać już zawsze, bo ciągle będzie przyrastać. To nieprawda. Myślę, że nasza akcja informacyjna spełniła swe zadanie, najlepszy dowód to tak duża frekwencja – stwierdza Grochala.
Maciej Ciemny

 
 


Chętnych do oddania krwi nie brakowało. Fot: Maciej Kostun

 

 

 

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież