72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wampiriada: 60 litrów krwi

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2009 11:28


Ponad 60 litrów krwi zebrano podczas dziesiątej edycji Wampiriady na Uniwersytecie Gdańskim trwała dwa dni. Ilość chętnych zaskoczyła organizatorów, którzy nie byli w stanie wszystkich przyjąć.
Pod koniec zabrakło deklaracji i przede wszystkim czasu. Dziesiątą odsłonę „Wampiriady” tradycyjnie zorganizowało Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.
- Oddaję krew trzeci raz – wyznała Monika, studentka prawa. - Robię to bezinteresownie, ze zwykłej chęci niesienia pomocy. Nie przeszkadza mi kolejka, to w Polsce normalna przypadłość służby zdrowia (śmiech).
Mimo, że w RCKiK krwi dramatycznie nie brakuje, zawsze warto przeprowadzić zbiórkę. Szczególnie, że w grupach 0 Rh-, A Rh- i B Rh- zapasów wystarczy tylko na 5 – 10 dni. - Cieszy nas bardzo dobra postawa studentów. Nie zawiedli nas, jak zawsze zresztą. Warto takie postawy propagować i nagłaśniać. Krew zawsze jest potrzebna, nawet jeżeli wydaje się, że jest zmagazynowana w odpowiednich ilościach. Nigdy do końca nie wiadomo, kiedy i ile będziemy musieli jej zużyć – powiedziała Bożena Zygmunt, pielęgniarka z RCKiK.
- Krew oddawałem jeszcze w liceum – przyznał Patryk, student filologii romańskiej. - Razem z paczką kumpli, była z tego niezła beka, a przy okazji mogliśmy komuś pomóc. Teraz po prostu kontynuuję tą akcję.


Zabrakło czasu
We wtorek pod Wydziałem Ekonomicznym stał specjalny bus, w który obsługiwano krwiodawców. Pojawiło się ich ponad 70. Nawet mimo faktu, że przedłużono zbiórkę o ponad godzinę, nie było możliwości obsłużenia wszystkich. - Ludzie stali w deszczu, cierpliwie i w prawdziwie studenckiej atmosferze czekali na swoją kolej. Rozstawiali parasole, ubierali przeciwdeszczowe płaszcze i trwali na stanowiskach. Ostatni, którzy „się nie załapali” zostali poinformowani, gdzie w Trójmieście można oddawać krew i zapowiedzieli, że z pewnością się tam zgłoszą – informuje Alicja Grochala, przewodnicząca NZS UG.
W środę „Wampiriada” przeniosła się do budynku Wydziału Prawa i Administracji UG. – W samym busie są tylko cztery fotele, na których można oddawać krew, w pomieszczeniach wydziału można rozstawić ich aż sześć, dlatego przyjmiemy większą ilość osób – cieszyła się Grochala. – Jednak i tak, niestety, część osób będziemy musieli odesłać. Mimo, że jesteśmy tu prawie cały dzień, nie jesteśmy w stanie przyspieszyć tego procesu. Rejestracja, badania, a potem już samo oddawanie krwi zajmuje jednak nieco czasu. Jakiekolwiek „poganianie” mogłoby się okazać szkodliwe dla studentów.


Bez niskich pobudek
Co najczęściej motywuje studentów do oddania krwi? Czy ich aktywność nie jest powodowana całodniowym zwolnieniem z zajęć? – Na pewno nie. Przynajmniej nie we większości przypadków. Największe oblężenie jest właśnie w godzinach porannych, jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Studenci po oddaniu krwi chcą zazwyczaj jeszcze wrócić na wykłady, bądź spieszą się, by zaliczyć kolokwia. Nie ma mowy o tak niskich pobudkach. Może zdarza się to wśród niektórych studentów, szczególnie pierwszego roku, ale to naprawdę odosobnione przypadki – zapewnia Grochala.
- Lubię pomagać, ale anonimowo, bez zbędnego rozgłosu – wyznał Kamil, studiujący administrację. - Oddawanie krwi to właśnie coś specjalnie dla mnie.
- Zawsze chciałam oddać krew, ale wcześniej nie było okazji – wyznała Kasia z prawa. - W ramach „Wampiriady” zrobię to pierwszy raz. Mówią, że nie boli, ale to w sumie dużo krwi. Wierzę, że dam radę.
- Brat mojej przyjaciółki potrzebował kiedyś krwi – powiedziała Iwona, studiująca gospodarkę przestrzenną. - Wtedy oddałam ją po raz pierwszy i tak już zostałam. Robię to regularnie, co trzy miesiące.
Rośnie ponadto świadomość młodych ludzi dotycząca wszystkiego, co związane z krwiodawstwem. Przed akcją rozdawano wśród studentów specjalne ulotki, które informowały ich o całej akcji. Wiadomo, że chętny do oddania krwi musi być przede wszystkim zdrowy, trzeźwy, ważyć ponad 50 kilogramów. Jednak informacje przygotowane przez NZS zawierały o wiele więcej wiadomości. – Staraliśmy się obalić różne mity, między innymi plotkę, że kto odda raz, musi krew oddawać już zawsze, bo ciągle będzie przyrastać. To nieprawda. Myślę, że nasza akcja informacyjna spełniła swe zadanie, najlepszy dowód to tak duża frekwencja – stwierdza Grochala.
Maciej Ciemny

 
 


Chętnych do oddania krwi nie brakowało. Fot: Maciej Kostun

 

 

 

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież