Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wampiriada: 60 litrów krwi

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2009 11:28


Ponad 60 litrów krwi zebrano podczas dziesiątej edycji Wampiriady na Uniwersytecie Gdańskim trwała dwa dni. Ilość chętnych zaskoczyła organizatorów, którzy nie byli w stanie wszystkich przyjąć.
Pod koniec zabrakło deklaracji i przede wszystkim czasu. Dziesiątą odsłonę „Wampiriady” tradycyjnie zorganizowało Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Gdańskiego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.
- Oddaję krew trzeci raz – wyznała Monika, studentka prawa. - Robię to bezinteresownie, ze zwykłej chęci niesienia pomocy. Nie przeszkadza mi kolejka, to w Polsce normalna przypadłość służby zdrowia (śmiech).
Mimo, że w RCKiK krwi dramatycznie nie brakuje, zawsze warto przeprowadzić zbiórkę. Szczególnie, że w grupach 0 Rh-, A Rh- i B Rh- zapasów wystarczy tylko na 5 – 10 dni. - Cieszy nas bardzo dobra postawa studentów. Nie zawiedli nas, jak zawsze zresztą. Warto takie postawy propagować i nagłaśniać. Krew zawsze jest potrzebna, nawet jeżeli wydaje się, że jest zmagazynowana w odpowiednich ilościach. Nigdy do końca nie wiadomo, kiedy i ile będziemy musieli jej zużyć – powiedziała Bożena Zygmunt, pielęgniarka z RCKiK.
- Krew oddawałem jeszcze w liceum – przyznał Patryk, student filologii romańskiej. - Razem z paczką kumpli, była z tego niezła beka, a przy okazji mogliśmy komuś pomóc. Teraz po prostu kontynuuję tą akcję.


Zabrakło czasu
We wtorek pod Wydziałem Ekonomicznym stał specjalny bus, w który obsługiwano krwiodawców. Pojawiło się ich ponad 70. Nawet mimo faktu, że przedłużono zbiórkę o ponad godzinę, nie było możliwości obsłużenia wszystkich. - Ludzie stali w deszczu, cierpliwie i w prawdziwie studenckiej atmosferze czekali na swoją kolej. Rozstawiali parasole, ubierali przeciwdeszczowe płaszcze i trwali na stanowiskach. Ostatni, którzy „się nie załapali” zostali poinformowani, gdzie w Trójmieście można oddawać krew i zapowiedzieli, że z pewnością się tam zgłoszą – informuje Alicja Grochala, przewodnicząca NZS UG.
W środę „Wampiriada” przeniosła się do budynku Wydziału Prawa i Administracji UG. – W samym busie są tylko cztery fotele, na których można oddawać krew, w pomieszczeniach wydziału można rozstawić ich aż sześć, dlatego przyjmiemy większą ilość osób – cieszyła się Grochala. – Jednak i tak, niestety, część osób będziemy musieli odesłać. Mimo, że jesteśmy tu prawie cały dzień, nie jesteśmy w stanie przyspieszyć tego procesu. Rejestracja, badania, a potem już samo oddawanie krwi zajmuje jednak nieco czasu. Jakiekolwiek „poganianie” mogłoby się okazać szkodliwe dla studentów.


Bez niskich pobudek
Co najczęściej motywuje studentów do oddania krwi? Czy ich aktywność nie jest powodowana całodniowym zwolnieniem z zajęć? – Na pewno nie. Przynajmniej nie we większości przypadków. Największe oblężenie jest właśnie w godzinach porannych, jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Studenci po oddaniu krwi chcą zazwyczaj jeszcze wrócić na wykłady, bądź spieszą się, by zaliczyć kolokwia. Nie ma mowy o tak niskich pobudkach. Może zdarza się to wśród niektórych studentów, szczególnie pierwszego roku, ale to naprawdę odosobnione przypadki – zapewnia Grochala.
- Lubię pomagać, ale anonimowo, bez zbędnego rozgłosu – wyznał Kamil, studiujący administrację. - Oddawanie krwi to właśnie coś specjalnie dla mnie.
- Zawsze chciałam oddać krew, ale wcześniej nie było okazji – wyznała Kasia z prawa. - W ramach „Wampiriady” zrobię to pierwszy raz. Mówią, że nie boli, ale to w sumie dużo krwi. Wierzę, że dam radę.
- Brat mojej przyjaciółki potrzebował kiedyś krwi – powiedziała Iwona, studiująca gospodarkę przestrzenną. - Wtedy oddałam ją po raz pierwszy i tak już zostałam. Robię to regularnie, co trzy miesiące.
Rośnie ponadto świadomość młodych ludzi dotycząca wszystkiego, co związane z krwiodawstwem. Przed akcją rozdawano wśród studentów specjalne ulotki, które informowały ich o całej akcji. Wiadomo, że chętny do oddania krwi musi być przede wszystkim zdrowy, trzeźwy, ważyć ponad 50 kilogramów. Jednak informacje przygotowane przez NZS zawierały o wiele więcej wiadomości. – Staraliśmy się obalić różne mity, między innymi plotkę, że kto odda raz, musi krew oddawać już zawsze, bo ciągle będzie przyrastać. To nieprawda. Myślę, że nasza akcja informacyjna spełniła swe zadanie, najlepszy dowód to tak duża frekwencja – stwierdza Grochala.
Maciej Ciemny

 
 


Chętnych do oddania krwi nie brakowało. Fot: Maciej Kostun

 

 

 

 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież