Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Starszy brat, starsza siostra

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2009 18:23


W Gdańsku kolejny raz ruszył program "Starszy Brat, Starsza Siostra". Wymyślono go w Stanach Zjednoczonych z myślą o pomocy dzieciom zagrożonym przez los.
W Gdańsku działa od ośmiu lat. Polega na tym, że wolontariusze - licealiści, studenci - pomagają młodszym dzieciom. Każdy wolontariusz opiekuje się jednym dzieckiem, pomaga mu odrabiać lekcje, spędza z nim wolny czas.


Od kilku lat Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku łączy w pary tych, którzy chcą dać coś innym, z tymi, którzy potrzebują uwagi i wsparcia
- „Bracia" i “siostry" trafiają do rodzin zagrożonych patologią, a także i tam, gdzie ubóstwo, sieroctwo, choroba rodziców kładą cień na szczęśliwym dzieciństwie - mówi Anna Dunajewska, koordynator programu z gdańskiego MOPS.


Przed rozpoczęciem pracy w programie muszą oni przejść odpowiednie szkolenie.Trwa ono 30 godzin, a jego zakres obejmuje m.in. patologie rodziny, radzenie sobie ze stresem czy komunikację interpersonalną.– Szkolenie jest tak ułożone, by wprowadzić wolontariusza w krąg zagadnień, które może spotkać w trakcie swoich spotkań z podopiecznym. Dzieci te najczęściej pochodzą z rodzin problemowych, bywają zaniedbane i często muszą radzić sobie ze stresem wynikającym z biedy lub uzależnień rodziców – wyjaśnia Anna Dunajewska. „Starsze siostry i bracia” pracują od 1 do 3 godzin tygodniowo i są przede wszystkim osobami, na które dzieci mogą liczyć. Wolontariusz jest tym, kto pomoże odrobić lekcje, wysłucha, zabierze na spacer, pomoże zrozumieć świat.Uczy również ważnych kompetencji społecznych: zawierania przyjaźni, planowania swojego życia, -podejmowania racjonalnych decyzji. Może też zachęcać, motywować dziecko do nauki. Rozwija interpersonalne więzi emocjonalne oraz zainteresowania dzieci, które są zasadniczymi czynnikami ochronnymi w profilaktyce.


- Taka opieka jest cenna szczególnie wtedy, gdy na przykład rodzic jest za granicą lub samotnie wychowuje dziecko - tłumaczy koordynatorka projektu


Wolontariusze nie tylko spotykają się z dziećmi, ale też zabierają je do własnych domów. Obecna edycja potrwa do wakacji.
Wśród wolontariuszy są siostry Ola i Aneta Szczepańskie z Przymorza. Obie studiują w Warszawie i obie uczestniczą w programie.Z pasją opowiadają o swoim przyszywanym młodszym rodzeństwie. - Moi podopieczni to straszne łobuzy, ale kochane. Kacper ma 8 lat, Ula 9 - mówi Ola. - Początki nie były łatwe, musieliśmy się poznać. Teraz dzieci czekają na mnie z nosem przy szybie.
Ola pomaga Uli i Kacprowi odrabiać lekcje. Uczy ich przez zabawę. Razem chodzą na spacery, do kina, na plac zabaw. - Nie widzieliśmy się w wakacje. Mama Uli i Kacpra zadzwoniła do mnie i powiedziała, że dzieci za mną tęsknią - opowiada wolontariuszka. - Dla mnie to ogromna satysfakcja, że mogę im pomagać. I radość.


Aneta wzięła przykład z siostry i przyłączyła się do programu. Przez rok pomagała 8-letniemu Tomkowi. Dzięki niej chłopiec poprawił stopnie z matematyki.
A Cz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież