Zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz » W nocy z 12 na 13 czerwca w wieku 84 lat zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – najwybitniejsza pol... W tygodniku „Sieci”: Plan zemsty » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o nowej rzeczywistości w Polsce, którą planuje urządzić opozy... Jerzy Barzowski: Wotum zaufania nie będzie » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Nagrody I Forum Morskiego Radia Gdańsk » Podczas czwartkowej gali Forum Morskiego Radia Gdańsk ogłoszono wyniki konkursu Statek Roku. Nagroda... Komendant strażników wart 20 tys. zł miesięcznie! » Dyrektorzy podległych Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku instytucji mimo roku pandemii nie mają powodów... Finał I Forum Morskiego Radia Gdańsk » Głównymi tematami Forum Morskiego, którego finał odbędzie się 10 i 11 czerwca, będą: morska energety... Umowa partnerstwa prywatno-publicznego dla Dolnego Miasta odtajniona » Miasto i deweloper, który w ramach umowy partnerstwa prywatno-publicznego ma zabudować Dolne Miasto ... Radni PiS: instytucje miejskie utrudniają nam wykonywanie mandatu radn... » Andrzej Skiba i Przemysław Majewski, Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, uważają,... W tygodniku „Sieci”: Koperty Grodzkiego » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące zeznania świadków w śledztwie dotyczącym korupcyjny... PKN ORLEN największym mecenasem polskiego sportu i kultury » PKN ORLEN jako pierwszy w Polsce opublikował raport roczny za 2020 r. poświęcony działalności sponso...
Reklama
Komendant strażników wart 20 tys. zł miesięcznie!
czwartek, 10 czerwca 2021 17:07
Komendant strażników wart 20 tys. zł miesięcznie!
Dyrektorzy podległych Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku instytucji
Zdunek Wybrzeże zdobyło tor lidera!
poniedziałek, 14 czerwca 2021 20:33
Zdunek Wybrzeże zdobyło tor lidera!
Niespodziankę, ale bardzo miłą dla swoich kibiców, sprawili
Lechia nie wykorzystała szansy na Puchary
niedziela, 16 maja 2021 18:32
Lechia nie wykorzystała szansy na Puchary
Korzystne wyniki na innych stadionach na nic zdały się Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł Andrzej Socha
piątek, 11 czerwca 2021 16:49
Odszedł Andrzej Socha
W wieku 71 lat odszedł od nas Andrzej Socha, wyjątkowy artysta

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Starszy brat, starsza siostra

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 26 listopada 2009 18:23


W Gdańsku kolejny raz ruszył program "Starszy Brat, Starsza Siostra". Wymyślono go w Stanach Zjednoczonych z myślą o pomocy dzieciom zagrożonym przez los.
W Gdańsku działa od ośmiu lat. Polega na tym, że wolontariusze - licealiści, studenci - pomagają młodszym dzieciom. Każdy wolontariusz opiekuje się jednym dzieckiem, pomaga mu odrabiać lekcje, spędza z nim wolny czas.


Od kilku lat Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku łączy w pary tych, którzy chcą dać coś innym, z tymi, którzy potrzebują uwagi i wsparcia
- „Bracia" i “siostry" trafiają do rodzin zagrożonych patologią, a także i tam, gdzie ubóstwo, sieroctwo, choroba rodziców kładą cień na szczęśliwym dzieciństwie - mówi Anna Dunajewska, koordynator programu z gdańskiego MOPS.


Przed rozpoczęciem pracy w programie muszą oni przejść odpowiednie szkolenie.Trwa ono 30 godzin, a jego zakres obejmuje m.in. patologie rodziny, radzenie sobie ze stresem czy komunikację interpersonalną.– Szkolenie jest tak ułożone, by wprowadzić wolontariusza w krąg zagadnień, które może spotkać w trakcie swoich spotkań z podopiecznym. Dzieci te najczęściej pochodzą z rodzin problemowych, bywają zaniedbane i często muszą radzić sobie ze stresem wynikającym z biedy lub uzależnień rodziców – wyjaśnia Anna Dunajewska. „Starsze siostry i bracia” pracują od 1 do 3 godzin tygodniowo i są przede wszystkim osobami, na które dzieci mogą liczyć. Wolontariusz jest tym, kto pomoże odrobić lekcje, wysłucha, zabierze na spacer, pomoże zrozumieć świat.Uczy również ważnych kompetencji społecznych: zawierania przyjaźni, planowania swojego życia, -podejmowania racjonalnych decyzji. Może też zachęcać, motywować dziecko do nauki. Rozwija interpersonalne więzi emocjonalne oraz zainteresowania dzieci, które są zasadniczymi czynnikami ochronnymi w profilaktyce.


- Taka opieka jest cenna szczególnie wtedy, gdy na przykład rodzic jest za granicą lub samotnie wychowuje dziecko - tłumaczy koordynatorka projektu


Wolontariusze nie tylko spotykają się z dziećmi, ale też zabierają je do własnych domów. Obecna edycja potrwa do wakacji.
Wśród wolontariuszy są siostry Ola i Aneta Szczepańskie z Przymorza. Obie studiują w Warszawie i obie uczestniczą w programie.Z pasją opowiadają o swoim przyszywanym młodszym rodzeństwie. - Moi podopieczni to straszne łobuzy, ale kochane. Kacper ma 8 lat, Ula 9 - mówi Ola. - Początki nie były łatwe, musieliśmy się poznać. Teraz dzieci czekają na mnie z nosem przy szybie.
Ola pomaga Uli i Kacprowi odrabiać lekcje. Uczy ich przez zabawę. Razem chodzą na spacery, do kina, na plac zabaw. - Nie widzieliśmy się w wakacje. Mama Uli i Kacpra zadzwoniła do mnie i powiedziała, że dzieci za mną tęsknią - opowiada wolontariuszka. - Dla mnie to ogromna satysfakcja, że mogę im pomagać. I radość.


Aneta wzięła przykład z siostry i przyłączyła się do programu. Przez rok pomagała 8-letniemu Tomkowi. Dzięki niej chłopiec poprawił stopnie z matematyki.
A Cz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież