Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Petrolinvest na huśtawce

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 05 lutego 2011 13:45

altO żadnej z polskich spółek giełdowych nie było w ostatnich dniach tak głośno jak o Petrolinveście, „naftowym ramieniu” gdynianina Ryszarda Krauze.


Emocje wywołały gigantyczne wahania kursów na akcjach tej spółki na przełomie stycznia i lutego. 31 stycznia kurs spółki poszybował w górę o ponad 80 proc. - była to reakcja na wieść o mającym lada moment nastąpić dowierceniu się do złóż roponośnych w Kazachstanie. Przejściowo zawieszono handel akcjami, sprawę ma wyjaśniać Komisja Nadzoru Finansowego, która sprawdzi, czy nie doszło do manipulacji na kursie akcji. A wszystko dotyczy spółki, której kurs skoczył „w kosmos” z poziomu ok. 5 zł do poziomu 9,50 zł za akcję,  jeszcze latem 2007 r. kosztowały ponad 350 zł...


Krótka historia Petrolinvestu jest w gruncie rzeczy historią wielkich nadziei, długiego i głębokiego kopania i... braku efektów tego kopania. Zaczęło się od optymizmu związanego z planami Ryszarda Krauze, który w okresie paliwowej hossy próbował wejść w branżę paliwową. Krauze swój program wymyślił dobrze - najwięcej zyskują Ci, którzy wydobywają ropę i kontrolują jej złoża. Wszedł więc z Petrolinvestem do Kazachstanu. Kraj i region mają przeogromne zasoby ropy. Problem jest tylko jeden - ropa w tej części świata leży bardzo głęboko. Nie przypomina to w niczym krajów Bliskiego Wschodu, gdzie ropa znajdowana jest nawet kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią pustyni, a koszt jej wydobycia jest minimalny. W Kazachstanie głębokość odwiertów liczy się w kilometrach i w milionach dolarów za odwiert. Efekty dla inwestycji Krauzego są nieciekawe - cały czas jest blisko ropy i nic więcej. W efekcie na przestrzeni lat cena akcji spółki gwałtownie spadała. Najostrzejsza faza spadku cen zaczęła się jesienią 2009 r. - akcje z poziomu ok. 40 zł spadły na poziom kilkunastu złotych. Później (poza krótkim wzrostem wartości wiosną 2010) było już tylko gorzej.


Trend odwróciły publikacja w jednej z gazet i komunikaty spółki o kolejnych sukcesach (?) związanych z pracami w Kazachstanie.Zarząd Petrolinvest S.A powinformował, że w czasie wykonywania odwiertu Shyrak 1 obserwowane jest bardzo wysokie zgazowanie płuczki wiertniczej oraz ślady ropy naftowej. Przy przewiercaniu skał anhydrytowych całkowite zgazowanie płuczki wynosi od 20 do 30%, a w niektórych ich partiach osiąga wartości nawet 80%. Gaz ziemny oprócz metanu zawiera dużo ciężkich węglowodorów grupy od propanu, przez izobutan do n-butanu, co dowodzi jego związku z akumulacjami ropy naftowej. Objawy węglowodorów w pełni potwierdzają istnienie w bezpośredniej bliskości odwiertu generacji i migracji ropy i gazu.


- Tak znaczące objawy podtrzymują również bardzo wysokie prawdopodobieństwo odkrycia w niżej ległych osadach podsolnych bardzo dużego złoża ropy naftowej z wysokim wykładnikiem gazowym lub złoża gazu z wysoką zawartością kondensatu. – komentuje Michał Myśliwiec, Główny Geolog Petrolinvest S.A.


Niezależny ekspert firma McDaniel & Associates Ltd., jedna z wiodących na świecie firm wyspecjalizowanych w szacowaniu zasobów ropy naftowej i gazu, określił zasoby perspektywiczne węglowodorów dla struktury Shyrak na poziomie ok. 311 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (wartość średnia).


Wykonywanie odwiertu Szyrak 1 rozpoczęto w grudniu 2008 roku. W styczniu 2009 roku wiercenie zostało czasowo wstrzymane przy głębokości 1.231,5 metrów. Dalsze wiercenie rozpoczęto ponownie 6 grudnia 2010 roku i obecnie odwiert osiągnął głębokość 5.020 metrów.
Kiedy geologowie znajdą ropę? Zobaczymy. Inwestorzy czekają od ponad 3 lat.
(trok)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież