Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wybory do Rad Dzielnic i Rad Osiedli 8 maja

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 lutego 2011 19:11

altNa dzień 8 maja 2011 roku zostały zarządzone wybory do następujących rad jednostek pomocniczych: Nowy Port, Letnica, Młyniska, Krakowiec – Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Wzgórze Mickiewicza, Brętowo, Kokoszki, Strzyża, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia i Osowa.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 8 maja 2011 roku w godzinach od 600 do 2000. Już teraz wiadomo, że do wyborów przystąpią dodatkowo przynajmniej dwie grupy inicjatywne z osiedli którym dotychczas nie udało się przeskoczyć 8%-centowego progu frekwencyjnego w wyborach do rad osiedli - Orunia oraz Oliwa. Wiadomo także, że podpisy zbierają przedstawiciele kolejnych dzielnic. Zainteresowani przeprowadzeniem wyborów do rad osiedli w terminie 8 maja, mogą składać wnioski wraz z podpisami (co najmniej 10% wyborców z terenu danej jednostki) najpóźniej do dnia 21 lutego 2011 roku.

Akcje zbierania podpisów zakończyła już m.in. grupa inicjatywna z Oruni. - Pomimo niskich kompetencji jakie posiadają w naszym mieście rady osiedli, uważamy że warto zabiegać o utworzenie rady na Oruni. Istotne jest zaznaczenie aktywności mieszkańców dzielnicy, oraz rozpoczęcie przemawiania jednym zorganizowanym głosem w sprawach najważniejszych dla naszego najbliższego otoczenia. Wierzymy że dzięki naszym staraniom, staniemy się grupą która w przyszłość skutecznie będzie lobbować najpotrzebniejsze działania, kwestie i interesy naszej społeczności lokalnej – tłumaczy ideę powoływania rady osiedla Agnieszka Bartków.


alt


Dlaczego warto powołać Radę Osielda? Powodów jest kila. -Warto przystąpić do głosowania przede wszystkim dlatego, że jest okazja wziąć sprawy w swoje ręce. Radni dzielnicy mogą się zajmować takimi problemami które często dla urzędników wyższego szczebla są niewidoczne, a dla mieszkańców stanowią duży problem. Warto również dlatego, że jeśli nie utworzą się rady przepadną środki które można rozdysponować rocznie na sprawy osiedla – to są te 4 zł na osobę, w zależności od liczby mieszkańców może się z tego uzbierać jakaś kwota, a więc jest okazja aby zrobić coś dla siebie i dla swoich sąsiadów - przekonuje Łukasz Hamadyk, działacz społeczny, radny osiedla Nowy Port. 


Wciąż nie wiadomo, czy obniżony zostanie próg frekwencyjny który musi zostać przekroczony w wyborach aby ukonstytuować radę osiedla. Obecnie wynosi on 8%, ale Rada Miasta zastanawia się nad pójściem na rękę mieszkańcom i obniżeniem go do 5%.
 - O tym się mówi, jest to pokłosie dyskusji zwołanej przez Gdańską Inicjatywę Obywatelską i myślę że jest na to szansa, skoro radni platformy dali się przekonać do tego pomysłu na tyle że zastanawiają się już nad złożeniem takiego projektu. Jest to dobra decyzja, trochę za późno ale nie bądźmy małostkowi, lepiej późno niż wcale. To może pomóc wielu dzielnicom, zwłaszcza tym które po raz pierwszy będą wybierać radę - mówi Łukasz Hamadyk.


Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież