"Fot. Kosycarz" pozostanie z Gdańskiem... » Na cmentarzu w Oliwie w gronie najbliższej rodziny pożegnano w miniony wtorek Macieja Kosycarza, fo... Koronawirus na Pomorzu: 153 chorych, 1 osoba zmarła » Liczba zarażonych Covid-19 w województwie pomorskim wciąż rośnie. Według danych na 9 kwietnia na Pom... Piotr Czauderna: Pandemia uczy pokory i leczy z grzechu pychy » Z prof. nauk med. Piotrem Czauderną, chirurgiem dziecięcym, b. prezesem Agencji Badań Medycznych, cz... Donald Tusk: "Autonomia dla Pomorza" » "Autonomia dla Pomorza" to tekst własny - i zgrabnie napisany - który wiosną 1990 roku, przed wybora... Tajemnica podróży marszałka Struka » Wyzdrowiał zakażony koronawirusem marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Wrócił w środę... Oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » Oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej, będące odpowiedzią na informacje zawarte w tekście Estery Fl... Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?! » Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu European Jamboree, które się... nie odb... 3. urodziny Muzeum II Wojny Światowej » 6 kwietnia 2020 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku świętuje swoje 3. Urodziny.Z tej okazji Muzeu... W tygodniku „Sieci”: Zwycięzca śmierci, piekła i szatana » W najnowszym świątecznym wydaniu „Sieci”: Jeżeli Pan Bóg przemawia przez wydarzenia, to trudno o bar... Testy na koronawirusa dla pacjentów i personelu medycznego każdego szp... » Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecn...
Reklama
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:12
Gdańsk płaci szczodrze - i żebrze o wsparcie dla uczniów?!
Władze Gdańska przekazały 190 000 zł na obsługę wolontariatu Eur ...
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
środa, 18 marca 2020 17:36
Przedwczesne zakończenie sezonu to dla Arki katastrofa
Nadal nie wiadomo, czy rozgrywki Ekstraklasy zostaną dokończone. Je ...
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
wtorek, 07 kwietnia 2020 11:20
Arkadiusz Bruliński nowym rzecznikiem prasowym Lechii
Arkadiusz Bruliński, który ostatnio był szefem Biura PR i Nowych Me ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
niedziela, 29 marca 2020 13:52
XIX wiek w sentymentalnym naturalizmie gdańskich malarzy
Malarska sztuka XIX wieku wstrząsnęła posadami Europy. Stare poglą ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Obowiązki i kompetencje strażnika miejskiego

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 22 października 2010 17:37

altCoraz częściej dochodzą nas sygnały od czytelników dotyczące niemiłego zachowania się względem nich strażników miejskich. Wiele osób twierdzi, że zostało przez strażników „obsłużonych” nieuprzejmie i niekulturalnie, czasem wręcz chamsko. Praca w straży miejskiej z pewnością jest zajęciem bardzo stresującym, a strażnicy na służbie często sprawiają wrażenie szorstkich w obyciu, są jednak oni zobowiązani do zachowania kilku elementarnych grzeczności.

- Dzisiaj, w drodze do pracy zostałem zatrzymany przez Strażnika Miejskiego, który próbował wlepić mi mandat, nawet się uprzednio nie przedstawiwszy, w dodatku zatrzymał mój samochód chociaż zupełnie nie miał ku temu podstaw, musiałem przywołać go do porządku – skarży się pan Marek.


O komentarz zwróciliśmy się do samych zainteresowanych. – Strażnik miejski ma obowiązek przede wszystkim się przedstawić i podać powód zatrzymania. Dodatkowo na prośbę zatrzymanego musi się wylegitymować. Jeśli strażnik uchyli się od tych obowiązków lub zachowa się w jakikolwiek inny sposób niekulturalnie, obywatel ma prawo zgłosić to do odpowiedniego referatu lub bezpośrednio do komendy straży miejskiej, która natychmiast zajmie się rozpatrzeniem sprawy – mówi Bartłomiej Kłodecki z biura prasowego Straży miejskiej w Gdańsku. 

Często zdarza się, że mieszkańcy nie orientują się w zakresie uprawnień Strażnika Miejskiego, które są o wiele węższe od uprawnień funkcjonariuszy policji i prowadzi to do wielu nieporozumień. W myśl ustawy o strażnikach gminnych funkcjonariusz Straży Miejskiej może pouczyć oraz wylegitymować nie tylko osobę, która popełniła wykroczenie lub przestępstwo, ale także świadków zdarzenia(!). Straż Miejska ma również prawo zatrzymać człowieka, którego zachowanie może zagrażać życiu, zdrowiu lub majątkowi innych ludzi. Ujęty musi jednak zostać natychmiast przekazany policji.

Podstawowym „narzędziem pracy” strażników jest możliwość karania mandatami osób odpowiedzialnych za łamanie przepisów dotyczących porządku i bezpieczeństwa w mieście, ale umundurowani funkcjonariusze straży gminnych upoważnieni są do wykonywania kontroli ruchu drogowego tylko wobec kierujących pojazdami nie stosujących się do zakazu ruchu oraz naruszających przepisy ustawy o ruchu pieszych, rowerów, motorowerów i pojazdów zaprzęgowych. Znaczy to ni mniej ni więcej, że strażnik miejski nie ma prawa zatrzymać pojazdu popełniającego inne wykroczenie drogowe niż złe parkowanie czy wjazd do wyznaczonej strefy ruchu przeznaczonej tylko dla mieszkańców. – W szczególnych przypadkach, jeśli strażnik widzi pojazd poruszający się w sposób niebezpieczny i stanowiący zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu lub sprawiający wrażenie, że jest kierowany przez osobę nietrzeźwą strażnicy decydują się zatrzymywać pojazd, ale zawsze muszą się z tego wytłumaczyć – mówi Bartłomiej Kołdecki z gdańskiej Straży Miejskiej.

W ramach kompetencji strażników miejskich leży także możliwość odholowania wraku samochodu (pojazdu, którego stan techniczny wskazuje na brak możliwości użytkowania), zaśmiecającego parking publiczny. Strażnicy mogą także zablokować koło samochodu w przypadkach określonych przepisach o ruchu drogowym.

W przypadku gdy obywatel łamiący przepisy nie zastosuje się do poleceń funkcjonariusza Straży Miejskiej, funkcjonariusz ma prawo do użycia siły fizycznej. Może skorzystać także z kajdanek, pałki obronnej, psa obronnego, paralizatora elektrycznego oraz ręcznego miotacza gazu, przy czym trzeba zaznaczyć, że środki przymusu bezpośredniego powinny być stosowane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, w stosunku do której zostały podjęte. Na zastosowanie i sposób przeprowadzenia czynności służbowych przez funkcjonariusza Straży Miejskiej przysługuje Obywatelowi prawo do zażalenia do prokuratora.
RS


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież