Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obowiązki i kompetencje strażnika miejskiego

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 22 października 2010 17:37

altCoraz częściej dochodzą nas sygnały od czytelników dotyczące niemiłego zachowania się względem nich strażników miejskich. Wiele osób twierdzi, że zostało przez strażników „obsłużonych” nieuprzejmie i niekulturalnie, czasem wręcz chamsko. Praca w straży miejskiej z pewnością jest zajęciem bardzo stresującym, a strażnicy na służbie często sprawiają wrażenie szorstkich w obyciu, są jednak oni zobowiązani do zachowania kilku elementarnych grzeczności.

- Dzisiaj, w drodze do pracy zostałem zatrzymany przez Strażnika Miejskiego, który próbował wlepić mi mandat, nawet się uprzednio nie przedstawiwszy, w dodatku zatrzymał mój samochód chociaż zupełnie nie miał ku temu podstaw, musiałem przywołać go do porządku – skarży się pan Marek.


O komentarz zwróciliśmy się do samych zainteresowanych. – Strażnik miejski ma obowiązek przede wszystkim się przedstawić i podać powód zatrzymania. Dodatkowo na prośbę zatrzymanego musi się wylegitymować. Jeśli strażnik uchyli się od tych obowiązków lub zachowa się w jakikolwiek inny sposób niekulturalnie, obywatel ma prawo zgłosić to do odpowiedniego referatu lub bezpośrednio do komendy straży miejskiej, która natychmiast zajmie się rozpatrzeniem sprawy – mówi Bartłomiej Kłodecki z biura prasowego Straży miejskiej w Gdańsku. 

Często zdarza się, że mieszkańcy nie orientują się w zakresie uprawnień Strażnika Miejskiego, które są o wiele węższe od uprawnień funkcjonariuszy policji i prowadzi to do wielu nieporozumień. W myśl ustawy o strażnikach gminnych funkcjonariusz Straży Miejskiej może pouczyć oraz wylegitymować nie tylko osobę, która popełniła wykroczenie lub przestępstwo, ale także świadków zdarzenia(!). Straż Miejska ma również prawo zatrzymać człowieka, którego zachowanie może zagrażać życiu, zdrowiu lub majątkowi innych ludzi. Ujęty musi jednak zostać natychmiast przekazany policji.

Podstawowym „narzędziem pracy” strażników jest możliwość karania mandatami osób odpowiedzialnych za łamanie przepisów dotyczących porządku i bezpieczeństwa w mieście, ale umundurowani funkcjonariusze straży gminnych upoważnieni są do wykonywania kontroli ruchu drogowego tylko wobec kierujących pojazdami nie stosujących się do zakazu ruchu oraz naruszających przepisy ustawy o ruchu pieszych, rowerów, motorowerów i pojazdów zaprzęgowych. Znaczy to ni mniej ni więcej, że strażnik miejski nie ma prawa zatrzymać pojazdu popełniającego inne wykroczenie drogowe niż złe parkowanie czy wjazd do wyznaczonej strefy ruchu przeznaczonej tylko dla mieszkańców. – W szczególnych przypadkach, jeśli strażnik widzi pojazd poruszający się w sposób niebezpieczny i stanowiący zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu lub sprawiający wrażenie, że jest kierowany przez osobę nietrzeźwą strażnicy decydują się zatrzymywać pojazd, ale zawsze muszą się z tego wytłumaczyć – mówi Bartłomiej Kołdecki z gdańskiej Straży Miejskiej.

W ramach kompetencji strażników miejskich leży także możliwość odholowania wraku samochodu (pojazdu, którego stan techniczny wskazuje na brak możliwości użytkowania), zaśmiecającego parking publiczny. Strażnicy mogą także zablokować koło samochodu w przypadkach określonych przepisach o ruchu drogowym.

W przypadku gdy obywatel łamiący przepisy nie zastosuje się do poleceń funkcjonariusza Straży Miejskiej, funkcjonariusz ma prawo do użycia siły fizycznej. Może skorzystać także z kajdanek, pałki obronnej, psa obronnego, paralizatora elektrycznego oraz ręcznego miotacza gazu, przy czym trzeba zaznaczyć, że środki przymusu bezpośredniego powinny być stosowane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, w stosunku do której zostały podjęte. Na zastosowanie i sposób przeprowadzenia czynności służbowych przez funkcjonariusza Straży Miejskiej przysługuje Obywatelowi prawo do zażalenia do prokuratora.
RS


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-3 #1 futrzany 2011-03-28 09:57
www.holubiczko.pl
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież