W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

I Gdańskie forum Rad Szkół i Rad Rodziców

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 23 października 2010 12:37

alt21 października w sali obrad Rady Miasta ponad stu przedstawicieli rad szkół i rad rodziców gdańskich placówek oświatowych wszystkich typów, wzięło udział w I Gdańskim Forum im poświęconym. Na zebranie przybyli także przedstawiciele Urzędu Miasta z prezydentem Pawłem Adamowiczem na czele. Na pytanie zebranych odpowiadali też Ewa Kamińska - zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej oraz Pomorski Kurator Oświaty Zdzisław Szudrowicz.

Myślą przewodnią zebrania była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak powinny wyglądać relacje rodziców i nauczycieli w Gdańskich szkołach. Starano się rozwiązać problemy związane z dystansem jakimi darzą się często obie strony oraz pomóc im przełamać te bariery tak, aby wspólna współpraca pomagała uczniom i wspierała procesy wychowawcze. Nauczyciele i dyrektorzy uczyli się jak zaktywizować rodziców oraz sprawić, aby mogli oni poczuć, że przyczyniają się do budowania szkoły w których uczą się ich dzieci. Aby tak się stało rodzice muszą mieć poczucie, że przedstawiciele rad rodziców i rad szkoły reprezentują ich interesy, a tego właśnie często brakuje. Szeroko dyskutowaną kwestią był także problem braku przepływu informacji w szkole. 

Uczestnikom forum rozdane zostały materiały, z których mogli się dowiedzieć jakimi zasadami działania kierują się rady szkoły oraz samorządy uczniowskie, a także w jaki sposób je organizować. Wśród informacji z nich zawartych były także prawa i obowiązki rodziców zapisane w Europejskiej Karcie Praw i Obowiązków Rodziców oraz Kodeks Szkoły bez przemocy.

- Przyszedł czas aby rodzice się obudzili. Większość rodziców jest raczej pasywna, a wy tutaj zebrani jesteście tym elementem najbardziej aktywnym. Chcemy wam umożliwić wykorzystanie państwa pracy i energii kreatywnej w procesie edukacyjnym. Nam by bardzo zależało na tym, aby rodzice mocniej zaangażowali się w kształtowanie naszych szkół. Jako rodzic, biorąc pod uwagę długość procesu edukacyjnego. Mamy mniej więcej 18 lat, aby budować miejsce, w którym nasze dzieci odbierać będą wykształcenie. Dzisiejsze spotkanie ma na celu obudzenie tej ogromnej siły jaką są rodzice. Nasza oferta idzie w tym kierunku, aby wam to umożliwić, jako doradcy i konsultanci, ale nie jako pasterze czy przewodnicy - zachęcał Paweł Adamowicz. Prezydent przypomniał także, że zrzeszenie rad rodziców jest jedną z największych i wpływowych organizacji pozarządowych w Stanach Zjednoczonych, a więc jest to model, który funkcjonuje bardzo sprawnie i warto czerpać z niego wzorce.

Pierwszy wykład I Gdańskiego forum Rad Szkół i Rad Rodziców wygłosiła Maja Majewska-Kokoszka, inicjatorka gdańskiego „Forum Rodziców" i Sekretarz Rady Rodziców w SP nr 17, mediator. Mając na uwadze wypracowywany model rozwiązań jako jeden z pierwszych przykładów zaprezentowano mediacje szkolne. Mediacje, czyli konstruktywna komunikacja i współpraca w rozwiązywaniu problemów.

RS

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-1 #3 gary 2012-09-15 10:10
To jest "SZCZUCIE" Rodziców przeciwko Nauczycielom i Dyrektorom SZKÓL.!!
Zadziwiający jest fakt,że przez okres 2 lat dziaania Gdańskiego Forum Rodziców NIC SAMI NIE ZROBILI!! :cry: .BEZ URZEDNIKÓW PANA ADAMOWICZA I KOWALCZUKA - TO SAMI NIC NIE POTRAFIA ZORGANIZOWAĆ. :P NAWET PORZADKU ZEBRANIA NIE POTRAFI PREZYDIUM GFR PORZADNIE ZROBIĆ. :lol:

GDAŃSKIE FORUM RAD RODZICÓW I RAD SZKÓL JEST JAK AMBER GOLD- BLYSZCZY na ZEWNĄTRZ A WEWNĄTRZ TO....."SLOMA I SIANO" :lol: :P
Cytować
 
 
0 #2 puki 2011-04-13 19:17
to jest wielka sciema-))!!p.Adamowicza i jego urzedników-)).
Skoro jest tak zle w szkolach to dlaczego Wydzia Edukacji podlegly p.Adamowiczowi NIC NIE ROBI,a by ewentualnej "samozwańczym"dyrektorom czy nauczycielom nie "utrze nosa"???
p.Adamowicz mysli juz o nastepnych WYBORACH-))!! SAMORZADOWYCH!! i po to powoaj Forum rad Szkó i rad rodziców!!
Wieksza część MYSLACYCH RODZICÓW na kolejne spotakania organizowane prze p.kowalczuka juz nie PRZYCHODZIALA,g dyz uznala że jesto bezsensu i strata czasu tak jak ja!
Tylko zostali NAWIEDZENI I..ci którzy chcą byc bliżej "koryta" tak jak namaszczona przez p.kowalczukap.Kaczmarska Jolanat.
Cytować
 
 
-1 #1 Gdańsk Ogłoszenia 2011-02-16 15:53
bardzo się ciesze że cośtakiego powstało!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież