Krzysztof Piekarski: Będzie to kadencja przełomowej kontynuacji » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Polityki Instytutu Po... Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kilia... » Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery lata temu jako politycy Nowoczes... Złoto dla zuchwałych? Speckomisja: trzy lata pracy, wysłuchani świadko... » Speckomisja śledcza prezentowała w środę 16 października br., przy niemal pustych sejmowych łamach, ... Amber Gold. Sąd ogłosił wymiar kar po 7 latach » Po pięciu miesiącach sędzia gdańskiego Sądu Okręgowego 16 października br. zakończyła odczytywanie w... Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr...
Reklama
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
czwartek, 17 października 2019 19:03
Kadry powyborcze: Klęska Furgo, nokaut Baucia, upadek Liska, aut Kiliana, Dorniak bez powtórki, Banach bez Sopotu
Kadry powyborcze. Ani Ewa Lieder, ani Grzegorz Furgo, którzy cztery l ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Mieszkańcy pytają kandydatów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 19 listopada 2010 17:43

altGdańscy politycy niezbyt chętnie mówią na temat swoich planów dotyczących miasta, chętnie natomiast prezentują swoje twarze na bilbordach i plakatach. Mieszkańcy próbują więc na własną poznać kandydatów i zapytać ich o wizje dotyczące przyszłości miasta.

Wrzeszczańska Kultura Miejska i stowarzyszenie Sopocka Inicjatywa Rozwojowa wyszły z inicjatywą stworzenia Skanera Obywatelskiego. Akcja polegała na organizacji otwartego spotkania mieszkańców, gdzie wspólnie stworzono listę 16 pytań do kandydatów na miejskich radnych, która w formie ankiety trafiła następnie do wszystkich komitetów wyborczych.
- W oczy rzuca się niska frekwencja kandydatów [na pytania odpowiedziało jedynie 47 spośród 384], ale też bardzo wysoki stopień poparcia w sprawach dotyczących demokratyzacji systemu podejmowania decyzji [np. konsultacje społeczne, budżet obywatelski] - podsumowuje Lidia Makowska ze stowarzyszenia Kultura Miejska. -  Kolejny sukces to sama mobilizacja mieszkańców, którzy wspólnie stworzyli pytania dotyczące nie tylko jakości życia w mieście, ale też, po raz pierwszy od 20 lat, demokracji właśnie. Akcja pokazała poza tym amatorszczyznę i bałagan panujący w komitetach wyborczych. Na tle komitetów partyjnych zdecydowanie lepiej wypadły te obywatelskie.
Wyniki ankiety dostępne na: http://www.wrzeszcz.info.pl/page.php?id=2327

Twórcy portalu Osowa.com w sprawę nadchodzących wyborów samorządowych włączyli się już w sierpniu. Stworzyli specjalny serwis wyborczy: www.wybory.osowa.com.
- W jego lewym panelu opisywaliśmy kolejne problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy naszej dzielnicy - wyjaśnia Małgorzata Biernat. - Diagnoza ta zakończyła się ankietą, którą wypełnili nasi czytelnicy: Rozwiązanie którego z problemów uważasz za najważniejsze? Warto dodać, że podczas prezentacji kolejnych „osowskich bolączek” mieszkańcy bardzo żywo reagowali i zgłaszali nawet propozycje ich rozwiązania.


Osowianie zorganizowali także dwie, niemal trzygodzinne, debaty wyborcze. Udało im się zaprosić do siebie nie tylko kandydatów na radnych, ale także niemal wszystkich kandydatów na prezydenta miasta. Zapis przebiegu debat udostępniają na swoim portalu internetowym i, jak zapowiadają, to nie koniec ich działań.
- Za kilka miesięcy wybory do Rady Osiedla – mówi Małgorzata Biernat – to jakby dalszy ciąg wyborów samorządowych. Później zamierzamy się włączyć do Skanera Obywatelskiego.

Twórcy portalu społecznościowego „MojaOrunia.pl” przeprowadzili wywiady z kandydatami na prezydenta miasta, pytając ich m.in. o przyszłość dzielnicy. Udało im się porozmawiać z wszystkimi siedmioma kandydatami, wywiady opublikowali tutaj: 
http://mojaorunia.pl/index.php?option=com_orunia&Itemid=24&task=artykul&id=1117

Nietypowy pomysł na poznanie oliwskich kandydatów na radnych proponuje Stowarzyszenie „Stara Oliwa”. W najbliższy piątek o godzinie 12.00, w Domu Zarazy (Stary Rynek Oliwski 15) odbędzie się spotkanie z kandydatami na radnych „Wyboralia. Amoralia”, gdzie na 69 kandydatów, czekają m.in. konkursy, projekcja filmu i „miła i kulturalna”, co podkreśla inicjatorka spotkania, Danuta Poczman, dyskusja.
- Z nami trzeba rozmawiać - tłumaczy Pani Danuta. - Sama zadam parę pytań i będę zachęcać innych - zapowiada.
- Zaprosiliśmy wszystkich - przyjdą najlepsi. Zobaczycie jak reagują na najmniej spodziewane sytuacje - zapowiadają organizatorzy.

Jacek Wierciński  

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież