Piotr Gierszewski: Szkoła czy biznes » Z Piotrem Gierszewskim, radnym Gdańska od 1998 r., wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, rozmawia... Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz » W odniesieniu do wywiadu prezydent Dulkiewicz dla niemieckiej rozgłośni radiowej Radni Prawa i Spraw... Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr...
Reklama
Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz
czwartek, 01 października 2020 06:25
Oświadczenie Radnych PiS w sprawie wywiadu prezydent Dulkiewicz
W odniesieniu do wywiadu prezydent Dulkiewicz dla niemieckiej
Mecz w Tarnowie przełożony na niedzielę
środa, 30 września 2020 17:49
Mecz w Tarnowie przełożony na niedzielę
Zaplanowany na czwartek mecz Unii Tarnów ze Zdunek Wybrzeże został
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mieszkańcy pytają kandydatów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 19 listopada 2010 17:43

altGdańscy politycy niezbyt chętnie mówią na temat swoich planów dotyczących miasta, chętnie natomiast prezentują swoje twarze na bilbordach i plakatach. Mieszkańcy próbują więc na własną poznać kandydatów i zapytać ich o wizje dotyczące przyszłości miasta.

Wrzeszczańska Kultura Miejska i stowarzyszenie Sopocka Inicjatywa Rozwojowa wyszły z inicjatywą stworzenia Skanera Obywatelskiego. Akcja polegała na organizacji otwartego spotkania mieszkańców, gdzie wspólnie stworzono listę 16 pytań do kandydatów na miejskich radnych, która w formie ankiety trafiła następnie do wszystkich komitetów wyborczych.
- W oczy rzuca się niska frekwencja kandydatów [na pytania odpowiedziało jedynie 47 spośród 384], ale też bardzo wysoki stopień poparcia w sprawach dotyczących demokratyzacji systemu podejmowania decyzji [np. konsultacje społeczne, budżet obywatelski] - podsumowuje Lidia Makowska ze stowarzyszenia Kultura Miejska. -  Kolejny sukces to sama mobilizacja mieszkańców, którzy wspólnie stworzyli pytania dotyczące nie tylko jakości życia w mieście, ale też, po raz pierwszy od 20 lat, demokracji właśnie. Akcja pokazała poza tym amatorszczyznę i bałagan panujący w komitetach wyborczych. Na tle komitetów partyjnych zdecydowanie lepiej wypadły te obywatelskie.
Wyniki ankiety dostępne na: http://www.wrzeszcz.info.pl/page.php?id=2327

Twórcy portalu Osowa.com w sprawę nadchodzących wyborów samorządowych włączyli się już w sierpniu. Stworzyli specjalny serwis wyborczy: www.wybory.osowa.com.
- W jego lewym panelu opisywaliśmy kolejne problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy naszej dzielnicy - wyjaśnia Małgorzata Biernat. - Diagnoza ta zakończyła się ankietą, którą wypełnili nasi czytelnicy: Rozwiązanie którego z problemów uważasz za najważniejsze? Warto dodać, że podczas prezentacji kolejnych „osowskich bolączek” mieszkańcy bardzo żywo reagowali i zgłaszali nawet propozycje ich rozwiązania.


Osowianie zorganizowali także dwie, niemal trzygodzinne, debaty wyborcze. Udało im się zaprosić do siebie nie tylko kandydatów na radnych, ale także niemal wszystkich kandydatów na prezydenta miasta. Zapis przebiegu debat udostępniają na swoim portalu internetowym i, jak zapowiadają, to nie koniec ich działań.
- Za kilka miesięcy wybory do Rady Osiedla – mówi Małgorzata Biernat – to jakby dalszy ciąg wyborów samorządowych. Później zamierzamy się włączyć do Skanera Obywatelskiego.

Twórcy portalu społecznościowego „MojaOrunia.pl” przeprowadzili wywiady z kandydatami na prezydenta miasta, pytając ich m.in. o przyszłość dzielnicy. Udało im się porozmawiać z wszystkimi siedmioma kandydatami, wywiady opublikowali tutaj: 
http://mojaorunia.pl/index.php?option=com_orunia&Itemid=24&task=artykul&id=1117

Nietypowy pomysł na poznanie oliwskich kandydatów na radnych proponuje Stowarzyszenie „Stara Oliwa”. W najbliższy piątek o godzinie 12.00, w Domu Zarazy (Stary Rynek Oliwski 15) odbędzie się spotkanie z kandydatami na radnych „Wyboralia. Amoralia”, gdzie na 69 kandydatów, czekają m.in. konkursy, projekcja filmu i „miła i kulturalna”, co podkreśla inicjatorka spotkania, Danuta Poczman, dyskusja.
- Z nami trzeba rozmawiać - tłumaczy Pani Danuta. - Sama zadam parę pytań i będę zachęcać innych - zapowiada.
- Zaprosiliśmy wszystkich - przyjdą najlepsi. Zobaczycie jak reagują na najmniej spodziewane sytuacje - zapowiadają organizatorzy.

Jacek Wierciński  

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież