Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Mieszkańcy pytają kandydatów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 19 listopada 2010 17:43

altGdańscy politycy niezbyt chętnie mówią na temat swoich planów dotyczących miasta, chętnie natomiast prezentują swoje twarze na bilbordach i plakatach. Mieszkańcy próbują więc na własną poznać kandydatów i zapytać ich o wizje dotyczące przyszłości miasta.

Wrzeszczańska Kultura Miejska i stowarzyszenie Sopocka Inicjatywa Rozwojowa wyszły z inicjatywą stworzenia Skanera Obywatelskiego. Akcja polegała na organizacji otwartego spotkania mieszkańców, gdzie wspólnie stworzono listę 16 pytań do kandydatów na miejskich radnych, która w formie ankiety trafiła następnie do wszystkich komitetów wyborczych.
- W oczy rzuca się niska frekwencja kandydatów [na pytania odpowiedziało jedynie 47 spośród 384], ale też bardzo wysoki stopień poparcia w sprawach dotyczących demokratyzacji systemu podejmowania decyzji [np. konsultacje społeczne, budżet obywatelski] - podsumowuje Lidia Makowska ze stowarzyszenia Kultura Miejska. -  Kolejny sukces to sama mobilizacja mieszkańców, którzy wspólnie stworzyli pytania dotyczące nie tylko jakości życia w mieście, ale też, po raz pierwszy od 20 lat, demokracji właśnie. Akcja pokazała poza tym amatorszczyznę i bałagan panujący w komitetach wyborczych. Na tle komitetów partyjnych zdecydowanie lepiej wypadły te obywatelskie.
Wyniki ankiety dostępne na: http://www.wrzeszcz.info.pl/page.php?id=2327

Twórcy portalu Osowa.com w sprawę nadchodzących wyborów samorządowych włączyli się już w sierpniu. Stworzyli specjalny serwis wyborczy: www.wybory.osowa.com.
- W jego lewym panelu opisywaliśmy kolejne problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy naszej dzielnicy - wyjaśnia Małgorzata Biernat. - Diagnoza ta zakończyła się ankietą, którą wypełnili nasi czytelnicy: Rozwiązanie którego z problemów uważasz za najważniejsze? Warto dodać, że podczas prezentacji kolejnych „osowskich bolączek” mieszkańcy bardzo żywo reagowali i zgłaszali nawet propozycje ich rozwiązania.


Osowianie zorganizowali także dwie, niemal trzygodzinne, debaty wyborcze. Udało im się zaprosić do siebie nie tylko kandydatów na radnych, ale także niemal wszystkich kandydatów na prezydenta miasta. Zapis przebiegu debat udostępniają na swoim portalu internetowym i, jak zapowiadają, to nie koniec ich działań.
- Za kilka miesięcy wybory do Rady Osiedla – mówi Małgorzata Biernat – to jakby dalszy ciąg wyborów samorządowych. Później zamierzamy się włączyć do Skanera Obywatelskiego.

Twórcy portalu społecznościowego „MojaOrunia.pl” przeprowadzili wywiady z kandydatami na prezydenta miasta, pytając ich m.in. o przyszłość dzielnicy. Udało im się porozmawiać z wszystkimi siedmioma kandydatami, wywiady opublikowali tutaj: 
http://mojaorunia.pl/index.php?option=com_orunia&Itemid=24&task=artykul&id=1117

Nietypowy pomysł na poznanie oliwskich kandydatów na radnych proponuje Stowarzyszenie „Stara Oliwa”. W najbliższy piątek o godzinie 12.00, w Domu Zarazy (Stary Rynek Oliwski 15) odbędzie się spotkanie z kandydatami na radnych „Wyboralia. Amoralia”, gdzie na 69 kandydatów, czekają m.in. konkursy, projekcja filmu i „miła i kulturalna”, co podkreśla inicjatorka spotkania, Danuta Poczman, dyskusja.
- Z nami trzeba rozmawiać - tłumaczy Pani Danuta. - Sama zadam parę pytań i będę zachęcać innych - zapowiada.
- Zaprosiliśmy wszystkich - przyjdą najlepsi. Zobaczycie jak reagują na najmniej spodziewane sytuacje - zapowiadają organizatorzy.

Jacek Wierciński  

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież