NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kobiety o kobietach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 listopada 2010 22:08


alt16 listopada w Gdańsku odbył się Pomorski Kongres Kobiet. Znane, aktywne i przedsiębiorcze kobiety debatowały na temat niskiej aktywności zawodowej kobiet, utrudnionego dla nich dostępu do niektórych stanowisk, a także na temat równych szans w dostępie do kariery zawodowej i politycznej dla kobiet i mężczyzn. - Na Pomorzu prawie 54 tysiące kobiet jest bezrobotnych - mówiła Krystyna Gozdawa-Nocoń, jedna z organizatorek imprezy. 


Konferencja zorganizowana przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan zgromadziła znane Polki m.in.: Henrykę Bochniarz, Magdalenę Środę, Henrykę Krzywonos, Jolantę Banach oraz Danutę Wałęsę. Zaproszeni prelegenci i goście debatowali w dwóch głównych panelach: Pracujące Kobiety oraz Równe Szanse Kobiet i Mężczyzn.


Cel jaki postawili sobie organizatorzy tej konferencji to wypracowanie skutecznych instrumentów wsparcia, rekomendacji w zakresie aktywizacji zawodowej i publicznej kobiet oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat wyrównywania szans.
- Wielką zasługą Kongresu i w ogóle ruchów emancypacyjnych kobiet było to, że przeorały polską świadomość, europeizując ją w definiowaniu równości. Taka jest rola dzisiejszego spotkania i spotkań, które wiodły ku Kongresowi Kobiet przez lata. Ja szczególnie zawsze pamiętam i dziękuje kobietom lewicy i Parlamentarnej Grupie Kobiet. Dlatego, że to kobiety lewicy wzięły na początku transformacji największe uderzenie niezadowolenia, wrogości ideologicznej, będącej konsekwencją rosnącego w siłę Kościoła Katolickiego. Przypomnę tylko, że Barbara Labuda została wyrzucona z Unii Wolności za swoje poglądy, a one dotyczyły tych tez, tych haseł i tych idei które niesie Kongres Kobiet. O skali zmian niech świadczy, że dzisiaj zaszczyciła Kongres swoją obecnością pani Danuta Wałęsa. Było to nie do pomyślenie jeszcze 20 lat temu. Bardzo się z tego cieszę – mówiła Jolanta Banach, polityk SDPL, obecnie kandydata SLD do Rady Miasta Gdańska.


alt


Głównym tematem Pomorskiego Kongresu Kobiet był problem aktywizacji zawodowej i politycznej kobiet. Jak mówili uczestnicy Polki mają problem w łączeniu ról zawodowych z wychowawczymi, są dyskryminowane u pracodawców, a także przy profilaktyce zdrowotnej.


alt- W Polsce tylko około 40% procent kobiet jest aktywna zawodowo. W województwie pomorskim liczba bezrobotnych kobiet to około 53,6 tys., co stanowi 54,3% ogółu bezrobotnych. Tak dzieję się pomimo, że kobiety są statystycznie lepiej wykształcone niż mężczyźni. Według naszych obserwacji kobiety są postrzegane jako mniej wartościowi pracownicy ze względu na swoje obowiązki domowe oraz konieczność zajmowania się dziećmi. Kobieta może też pójść na urlop macierzyński. Często mężczyźni uważają, że jeżeli już kobieta pracuję, to może ona najwyżej podawać kawę i odbierać korespondencję jako sekretarka. Takie myślenie pokutuję niestety w części naszego społeczeństwa – przekonywała Krystyna Gozdawa-Nocoń, kandydatka SLD do Sejmiku Województwa Pomorskiego.Uczestnicy konferencji nie mówili jednak tylko o problemach jakie stoją przed Polkami, ale także o metodach przeciwdziałania tym trudnościom.
- Z naszej dzisiejszej debaty i badań jakie prowadzimy wynika kilka ważnych wniosków. Przede wszystkim mamy wielki apel do naszych polityków, parlamentarzystów, tych którzy maja wpływ na kształtowanie prawa żeby wprowadzać jak najwięcej rozwiązań dotyczących elastycznych form zatrudnienia – żeby ułatwić kobietom łączenie życia osobistego z zawodowym. Drugi apel jest do gmin i wszystkich szczebli samorządu żeby tworzyć te przedszkola i żłobki, bo one będą też ułatwiały wpływać na świadomość pracodawców, że wszędzie tam gdzie kobiety są na wysokich stanowiskach menedżerskich razem z mężczyznami ich dochody powinny być takie same. Trzeba też uświadomić samym kobietom, że nie ma żadnych przyczyn, żeby za taką samą pracę dostawały mniejsze wynagrodzenia niż mężczyźni – tłumaczyła Monika Zakrzewska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.


Jak przekonują eksperci Lewiatana i zgromadzeni na Kongresie goście, problemy z jakimi zmagają się kobiety w swoim życiu zawodowym i politycznym powinny być jak najszybciej rozwiązane, nie tylko ze względów społecznych, ale również gospodarczych. Polska, która chce mieć silną gospodarkę, nie może dłużej marnować potencjału połowy swojej ludności. Patrząc na sytuacje kobiet na polskim rynku pracy oraz stan naszej gospodarki, nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież