Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kobiety o kobietach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 listopada 2010 22:08


alt16 listopada w Gdańsku odbył się Pomorski Kongres Kobiet. Znane, aktywne i przedsiębiorcze kobiety debatowały na temat niskiej aktywności zawodowej kobiet, utrudnionego dla nich dostępu do niektórych stanowisk, a także na temat równych szans w dostępie do kariery zawodowej i politycznej dla kobiet i mężczyzn. - Na Pomorzu prawie 54 tysiące kobiet jest bezrobotnych - mówiła Krystyna Gozdawa-Nocoń, jedna z organizatorek imprezy. 


Konferencja zorganizowana przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan zgromadziła znane Polki m.in.: Henrykę Bochniarz, Magdalenę Środę, Henrykę Krzywonos, Jolantę Banach oraz Danutę Wałęsę. Zaproszeni prelegenci i goście debatowali w dwóch głównych panelach: Pracujące Kobiety oraz Równe Szanse Kobiet i Mężczyzn.


Cel jaki postawili sobie organizatorzy tej konferencji to wypracowanie skutecznych instrumentów wsparcia, rekomendacji w zakresie aktywizacji zawodowej i publicznej kobiet oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat wyrównywania szans.
- Wielką zasługą Kongresu i w ogóle ruchów emancypacyjnych kobiet było to, że przeorały polską świadomość, europeizując ją w definiowaniu równości. Taka jest rola dzisiejszego spotkania i spotkań, które wiodły ku Kongresowi Kobiet przez lata. Ja szczególnie zawsze pamiętam i dziękuje kobietom lewicy i Parlamentarnej Grupie Kobiet. Dlatego, że to kobiety lewicy wzięły na początku transformacji największe uderzenie niezadowolenia, wrogości ideologicznej, będącej konsekwencją rosnącego w siłę Kościoła Katolickiego. Przypomnę tylko, że Barbara Labuda została wyrzucona z Unii Wolności za swoje poglądy, a one dotyczyły tych tez, tych haseł i tych idei które niesie Kongres Kobiet. O skali zmian niech świadczy, że dzisiaj zaszczyciła Kongres swoją obecnością pani Danuta Wałęsa. Było to nie do pomyślenie jeszcze 20 lat temu. Bardzo się z tego cieszę – mówiła Jolanta Banach, polityk SDPL, obecnie kandydata SLD do Rady Miasta Gdańska.


alt


Głównym tematem Pomorskiego Kongresu Kobiet był problem aktywizacji zawodowej i politycznej kobiet. Jak mówili uczestnicy Polki mają problem w łączeniu ról zawodowych z wychowawczymi, są dyskryminowane u pracodawców, a także przy profilaktyce zdrowotnej.


alt- W Polsce tylko około 40% procent kobiet jest aktywna zawodowo. W województwie pomorskim liczba bezrobotnych kobiet to około 53,6 tys., co stanowi 54,3% ogółu bezrobotnych. Tak dzieję się pomimo, że kobiety są statystycznie lepiej wykształcone niż mężczyźni. Według naszych obserwacji kobiety są postrzegane jako mniej wartościowi pracownicy ze względu na swoje obowiązki domowe oraz konieczność zajmowania się dziećmi. Kobieta może też pójść na urlop macierzyński. Często mężczyźni uważają, że jeżeli już kobieta pracuję, to może ona najwyżej podawać kawę i odbierać korespondencję jako sekretarka. Takie myślenie pokutuję niestety w części naszego społeczeństwa – przekonywała Krystyna Gozdawa-Nocoń, kandydatka SLD do Sejmiku Województwa Pomorskiego.Uczestnicy konferencji nie mówili jednak tylko o problemach jakie stoją przed Polkami, ale także o metodach przeciwdziałania tym trudnościom.
- Z naszej dzisiejszej debaty i badań jakie prowadzimy wynika kilka ważnych wniosków. Przede wszystkim mamy wielki apel do naszych polityków, parlamentarzystów, tych którzy maja wpływ na kształtowanie prawa żeby wprowadzać jak najwięcej rozwiązań dotyczących elastycznych form zatrudnienia – żeby ułatwić kobietom łączenie życia osobistego z zawodowym. Drugi apel jest do gmin i wszystkich szczebli samorządu żeby tworzyć te przedszkola i żłobki, bo one będą też ułatwiały wpływać na świadomość pracodawców, że wszędzie tam gdzie kobiety są na wysokich stanowiskach menedżerskich razem z mężczyznami ich dochody powinny być takie same. Trzeba też uświadomić samym kobietom, że nie ma żadnych przyczyn, żeby za taką samą pracę dostawały mniejsze wynagrodzenia niż mężczyźni – tłumaczyła Monika Zakrzewska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.


Jak przekonują eksperci Lewiatana i zgromadzeni na Kongresie goście, problemy z jakimi zmagają się kobiety w swoim życiu zawodowym i politycznym powinny być jak najszybciej rozwiązane, nie tylko ze względów społecznych, ale również gospodarczych. Polska, która chce mieć silną gospodarkę, nie może dłużej marnować potencjału połowy swojej ludności. Patrząc na sytuacje kobiet na polskim rynku pracy oraz stan naszej gospodarki, nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież