Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ... Zimowa akcja konkursowa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej » Zimowe ferie pełne atrakcji? Taką możliwość oferuje dzieciom i młodzieży pomorskich placówek oświato... Tablica Adamowicza - Gdańsk jak z Barei » W dniu 6 września ub.r. poprosiłam Urząd Miejski w Gdańsku o dwie rzeczy dotyczące płyty pamiątkowej... W tygodniku „Sieci”: Układ elit i elitek » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o skandalu, który poruszył opinię publiczną w Polsce – sczepi... Sale Obsługi Klienta NFZ otwarte dla chętnych do założenia Internetowe... » W związku z planowanym na najbliższy piątek, 15 stycznia, rozpoczęciem rejestracji do szczepień prze...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kobiety o kobietach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 listopada 2010 22:08


alt16 listopada w Gdańsku odbył się Pomorski Kongres Kobiet. Znane, aktywne i przedsiębiorcze kobiety debatowały na temat niskiej aktywności zawodowej kobiet, utrudnionego dla nich dostępu do niektórych stanowisk, a także na temat równych szans w dostępie do kariery zawodowej i politycznej dla kobiet i mężczyzn. - Na Pomorzu prawie 54 tysiące kobiet jest bezrobotnych - mówiła Krystyna Gozdawa-Nocoń, jedna z organizatorek imprezy. 


Konferencja zorganizowana przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan zgromadziła znane Polki m.in.: Henrykę Bochniarz, Magdalenę Środę, Henrykę Krzywonos, Jolantę Banach oraz Danutę Wałęsę. Zaproszeni prelegenci i goście debatowali w dwóch głównych panelach: Pracujące Kobiety oraz Równe Szanse Kobiet i Mężczyzn.


Cel jaki postawili sobie organizatorzy tej konferencji to wypracowanie skutecznych instrumentów wsparcia, rekomendacji w zakresie aktywizacji zawodowej i publicznej kobiet oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat wyrównywania szans.
- Wielką zasługą Kongresu i w ogóle ruchów emancypacyjnych kobiet było to, że przeorały polską świadomość, europeizując ją w definiowaniu równości. Taka jest rola dzisiejszego spotkania i spotkań, które wiodły ku Kongresowi Kobiet przez lata. Ja szczególnie zawsze pamiętam i dziękuje kobietom lewicy i Parlamentarnej Grupie Kobiet. Dlatego, że to kobiety lewicy wzięły na początku transformacji największe uderzenie niezadowolenia, wrogości ideologicznej, będącej konsekwencją rosnącego w siłę Kościoła Katolickiego. Przypomnę tylko, że Barbara Labuda została wyrzucona z Unii Wolności za swoje poglądy, a one dotyczyły tych tez, tych haseł i tych idei które niesie Kongres Kobiet. O skali zmian niech świadczy, że dzisiaj zaszczyciła Kongres swoją obecnością pani Danuta Wałęsa. Było to nie do pomyślenie jeszcze 20 lat temu. Bardzo się z tego cieszę – mówiła Jolanta Banach, polityk SDPL, obecnie kandydata SLD do Rady Miasta Gdańska.


alt


Głównym tematem Pomorskiego Kongresu Kobiet był problem aktywizacji zawodowej i politycznej kobiet. Jak mówili uczestnicy Polki mają problem w łączeniu ról zawodowych z wychowawczymi, są dyskryminowane u pracodawców, a także przy profilaktyce zdrowotnej.


alt- W Polsce tylko około 40% procent kobiet jest aktywna zawodowo. W województwie pomorskim liczba bezrobotnych kobiet to około 53,6 tys., co stanowi 54,3% ogółu bezrobotnych. Tak dzieję się pomimo, że kobiety są statystycznie lepiej wykształcone niż mężczyźni. Według naszych obserwacji kobiety są postrzegane jako mniej wartościowi pracownicy ze względu na swoje obowiązki domowe oraz konieczność zajmowania się dziećmi. Kobieta może też pójść na urlop macierzyński. Często mężczyźni uważają, że jeżeli już kobieta pracuję, to może ona najwyżej podawać kawę i odbierać korespondencję jako sekretarka. Takie myślenie pokutuję niestety w części naszego społeczeństwa – przekonywała Krystyna Gozdawa-Nocoń, kandydatka SLD do Sejmiku Województwa Pomorskiego.Uczestnicy konferencji nie mówili jednak tylko o problemach jakie stoją przed Polkami, ale także o metodach przeciwdziałania tym trudnościom.
- Z naszej dzisiejszej debaty i badań jakie prowadzimy wynika kilka ważnych wniosków. Przede wszystkim mamy wielki apel do naszych polityków, parlamentarzystów, tych którzy maja wpływ na kształtowanie prawa żeby wprowadzać jak najwięcej rozwiązań dotyczących elastycznych form zatrudnienia – żeby ułatwić kobietom łączenie życia osobistego z zawodowym. Drugi apel jest do gmin i wszystkich szczebli samorządu żeby tworzyć te przedszkola i żłobki, bo one będą też ułatwiały wpływać na świadomość pracodawców, że wszędzie tam gdzie kobiety są na wysokich stanowiskach menedżerskich razem z mężczyznami ich dochody powinny być takie same. Trzeba też uświadomić samym kobietom, że nie ma żadnych przyczyn, żeby za taką samą pracę dostawały mniejsze wynagrodzenia niż mężczyźni – tłumaczyła Monika Zakrzewska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.


Jak przekonują eksperci Lewiatana i zgromadzeni na Kongresie goście, problemy z jakimi zmagają się kobiety w swoim życiu zawodowym i politycznym powinny być jak najszybciej rozwiązane, nie tylko ze względów społecznych, ale również gospodarczych. Polska, która chce mieć silną gospodarkę, nie może dłużej marnować potencjału połowy swojej ludności. Patrząc na sytuacje kobiet na polskim rynku pracy oraz stan naszej gospodarki, nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież