Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Kobiety o kobietach

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 listopada 2010 22:08


alt16 listopada w Gdańsku odbył się Pomorski Kongres Kobiet. Znane, aktywne i przedsiębiorcze kobiety debatowały na temat niskiej aktywności zawodowej kobiet, utrudnionego dla nich dostępu do niektórych stanowisk, a także na temat równych szans w dostępie do kariery zawodowej i politycznej dla kobiet i mężczyzn. - Na Pomorzu prawie 54 tysiące kobiet jest bezrobotnych - mówiła Krystyna Gozdawa-Nocoń, jedna z organizatorek imprezy. 


Konferencja zorganizowana przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan zgromadziła znane Polki m.in.: Henrykę Bochniarz, Magdalenę Środę, Henrykę Krzywonos, Jolantę Banach oraz Danutę Wałęsę. Zaproszeni prelegenci i goście debatowali w dwóch głównych panelach: Pracujące Kobiety oraz Równe Szanse Kobiet i Mężczyzn.


Cel jaki postawili sobie organizatorzy tej konferencji to wypracowanie skutecznych instrumentów wsparcia, rekomendacji w zakresie aktywizacji zawodowej i publicznej kobiet oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat wyrównywania szans.
- Wielką zasługą Kongresu i w ogóle ruchów emancypacyjnych kobiet było to, że przeorały polską świadomość, europeizując ją w definiowaniu równości. Taka jest rola dzisiejszego spotkania i spotkań, które wiodły ku Kongresowi Kobiet przez lata. Ja szczególnie zawsze pamiętam i dziękuje kobietom lewicy i Parlamentarnej Grupie Kobiet. Dlatego, że to kobiety lewicy wzięły na początku transformacji największe uderzenie niezadowolenia, wrogości ideologicznej, będącej konsekwencją rosnącego w siłę Kościoła Katolickiego. Przypomnę tylko, że Barbara Labuda została wyrzucona z Unii Wolności za swoje poglądy, a one dotyczyły tych tez, tych haseł i tych idei które niesie Kongres Kobiet. O skali zmian niech świadczy, że dzisiaj zaszczyciła Kongres swoją obecnością pani Danuta Wałęsa. Było to nie do pomyślenie jeszcze 20 lat temu. Bardzo się z tego cieszę – mówiła Jolanta Banach, polityk SDPL, obecnie kandydata SLD do Rady Miasta Gdańska.


alt


Głównym tematem Pomorskiego Kongresu Kobiet był problem aktywizacji zawodowej i politycznej kobiet. Jak mówili uczestnicy Polki mają problem w łączeniu ról zawodowych z wychowawczymi, są dyskryminowane u pracodawców, a także przy profilaktyce zdrowotnej.


alt- W Polsce tylko około 40% procent kobiet jest aktywna zawodowo. W województwie pomorskim liczba bezrobotnych kobiet to około 53,6 tys., co stanowi 54,3% ogółu bezrobotnych. Tak dzieję się pomimo, że kobiety są statystycznie lepiej wykształcone niż mężczyźni. Według naszych obserwacji kobiety są postrzegane jako mniej wartościowi pracownicy ze względu na swoje obowiązki domowe oraz konieczność zajmowania się dziećmi. Kobieta może też pójść na urlop macierzyński. Często mężczyźni uważają, że jeżeli już kobieta pracuję, to może ona najwyżej podawać kawę i odbierać korespondencję jako sekretarka. Takie myślenie pokutuję niestety w części naszego społeczeństwa – przekonywała Krystyna Gozdawa-Nocoń, kandydatka SLD do Sejmiku Województwa Pomorskiego.Uczestnicy konferencji nie mówili jednak tylko o problemach jakie stoją przed Polkami, ale także o metodach przeciwdziałania tym trudnościom.
- Z naszej dzisiejszej debaty i badań jakie prowadzimy wynika kilka ważnych wniosków. Przede wszystkim mamy wielki apel do naszych polityków, parlamentarzystów, tych którzy maja wpływ na kształtowanie prawa żeby wprowadzać jak najwięcej rozwiązań dotyczących elastycznych form zatrudnienia – żeby ułatwić kobietom łączenie życia osobistego z zawodowym. Drugi apel jest do gmin i wszystkich szczebli samorządu żeby tworzyć te przedszkola i żłobki, bo one będą też ułatwiały wpływać na świadomość pracodawców, że wszędzie tam gdzie kobiety są na wysokich stanowiskach menedżerskich razem z mężczyznami ich dochody powinny być takie same. Trzeba też uświadomić samym kobietom, że nie ma żadnych przyczyn, żeby za taką samą pracę dostawały mniejsze wynagrodzenia niż mężczyźni – tłumaczyła Monika Zakrzewska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.


Jak przekonują eksperci Lewiatana i zgromadzeni na Kongresie goście, problemy z jakimi zmagają się kobiety w swoim życiu zawodowym i politycznym powinny być jak najszybciej rozwiązane, nie tylko ze względów społecznych, ale również gospodarczych. Polska, która chce mieć silną gospodarkę, nie może dłużej marnować potencjału połowy swojej ludności. Patrząc na sytuacje kobiet na polskim rynku pracy oraz stan naszej gospodarki, nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież