Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wybory na oślep

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 19 listopada 2010 18:15

altWybory samorządowe już w niedzielę. Wybieramy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych gmin, powiatów i województw. Przypominamy, że możliwość oddania głosu w wyborach to nie tylko przywilej, ale także obowiązek i odpowiedzialność. Postanowiliśmy zorganizować niewielki społeczny sprawdzian wiedzy i zobaczyć, jak do głosowania przygotowali są wyborcy. Okazało się, że większość respondentów trzy dni przed wyborami nie zna ani kandydatów na radnych, a czasem nawet na prezydenta miasta.

- Mam swojego kandydata na prezydenta miasta, ale jeśli chodzi o kandydatów do Rady Miasta to ani jedno nazwisko mi nic nie mówi – mówi Ewelina, mieszkanka Przymorza.
- Znam kandydatów na prezydenta z mediów, a z kandydatów do swojego okręgu znam tych, których ulotkę dostałem – tłumaczy Mariusz z Moreny.

Okazuje się, że głównym źródłem wiedzy o kandydatach są plakaty oraz ulotki wyborcze, które nie są niestety pełnowartościowym źródłem informacji, bo przecież prócz uśmiechniętej twarzy kandydata wyborca powinien znać także jego kompetencje, wykształcenie i dokonania na polu działalności społecznej. A takich informacji właśnie brakuje najbardziej. Jakby zgodnie z myślą przewodnią jednego ze spotów wyborczych, w którym pewna starsza pani przekonuje „Jak się ten kandydat nazywał? Nieważne.” A jednak ważne. Wybory samorządowe są nie mniej ważne niż wybory samorządowe, a już na pewno prezydenckie. Decydujemy w nich kto bezpośrednio będzie kierował rozwojem naszego miasta, a więc i naszej codzienności.

Po szybkim zebraniu informacji okazuje się, że tylko nieliczni kandydaci na radnych posiadają własne miejsce w sieci. Trochę lepiej pod tym względem wyglądają kandydaci na prezydenta miasta Gdańska, ale choć trudno w to uwierzyć, również nie wszyscy kandydaci i nie wszystkie komitety wyborcze posiadają własną stronę! Przyczyną problemu może być fakt, że fundusze na kampanie samorządową dostaje zazwyczaj tylko kilku czołowych działaczy danej partii, a kandydaci startujący z niższych pozycji na liście muszą prowadzić kampanię z własnych środków. W połączeniu ze znikomymi szansami na zostanie wybranym często rezygnują oni nawet z promocji w internecie, który w obecnych realiach powinien stanowić dla nich główny kanał komunikacji z wyborcami. Nasuwa się pytanie, po co startować w wyborach, jeśli nie wierzy się w sukces? Pomijając koszty opracowania własnej witryny, można przecież promować swoją kandydaturę na portalach społecznościowych typu facebook.   

Media, z niewielkimi wyjątkami, mimo nadchodzących wyborów skupiają się na polityce ogólnopolskiej. Próżno w nich szukać sylwetek kandydatów na radnych czy rozmów z nimi. Nieco lepiej wygląda sytuacja z kandydatami na prezydentów miast, przeprowadzone zostały bowiem debaty wyborcze zarówno przez "Dziennik Bałtycki" jak i w Radiu Gdańsk, debatę „jedynek” do sejmiku województwa zorganizowała zaś "Gazeta Gdańska". Wciąż mało jednak informacji o kandydatach na radnych.

Mimo opisanych wyżej trudności warto pamiętać, że zawsze warto oddać głos w wyborach. Pamiętajmy o tym, aby brać swoje sprawy w swoje ręce, bo w przeciwnym razie zrobi to ktoś inny. Należy pamiętać, że wybory samorządowe są to wybory mające największe i bezpośrednie przełożenie na jakość naszego życia. Warto więc poświęcić chwilę czasu, aby spróbować poznać ludzi, którym powierzymy rozwój naszego miasta.

Przydatne informacje, wraz z listami kandydatów i sylwetkami nielicznych którzy poświęcili chwilę na wypełnienie ankiet znaleźć można na stronach http://www.maszglos.pl/  oraz http://start.mamprawowiedziec.pl/

Na koniec przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010. Wybieramy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych gmin, powiatów i województw. Lokale wyborcze otwarte będą od 8.00 do 22.00.

RS.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież