Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Wybory na oślep

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 19 listopada 2010 18:15

altWybory samorządowe już w niedzielę. Wybieramy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych gmin, powiatów i województw. Przypominamy, że możliwość oddania głosu w wyborach to nie tylko przywilej, ale także obowiązek i odpowiedzialność. Postanowiliśmy zorganizować niewielki społeczny sprawdzian wiedzy i zobaczyć, jak do głosowania przygotowali są wyborcy. Okazało się, że większość respondentów trzy dni przed wyborami nie zna ani kandydatów na radnych, a czasem nawet na prezydenta miasta.

- Mam swojego kandydata na prezydenta miasta, ale jeśli chodzi o kandydatów do Rady Miasta to ani jedno nazwisko mi nic nie mówi – mówi Ewelina, mieszkanka Przymorza.
- Znam kandydatów na prezydenta z mediów, a z kandydatów do swojego okręgu znam tych, których ulotkę dostałem – tłumaczy Mariusz z Moreny.

Okazuje się, że głównym źródłem wiedzy o kandydatach są plakaty oraz ulotki wyborcze, które nie są niestety pełnowartościowym źródłem informacji, bo przecież prócz uśmiechniętej twarzy kandydata wyborca powinien znać także jego kompetencje, wykształcenie i dokonania na polu działalności społecznej. A takich informacji właśnie brakuje najbardziej. Jakby zgodnie z myślą przewodnią jednego ze spotów wyborczych, w którym pewna starsza pani przekonuje „Jak się ten kandydat nazywał? Nieważne.” A jednak ważne. Wybory samorządowe są nie mniej ważne niż wybory samorządowe, a już na pewno prezydenckie. Decydujemy w nich kto bezpośrednio będzie kierował rozwojem naszego miasta, a więc i naszej codzienności.

Po szybkim zebraniu informacji okazuje się, że tylko nieliczni kandydaci na radnych posiadają własne miejsce w sieci. Trochę lepiej pod tym względem wyglądają kandydaci na prezydenta miasta Gdańska, ale choć trudno w to uwierzyć, również nie wszyscy kandydaci i nie wszystkie komitety wyborcze posiadają własną stronę! Przyczyną problemu może być fakt, że fundusze na kampanie samorządową dostaje zazwyczaj tylko kilku czołowych działaczy danej partii, a kandydaci startujący z niższych pozycji na liście muszą prowadzić kampanię z własnych środków. W połączeniu ze znikomymi szansami na zostanie wybranym często rezygnują oni nawet z promocji w internecie, który w obecnych realiach powinien stanowić dla nich główny kanał komunikacji z wyborcami. Nasuwa się pytanie, po co startować w wyborach, jeśli nie wierzy się w sukces? Pomijając koszty opracowania własnej witryny, można przecież promować swoją kandydaturę na portalach społecznościowych typu facebook.   

Media, z niewielkimi wyjątkami, mimo nadchodzących wyborów skupiają się na polityce ogólnopolskiej. Próżno w nich szukać sylwetek kandydatów na radnych czy rozmów z nimi. Nieco lepiej wygląda sytuacja z kandydatami na prezydentów miast, przeprowadzone zostały bowiem debaty wyborcze zarówno przez "Dziennik Bałtycki" jak i w Radiu Gdańsk, debatę „jedynek” do sejmiku województwa zorganizowała zaś "Gazeta Gdańska". Wciąż mało jednak informacji o kandydatach na radnych.

Mimo opisanych wyżej trudności warto pamiętać, że zawsze warto oddać głos w wyborach. Pamiętajmy o tym, aby brać swoje sprawy w swoje ręce, bo w przeciwnym razie zrobi to ktoś inny. Należy pamiętać, że wybory samorządowe są to wybory mające największe i bezpośrednie przełożenie na jakość naszego życia. Warto więc poświęcić chwilę czasu, aby spróbować poznać ludzi, którym powierzymy rozwój naszego miasta.

Przydatne informacje, wraz z listami kandydatów i sylwetkami nielicznych którzy poświęcili chwilę na wypełnienie ankiet znaleźć można na stronach http://www.maszglos.pl/  oraz http://start.mamprawowiedziec.pl/

Na koniec przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010. Wybieramy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych gmin, powiatów i województw. Lokale wyborcze otwarte będą od 8.00 do 22.00.

RS.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież