Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wybory na oślep

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 19 listopada 2010 18:15

altWybory samorządowe już w niedzielę. Wybieramy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych gmin, powiatów i województw. Przypominamy, że możliwość oddania głosu w wyborach to nie tylko przywilej, ale także obowiązek i odpowiedzialność. Postanowiliśmy zorganizować niewielki społeczny sprawdzian wiedzy i zobaczyć, jak do głosowania przygotowali są wyborcy. Okazało się, że większość respondentów trzy dni przed wyborami nie zna ani kandydatów na radnych, a czasem nawet na prezydenta miasta.

- Mam swojego kandydata na prezydenta miasta, ale jeśli chodzi o kandydatów do Rady Miasta to ani jedno nazwisko mi nic nie mówi – mówi Ewelina, mieszkanka Przymorza.
- Znam kandydatów na prezydenta z mediów, a z kandydatów do swojego okręgu znam tych, których ulotkę dostałem – tłumaczy Mariusz z Moreny.

Okazuje się, że głównym źródłem wiedzy o kandydatach są plakaty oraz ulotki wyborcze, które nie są niestety pełnowartościowym źródłem informacji, bo przecież prócz uśmiechniętej twarzy kandydata wyborca powinien znać także jego kompetencje, wykształcenie i dokonania na polu działalności społecznej. A takich informacji właśnie brakuje najbardziej. Jakby zgodnie z myślą przewodnią jednego ze spotów wyborczych, w którym pewna starsza pani przekonuje „Jak się ten kandydat nazywał? Nieważne.” A jednak ważne. Wybory samorządowe są nie mniej ważne niż wybory samorządowe, a już na pewno prezydenckie. Decydujemy w nich kto bezpośrednio będzie kierował rozwojem naszego miasta, a więc i naszej codzienności.

Po szybkim zebraniu informacji okazuje się, że tylko nieliczni kandydaci na radnych posiadają własne miejsce w sieci. Trochę lepiej pod tym względem wyglądają kandydaci na prezydenta miasta Gdańska, ale choć trudno w to uwierzyć, również nie wszyscy kandydaci i nie wszystkie komitety wyborcze posiadają własną stronę! Przyczyną problemu może być fakt, że fundusze na kampanie samorządową dostaje zazwyczaj tylko kilku czołowych działaczy danej partii, a kandydaci startujący z niższych pozycji na liście muszą prowadzić kampanię z własnych środków. W połączeniu ze znikomymi szansami na zostanie wybranym często rezygnują oni nawet z promocji w internecie, który w obecnych realiach powinien stanowić dla nich główny kanał komunikacji z wyborcami. Nasuwa się pytanie, po co startować w wyborach, jeśli nie wierzy się w sukces? Pomijając koszty opracowania własnej witryny, można przecież promować swoją kandydaturę na portalach społecznościowych typu facebook.   

Media, z niewielkimi wyjątkami, mimo nadchodzących wyborów skupiają się na polityce ogólnopolskiej. Próżno w nich szukać sylwetek kandydatów na radnych czy rozmów z nimi. Nieco lepiej wygląda sytuacja z kandydatami na prezydentów miast, przeprowadzone zostały bowiem debaty wyborcze zarówno przez "Dziennik Bałtycki" jak i w Radiu Gdańsk, debatę „jedynek” do sejmiku województwa zorganizowała zaś "Gazeta Gdańska". Wciąż mało jednak informacji o kandydatach na radnych.

Mimo opisanych wyżej trudności warto pamiętać, że zawsze warto oddać głos w wyborach. Pamiętajmy o tym, aby brać swoje sprawy w swoje ręce, bo w przeciwnym razie zrobi to ktoś inny. Należy pamiętać, że wybory samorządowe są to wybory mające największe i bezpośrednie przełożenie na jakość naszego życia. Warto więc poświęcić chwilę czasu, aby spróbować poznać ludzi, którym powierzymy rozwój naszego miasta.

Przydatne informacje, wraz z listami kandydatów i sylwetkami nielicznych którzy poświęcili chwilę na wypełnienie ankiet znaleźć można na stronach http://www.maszglos.pl/  oraz http://start.mamprawowiedziec.pl/

Na koniec przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010. Wybieramy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych gmin, powiatów i województw. Lokale wyborcze otwarte będą od 8.00 do 22.00.

RS.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież