Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Energia atomowa zagości na Pomorzu?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 stycznia 2011 12:26

altCoraz bardziej realne staję się powstanie pierwszej elektrowni atomowej na Pomorzu. Dla zachęcenia potencjalnych inwestorów do lokalizowania inwestycji w Żarnowcu, powstało Stowarzyszenie na Rzecz Elektrowni Jądrowej. Celem stowarzyszenia jest walka o budowę elektrowni atomowej na terenie województwa pomorskiego. Na rzecz elektrowni silnie lobbują również władze Politechniki Gdańskiej, które podpisały umowę o współpracy z PGE Energia Jądrowa.


Zbieżność terminów obydwu inicjatyw jest przypadkowa, lecz jasno pokazuje, że program rozwoju energetyki jądrowej w Polsce utrzymuje dynamiczne tempo, a lokalizacja elektrowni atomowej na Pomorzu jest coraz bardziej realna.


Po pierwsze lobbing
Inicjatorem pomysłu powstania Stowarzyszenie na Rzecz Elektrowni Jądrowej, jest Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.
- Przygotowania oraz budowa elektrowni jądrowej mogą kosztować około 50 miliardów złotych. Stowarzyszenie będzie wspierać wszelkie działania zmierzające do ulokowania tej inwestycji w województwie pomorskim. – mówi Adam Protasiuk, Prezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.


Waldemar Dunajewski, były prezes zarządu Elektrociepłowni Wybrzeże, który będzie szefem nowopowstałego stowarzyszenia podkreśla z kolei lokalną stronę przedsięwzięcia. - Stowarzyszenie ma na celu zbudowanie pozytywnej atmosfery społecznej wokół budowy elektrowni jądrowej w województwie, jak również przygotowanie do tego przedsięwzięcia otoczenia biznesowego Pomorza – wyjaśnia.


Pomysłodawcy zapewniają też, że ich projekt może liczyć na pokaźne poparcie ekspertów, naukowców, związanych z Pomorzem polityków oraz przedstawicieli świata biznesu.
Oprócz Dunajskiego, w zarządzie stowarzyszenia zasiądą także: Ryszard Trykosko - prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych, Sławomir Halbryt – wiceprezes RIGP, Agnieszka Toczko-Gierszewska - dyrektor w Elektrociepłowniach Wybrzeże oraz Teresa Kamińska - prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


Politechnika z atomem
Umowę z firmą PGE Energia Jądrowa S.A. podpisał rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk. Ideą dokumentu jest wzmacnianie regularnej współpracy między środowiskiem biznesu a Politechniką Gdańską z wykorzystaniem wzajemnych doświadczeń, wiedzy i potencjału obu stron. Umowa politechniki z PGE przewiduje m.in. możliwość prowadzenia wspólnych wystąpień na sympozjach, warsztatach i konferencjach naukowo-technicznych promujących i propagujących technologie jądrowe na forum krajowym i międzynarodowym.


- Zakres działań ma dotyczyć kształcenia i badań – tłumaczy prof. Henryk Krawczyk. – Mam na myśli podejmowanie wspólnych badań naukowych, projektów i programów dydaktycznych w oparciu o bazę technologiczną spółki i zaplecze naukowe PG. Możliwe będzie również ubieganie się o dofinansowanie wspólnych pomysłów ze źródeł zewnętrznych, takich jak dotacje krajowe, fundusze strukturalne i programów międzynarodowe.


Według władz spółki PGE Energia Jądrowa, współpraca będzie tym bardziej owocna, im realniejsza stanie się budowa elektrowni atomowej w Żarnowcu.
- Mówimy o realnym projekcie, który ma szansę powodzenia, tym bardziej z podniesionym czołem podejmujemy współpracę z tak poważnymi partnerami jak Politechnika Gdańska – mówił podczas spotkania na naszej uczelni, Witold Drożdż, wiceprezes spółki PGE Energia Jądrowa. - Z perspektywy studenta, gotowego się zająć energetyką jądrową w wymiarze czysto naukowym, istotne przecież jest wyłącznie to, czy w perspektywie paru czy parunastu lat będzie miał możliwość podjęcia pracy w tej branży. Projekt budowy elektrowni jądrowych w Polsce taką realną perspektywę stwarza. Myślę, że mamy podstawy do tego, by poważnie rozmawiać o współpracy edukacyjnej.


Szansa na elektrownie
Jakie są szanse na budowę elektrowni jądrowej na terenie województwa pomorskiego? Okazuje się, że całkiem duże.
Rządowa strategia energetyczna zakłada powstanie w Polsce elektrowni atomowej do 2020 roku. Ministerstwo Gospodarki oceniło w zeszłym roku możliwe lokalizacje, w których może ona powstać. Wśród 28 propozycji najlepiej oceniony został pomorski Żarnowiec, gdzie do początku lat 90 trwały prace budowy elektrowni.


Ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji obiektu zależy Polskiej Grupy Energetycznej, która jest inwestorem atomowego projektu. Teraz jednak PGE zajmuje się głównie poszukiwaniem odpowiedniego partnera do budowy elektrowni. Trwają już rozmowy z m.in. kanadyjskim GE Hitachi Nuclear Energy, francuskim Electricite de France czy amerykańskim Westinghouse Electric Company LLC.


Mimo zapewnień ekspertów o bezpieczeństwie elektrowni atomowych, Polacy wciąż nie są zgodni co do pomysłu ich powstania. W przeprowadzonym w 2008 roku przez Millward Brown sondażu 48 proc. osób opowiedziało się przeciw planom budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Przeciwnego zdania było 42 proc. ankietowanych.
Tomasz Wrzask, Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież