W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk świątecznie i ...ekologicznie!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 12 grudnia 2010 17:56

altAż 30 tysięcy lampek błyszczy na choince ustawionej na Długim Targu. Choinka na Długim Targu, choć imponująca, nie jest jedynym elementem świątecznej iluminacji Gdańska. Świąteczne lampki na przełomie listopada i grudnia pojawiły się również na ul. Długiej, a także wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych miasta w Śródmieściu, we Wrzeszczu i w Oliwie.


W sumie świąteczna iluminacja składa się z kilkudziesięciu tysięcy lampek i prawie 200 elementów zamocowanych na słupach trakcyjnych i oświetleniowych. Będą one ozdabiać Gdańsk do końca stycznia.

Choinka, ma 27 metrów wysokości i przyjechała do Gdańska aż z Sulęczyna. Świąteczne drzewko zamontowane zostało w specjalnym "uchwycie", który sięga 3,5 metra poniżej poziomu ulicy. Oprócz tysięcy lampek choinka przystrojona jest w pół tysiąca bombek.

Cała iluminacja świąteczna Miasta Gdańska została wykonana w energooszczędnej technologii LED. Łączna moc zainstalowanych elementów świątecznej dekoracji wynosi 15 kW, co można porównać z 8 czajnikami elektrycznymi, będącymi w powszechnym użytku w gospodarstwach domowych.


alt


Choinka przy Wielkim Młynie


Ale to nie jedyna inicjatywa miasta na polu świąteczno - ekologicznym. Na szczególna uwagę zasługuje instalacja ustawiona w parku na ulicy Rajskiej nieopodal Wielkiego Młyna. Stoi tam bowiem choinka którą rozświetlić można samodzielnie ...za pomocą własnych nóg. Rowerek skonstruowali pracownicy Politechniki Gdańskiej, a jego powstanie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Gdańsku. Hasło przewodnie towarzyszące wystawieniu tej instalacji to "Rusz nogami, zapal gwiazdkę".

-Zasada działania rowerka jest prosta. Na dachu ma on 3 panele fotowoltaiczne. Padające na nie promienie słoneczne powodują powstanie energii elektrycznej. Panele zasilają akumulatory, a te z kolei oświetlenie choinki. Z kolei podczas pedałowania również wytwarzany jest prąd. Dzięki niemu zaczynają świecić żaróweczki i gwiazda umieszczona na ramie urządzenia. Czyli jeżeli chcemy je zapalić musimy ruszyć nogami – tłumaczą pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Główny cel to edukacja. Instalacja ma zaciekawić ludzi tematem odnawialnych źródeł energii. Gdy już podejdą, pokręcą korbą i przeczytają informacje na banerach, może będą chcieli zgłębić temat. Dodatkowo rowerek ma sprawić nieco radości korzystającym i ożywić placyk przy wielkim młynie. Ludzie już zresztą gratulowali i dziękowali nam za urozmaicenie okolicy - dodają.
 RS.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież