Nie "Wszystko dla Gdańska" - grosik dla fundacji radnego » Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja Stelmasiewicza, fundacja "Wspólnota Gdańska... Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt...
Reklama
Nie
czwartek, 22 kwietnia 2021 18:07
Nie
Utworzona przez radnego "Wszystko dla Gdańska", Andrzeja
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Od stycznia za wodę zapłacimy więcej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 10 grudnia 2010 09:22

altPo poniedziałkowej sesji Rady Miasta, mieszkańcy muszą przygotować się na 11 procentowe podwyżki cen wody i ścieków. Do góry idzie również uposażenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zgodnie z uchwałą popartą przez radnych PO prezydent będzie zarabiał prawie 500 zł więcej niż obecnie – jego uposażenie wzrośnie do 12 tys. 847 zł.


Zapowiadane podwyżki od wtorku stają się prawomocne. W wyniku przeprowadzonych przez obecnego prezydenta negocjacji z Saur Neptun Gdańsk, ceny wody od stycznia następnego roku wrosną z 8,07 zł za metr sześcienny, do 8,95 zł, czyli o prawie 11 procent więcej niż dotychczas.


Radni Platformy Obywatelskiej tak jak w zeszłym roku rozkładają w sprawie podwyżek cen wody i ścieków bezradnie ręce.
- Zgodnie z ustawą (Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – dop. TW) Rada Miasta Gdańska nie ma wpływu na wysokość opłat za wodę. Koszt taryfy przygotowanych przez Saur Neptun Gdańsk weryfikuje prezydent Gdańska. Rada może odrzucić taryfy jedynie w przypadku gdy zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami, a nie z uwagi na zaproponowaną cenę wody. W poprzednich latach uznaliśmy, że rozpatrywanie przez nas sprawy jest w tej sytuacji bezprzedmiotowe, w tym roku zachowamy się podobnie – mówił przed sesją Rady Miasta Maciej Krupa, radny Platformy Obywatelskiej.


Inaczej widzą tą sprawę radni Prawa i Sprawiedliwości.
- Wynegocjowaną przez prezydenta taryfę rada może przyjąć lub odrzucić. Rada Miasta powinna wykazać się większą asertywnością niż do tej pory. Przykładem może być Sopot, gdzie radni nie zgodzili się na wynegocjowane stawki. Efekt? Sopocianie płacą obecnie za ścieki mniej niż gdańszczanie, mimo że do oczyszczalni mają dużo dalej. Rada Miasta Gdańska, głosami PO, unika odpowiedzialności za kształt cen wody w mieście, a konsekwencje tego ponoszą wszyscy mieszkańcy miasta – przekonuje Kazimierz Koralewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.


W poniedziałek na sesji Rady Miasta, rajcy mogli zapoznać się z pismem według którego, nowe taryfy zaczną obowiązywać od początku następnego roku. Zarówno radni PiS-u, jak i radna SLD chcieli wywołać dyskusję nad tym tematem. Zostali jednak zablokowani przez swoich kolegów z Platformy Obywatelskiej. Wywołało to oburzenie wśród radnych opozycyjnych, którzy zarzucają swoim kolegom z PO bierność w tej kwestii. Dodatkowej pikanterii sytuacji dodał fakt, że chociaż Rada Miasta nie zajęła się uchwałą w sprawie podwyżek cen wody, to już na pierwszej „roboczej” sesji przeszedł wniosek o podwyższeniu uposażenia prezydenta o 500 złotych do 12 tys. 847 zł.


Zdziwiona tą sytuacją była radna SLD Jolanta Banach, która poprosiła o wcześniejsze przesłanie do komisji projektu uchwały podwyższającej uposażenie prezydenta. Jej postulat został odrzucony.
- Czuję się w dużym dyskomforcie, że na pierwszej, roboczej sesji, przegłosowano podwyżkę pensji dla aktualnego prezydenta. W sytuacji kiedy Rada Miasta nie chcę zająć się podwyżkami cen wody w mieście, takie działania są po prostu nieprzyzwoite. Nie zgadzam się też z tezą, że z podwyżek cen wody powinniśmy modernizować infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w mieście. Jeżeli nas stać na budowę i utrzymanie tak drogich i nierentownych obiektów jak Ergo Arena, czy PGE Arena, to tym bardziej powinno nas być stać na remont infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Gdańsku  – twierdzi Jolanta Banach, radna SLD.


W podobny sposób widzą tą sytuację radni Prawa i Sprawiedliwości.
- To bulwersujące, że w dniu w którym klub PO nie miał skrupułów zająć się podwyżką pensji prezydenta, nie chciał się zająć podwyżkami wody. Nasze postulaty w tej sprawie zostały po raz kolejny odrzucone. Nie zamierzamy jednak odpuścić i do tej dyskusji jeszcze wrócimy, jeżeli nie na posiedzeniu rady, to za pośrednictwem mediów – dodaje Kazimierz Koralewski.


Sprzeciwy radnych opozycji na niewiele może się tu jednak zdać. Według ustawy, niepodjęcie przez Radę Miasta uchwały zatwierdzającej taryfy oznacza, że po weryfikacji ich przez prezydenta, automatycznie wchodzą one w życie po upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o ich zatwierdzenie. Termin ten minął we wtorek. Brak decyzji rajców nie powoduje jednak żadnych sankcji w stosunku do nich. Taryfy, niezależnie od sposobu wdrożenia (tj. albo przez zatwierdzenie przez Radę, albo zweryfikowanie przez prezydenta), obowiązują przez cały rok.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież