Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

40. urodziny Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 07 maja 2010 18:47

altW Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku spotkali się w piątek, 7 maja muzealnicy, przedstawiciele innych instytucji kulturalnych z Trójmiasta, Pomorza i Polski. Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Adam Koperkiewicz, zaprosił z okazji 40-lecia powołania placówki wszystkich, którzy z muzeum współpracowali i utrzymują partnerskie i towarzyskie stosunki. Był czas na podsumowanie działalności, podziękowania i rozmowy o planach na bliższa i dalszą przyszłość.


Przybyli przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, zabrakło zapowiadanego delegata Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podziękowano tym, którzy zaangażowali się szczególnie w pracę muzeum – jubilata. Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wręczył nagrody pieniężne. Otrzymali je:
Adam Koperkiewicz – 10 000 zł
Teresa Bryks – 3 000 zł
Joanna Grążawska – 7 000 zł
Marek Kozakiewicz – 3 000 zł
Mariusz Lewandowski – 5000 zł
Elżbieta Miłosierna – 4 000 zł
Maria Pawlak – 5 000 zł
Lidia Rogaczewska – 5 000 zł
Grzegorz Szychliński – 8 000 zł
Ewa Sztykiel – 8 000 zł
Ewa Szymańska – 8 000 zł
Zenon Wachowiak – 3 500 zł


Dyrektora Adama Koperkiewicza wygłosił odczyt „40 lat Muzeum Historycznego Miasta Gdańska" połączony z prezentacją multimedialną. Osobom oraz instytucjom bezinteresownie współpracującym z MHMG wręczone medale. Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu  zrelacjonowała 10 letnią pracę Muzeum Bursztynu, Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska". W części artystycznej wystąpił zespół muzyczny Made in Heaven.


alt


Wielka budowa, piękne wystawy, przed do 100–leciem muzeum w Domu Uphagena
- Przede wszystkim czeka nas rozpoczęcie remontu Bramy Wyżynnej, także w tym roku montować będziemy hełm na wieży kościoła św. Katarzyny, kontynuować będziemy remonty w Twierdzy Wisłoujście – powiedział Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Przygotowujemy się do budowy siedziby dla Muzeum Bursztynu. Uczestniczymy – wraz z Fundacją Gdańską, Biblioteka Gdańską PAN, Politechnika Gdańska i in. - w przygotowaniach do obchodów 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, które przypada w 2011 roku. Także w 2011 roku czeka nas nie lada uroczystość – 100 – lecie Domu Uphagena jako muzeum. W 1911 roku Jan Uphagen przekazał dom miastu, a miasto, zgodnie z jego wolą utworzyło w nim muzeum. Kontynuujemy remont wnętrz Ratusza Głównego Miasta, to jest olbrzymie zamierzenie.
Równolegle z pracami remontowo – konserwatorskimi placówka udostępnia zbiory, organizuje wystawy czasowe.


alt


Obecnie czynna jest w ratuszowym wnętrzu ekspozycja sztuki francuskiej  „Z Wersalu do Montmartre” ze zbiorów Muzeum Etnograficznego we Lwowie zorganizowana w ramach Dni Francuskich związanych z przypadającym w 2010 roku 400-leciem Konsulatu Francji w Gdańsku. W piątek, 14 maja,  o godz. 18 w Muzeum Bursztynu na Targu Węglowym 26, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, otwarta zostanie wystawa „Gdańsk w bursztynowym obiektywie”. Złożą się na nią zdjęcia przedstawiające Gdańsk i gdańszczan wykonane aparatem fotograficznym z bursztynową soczewką skonstruowaną przez Marka Mazura.

Autorami zdjęć są: Sławomir Czałej, Roman Jocher, Wojciech Korsak, Maciej Kosycarz, Dariusz Kula, Agnieszka Lendzion, Marek Mazur, Michał Mazurkiewicz, Grzegorz Mehring, Leszek Jerzy Pękalski, Monika Rohde, Stanisław Skałdanowski, Marcin Sylwańczyk, Michał Kosma Szczerek i Witold Węgrzyn.


alt


Dwór Artusa – pierwszy miejski ogród zoologiczny
Sesja inaugurująca obchody 40 – Lecia Muzeum Historycznego Miasta Gdańska przebiegała pod hasłem: „Dwór Artusa w Gdańsku pierwszym miejskim ogrodem zoologicznym na ziemiach polskich”.


alt


- Ogrody zakładali magnaci, wielcy posesjonaci, bo oni mieli terytoria i możliwości finansowe – mówi Adam Koperkiewicz. - Myśmy tak zatytułowali sesję, bo na obrazie w Wielkiej Hali Dworu Artusa „Orfeusz wśród zwierząt” Hansa Vredemana de Vriesa jest bardzo wiele wizerunków  zwierząt, w innych częściach wyposażenia tego wnętrza także znajdują się malarskie i rzeźbiarskie przedstawienia zwierząt.
W ten sposób organizatorzy chcieli zasygnalizować, że gdańszczanie żyli tematyką zwierzęcą, że świat zwierząt, pełen symboliki, bliski i groźny zarazem, odgrywał w ich życiu duże znaczenie. Sporo z przedstawionych w Wielkiej Hali Dworu Artusa gatunków już nie istnieje, niestety, wyginęły. Na sesji mówiono jak gdańszczanie zdobywali wiedzę o zwierzętach. Odnajdujemy w Dworze Artusa przedstawienia zwierząt żyjących w Ameryce – kontynuuje Koperkiewicz. – Artyści, mimo że nie było telewizji, wiedzieli jak wyglądają, bo na każdej wyprawie był rysownik, który rośliny, zwierzęta uwieczniał wykonując szkice, rysunki, zielniki. 


alt


Katarzyna Korczak
Zdjęcia Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież