Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wspomnienie o Jacku Kotlicy

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 maja 2010 09:35

altNaprawdę nazywał się Józef Foromański, Jacek Kotlica (24 XII 1939 – 7 V 2010) to literacki pseudonim urobiony od nazwy wsi Kotlice, gdzie się urodził. Był jednym z ocalonych z transportu Dzieci Zamojszczyzny, wiezionych do Niemiec, przeznaczonych do germanizacji. Po latach odnalazła go (i brata), matka. Po wojnie zamieszkali w Sopocie. Te motywy nie pojawiają się, wyrażone wprost, ani w wierszach, ani w prozie.
     

Chyba jedynym ich zapisem jest relacja braci Foromańskich w reportażu Anny Sobeckiej zachowanym w archiwum Radia Gdańsk. „We wczesnej młodości – głosi nota w antologii Zjawa realna (1999) – imał się różnych prac i zawodów, by od 1965 r. zająć się czynnie dziennikarstwem”. Wpierw w prasie Paxu, potem w „Tygodniku Morskim”. Z tym wszakże, że w Stowarzyszeniu „Pax” rozdzielenie dziennikarstwa i pracy organizacyjnej bywało iluzoryczne. Gdy go poznałem w Zielonej Górze w połowie lat sześćdziesiątych uzdrawiał sytuację w miejscowym oddziale Paxu, zresztą aktywnie i z powodzeniem. Wtedy też, w 1966 r. uczestniczył w Lubuskim Turnieju Poetyckim, zdobywając I nagrodę.
   

A potem wrócił do Gdańska.
   

Był przede wszystkim poetą, autorem pięciu książek poetyckich: Odbieranie źródła (1966), Białe zaduszki  (1969), Zwierzyniec pani Res (1973). Zwierzenia pani Res (1985) i Polowanie na jednorożca (1995), ten ostatni zbiór zawiera także przekład poematy Requiem Anny Achmatowej. Opublikował także powieść Wronie oko (1977) i dwie książki dla dzieci Czarodziejski skarbiec mistrza Famagusa (1979) i Baśń o wronim oku  (1984). Ponadto książeczkę o Lechu Bądkowskim.
   

Wiersze Kotlicy znajdują się w wydanej w 1972 antologii Wnętrze świata, programowej, bo prezentującej utwory poetów „kręgu Orientacji”. Nie grupy, ale właśnie kręgu, zespołu realizującego dość podobny wzorzec poetycki. Pewnie tak właśnie należy tę tworczóść lokalizować. Wśród rozwiązań rówieśnych, w Gdańsku nie mających raczej odpowiedników.
   

Studiował polonistykę na UMK w Toruniu, ekonomikę transportu  w sopockiej WSE, ukończył trzyletnie Studium Języka i Kultury Czeskiej na Uniwersytecie Karola w Pradze. 
    

Był czynny w życiu literackim i kulturalnym Trójmiasta, w pracach organizacyjnych Gdańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich i Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Był jednym ze współorganizatorów kwartalnika „Punkt” i dwumiesięcznika „Autograf”, bardzo aktywnym współpracownikiem „Gdańskiego Rocznika Kulturalnego”. W ostatnim okresie związał się z klubem „Plama”.  
   

Pisywał felietony, w „Tygodniku Morskim” i „Głosie Wybrzeża”. Po latach wszakże jego specjalnością stało się pisanie o sztukach plastycznych i artystach. Myślę, że z tekstów publikowanych w „Gdańskim Roczniku Kulturalnym” i „Autografie”, a także w katalogach wystawowych i „Roczniku Sopockim” złożyła by się spora książka. Kompetentna i do czytania. Dla Biblioteki Wojewódzkiej opracował duży serwis informacyjny dotyczący gdańskiego środowiska plastycznego.
   

Przyjaźniliśmy się, bez zgrzytów i nieporozumień, trzydzieści pięć lat. Po trosze to jemu zawdzięczam osiedlenie się w Gdańsku (choć czynnikiem sprawczym była, też już nieżyjąca, Milka Bukowska).  Sporo rzeczy razem zrobiliśmy.
   

Mam nadzieję, że uda się doprowadzić do wydania wyboru wierszy Jacka Kotlicy. Z rysunkami krajana z Kotlic – Franciszka Maśluszczaka.

Andrzej K. Waśkiewicz

 

Komentarze  

 
0 #1 rychu40 2010-05-24 19:30
Jak w tytule i krótkie wspomnienie o znajomości z Jackiem na stronie autorskiej www.ryszardpetrajtis.pl
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież