Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Próba zrozumienia niepełnosprawnych czy żałosny happening?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 maja 2010 20:53

altChcieli, jak zapowiadano na stronie miasta Gdańska „Zrozumieć osoby niepełnosprawne, doświadczyć tego, co one doświadczają na co dzień, poruszając się po mieście, urzędach, instytucjach (…)”. Takie były intencje projektu gdańskiego magistratu z udziałem dwóch wiceprezydentów. Do realizacji doszło 5 maja z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

W miasto wyruszyli – przebrani - Wiesław Bielawski i Maciej Lisicki. Bielawski udawał niewidomego i szedł z przewodnikiem po urzędach, szpitalach, sklepach, bankach. Podobno próbował założyć konto w banku i dowiedział się, że odpowiedź, (czy to możliwe w przypadku niewidomego?), otrzyma na piśmie. Lisicki zaś podróżował  na inwalidzkim wózku do siedziby Rady Miasta Gdańska i Narodowego Funduszu Zdrowia, by przekonać się, że przy wejściu NFZ nie ma miejsca postojowego dla inwalidy, a jest po drugiej stronie ulicy. Jak informuje internetowa strona miasta wszystko to po to, aby doświadczyć „skutków niepełnosprawności (ruchowej, wzrokowej i słuchu) w codziennym funkcjonowaniu w Mieście przez decydentów. (…)


- Niestety, muszę z żalem powiedzieć jako wieloletni zdeklarowany samorządowiec, że był to klasyczny wygłup aż do bólu, ludzie ci w ogóle zatracili chyba poczucie etyki -  powiedział Marian Szajna, przedsiębiorca, były wiceprezydent Miasta Gdańska, kandydat na prezydenta Miasta Gdańska w poprzedniej kadencji. – Najwyraźniej brak im dystansu do swojej roli. Oburza mnie, wręcz żenuje, kompromitowanie w ten sposób urzędnika, który, jak zawsze sobie wyobrażałem, powinien być o wysokim standardzie, nawet 200 procent przeciętnej. A tutaj okazało się, że był żałosny happening, który kompromituje pomysłodawców. Bo cały czas mam nadzieję, że tymi pomysłodawcami nie byli ci „aktorzy”, którzy występowali, czyli wiceprezydenci, a ktoś inny. A jeżeli tak się dzieje to znaczy, że degenerowanie tego stanowiska i tego urzędu, jest oczywiste, nie obrażając urzędników, bo mam mnóstwo przykładów znakomitej ich postawie i pracy. Ale ci rządzący przeszli samych siebie. Uważam, że środowiska, które walczą o swoje prawa w takim mieście jak w Gdańsku, niepełnosprawni, powinni w tej sprawie zabrać głos i w jakiś sposób na to, co się stało, zareagować.
K.K.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież