W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„PlanTy na Podwalu” - gorąca debata o planowanym parkingu na Podwalu Staromiejskim

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 26 sierpnia 2019 13:16

Debata poświęcona przyszłości Podwala Staromiejskiego w kontekście planowanej budowy parkingów kubaturowych zorganizowana w czwartek, 22.08, przy pomniku "Tym Co Za Polskość  Gdańska" toczyła się w gorącej atmosferze. Mieszkańcy i aktywiści miejscy podawali liczne argumenty przeciwko usytuowaniu parkingu przy Podwalu Staromiejskim. Jak wyliczyła jedna z gdańszczanek w czwartek dostępnych było prawie 1100 miejsc na parkingach w okolicach Śródmieścia Gdańska.


Debata było częścią programu "Zrozumieć 89'19", akcji "Zrozumieć Sierpień", organizowanej przez ECS. W dyskusji wzięli udział Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska ds. Gospodarczych, prof. Jan Buczkowski, wykładowca Katedry Sztuk Wizualnych Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, prof. Piotr Lorens, wykładowca Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, dr Joanna Rayss, ekspertka od retencji w mieście, Karol Spieglanin, prezes FRAG. Moderatorem debaty będzie Przemysław Kluz z Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

alt


- Podwale Staromiejskie w obecnym kształcie jest nową jakością w przestrzeni Gdańska. Do 1945 roku w tym miejscu stały kamienice. Ta kreacja jest o tyle ciekawa, że w założeniach urbanistów, architektów, którzy odbudowywali Gdańska w latach powojennych miała ona nawiązywać do znanych Plan Krakowskich. Był zamysł, aby Główne Miasto, najbardziej wartościowa przestrzeń historyczna, było otoczone zielonym pierścieniem. To się nie do końca i nie wszędzie udało. Parking odejmie coś z tej przestrzeni, zabierze to, co jest w niej najlepsze. Z przykrością patrzę na betonowanie przestrzeni, a potem wstawianie tam doniczek z kwiatami i drzewkami - powiedział prof. Jan Buczkowski z Politechniki Gdańskiej.


- Podwale Staromiejskie to środek Śródmieścia, a tego typu parkingi buduje się na obrzeżach. Nie da się ograniczać ruchu i jednocześnie budować parkingu na kilkaset nowych aut. Kilkunastoletni plan przed podjęciem nowej inwestycji należałoby przemyśleć. Mieliśmy wtedy inną wiedzę o kreowaniu miasta, jako Gdańsk byliśmy wtedy w innym miejscu w rozwoju i inaczej wyglądał proces konsultacji społecznych - Karol Spieglanin, prezes FRAG.


- Zgadnijcie Państwo ile mamy w Śródmieściu miejsc parkingowych - pytał Karol Spieglanin.
Pytającego i zebranych zaskoczyła jedna z mieszkanek. - Zrobiłam analizę. To są wiadomości z dzisiaj. Na Forum Gdańsk na 1000 miejsc parkingowych było 500 wolnych o godzinie 13, na parkingu Jana z Kolna było wolnych 290 miejsc na 465 dostępnych, w ECS-ie dostępnych około 140 na 287, w Muzeum II Wojny Światowej 68 dostępnych na 139, Akademia Muzyczna dostępnych 100 na około 200 - wyliczyła gdańszczanka wzbudzając aplauz zebranych.


- Cała Rada Dzielnicy Śródmieście negatywnie zaopiniowała ten pomysł, sugerując, żeby powiększyć kubaturę parkingu na Długich Ogrodach - powiedziała Elżbieta Woroniecka, przewodnicząca Rady Dzielnicy Śródmieście. - Odpowiedziano nam, że inwestorowi się to nie opłaca. Jest to dla nas niezrozumiałe, bo wpakowywanie kolejnych samochodów na teren Śródmieścia będzie naszym zdaniem tylko ze szkodą dla zabytków i mieszkańców. W całej Europie odchodzi się od wpakowywania kolejnych samochodów do śródmieścia ze względu na specyfikę miejsca. Czy ktoś rozpatrywał rozwiązanie stosowane w innych miastach, że osoba parkująca na obrzeżach na podstawie kwitu parkingowego jeździ za darmo komunikacją miejską?
Wiceprezydent Aleksandrowicz w odpowiedzi powiedział, że jego zdaniem mało komu będzie się chciało zostawić samochód przy Stadionie Energa i jechać do centrum komunikacją miejską.


- Ludzie, którzy tu mieszkają, płacą abonament za parkowanie w wysokości 120 zł rocznie. Czy inwestor może zagwarantować, że gdy 600 miejsc zniknie z powierzchni ziemi, to mieszkańcy w tej samej cenie będą mogli parkować na nowym parkingu - pytał Maciej Kosycarz, mieszkaniec Podwala Staromiejskiego, znany gdański fotoreporter.
- Na pewno w sezonie będzie trudne, żeby zagwarantować mieszkańcom jakieś preferencyjne stawki na tych przestrzeniach parkingowych - powiedział Krzysztof Król, przedstawiciel inwestora. - Poza sezonem nic nie jest wykluczone.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież