Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zbigniew Gutkowski na jachcie ENERGA w regatach Vendée Globe 2012/13

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
sobota, 06 października 2012 03:48

Już 10 listopada w siódmej edycji okołoziemskich regat Vendée Globe 2012/13 weźmie udział Zbigniew Gutkowski. Pierwszy w historii Polak rodem z Gdańska, który znalazł się w elitarnym gronie 20 żeglarzy z całego świata, wystartuje na nowym jachcie o nazwie ENERGA (ex Hugo Boss).
Symboliczny chrzest polegający na oblaniu pokładu jachtu szampanem odbył się w sopockiej marinie, a dokonała tego matka chrzestna Lidia Lewandowska, żona sopocianina europosła Janusza Lewandowskiego. W uroczystości oprócz wielu znamienitych sław świata żeglarskiego, wzięła też udział żona Gutkowskiego, Eliza. - Mam szalonego męża. W poprzednich regatach przez dziewięć miesięcy żyłam na walizkach i latałam od portu do portu. Teraz ten ogromny stres na szczęście będzie trwał tylko trzy miesiące.


alt


Z kolei teściowa Gutka, mieszkająca na Stogach pani Grażyna, wyznała nam, że z tej okazji właśnie rozpoczęła produkcję domowego wina z czerwonych winogron zerwanych z własnego ogrodu. - Jak zięć wróci szczęśliwie po trzech miesiącach rejsu, półwytrawne wino będzie się już nadawało do konsumpcji, zapewniła.


Gutkowski początkowo miał płynąć na jachcie (zdjęcie powyżej), na którym pod nazwą Operon Racing zajął w maju 2011 roku drugie miejsce w regatach Velux 5 Oceans. Ostatecznie jednak będzie rywalizował na znacznie nowszej i szybszej jednostce klasy IMOCA Open 60. Jacht projektu Finot Conq Design został zbudowany w 2007 roku. Dane techniczne jachtu Energa, to: długość 18.28 m; szerokość 5.94 m; zanurzenie 4.5 m; wyporność (waga) 8.5 tony; wysokość masztu 28 m; powierzchnia żagli w żegludze na wiatr: 300 m kw; powierzchnia żagli w żegludze z wiatrem: 550 m kw.


Poprzednia łódka Operon Racing, która  została zwodowana w 1992 roku, w ciągu doby pokonywała 370 mil. Na nowym jachcie, który ma piąć lat, można przepłynąć o 30 mil więcej na dobę. Jacht ten na razie cumuje w Anglii, ale już 19 października musi znaleźć się w specjalnie zbudowanej wiosce żeglarskiej Les Sables d'Olonne, skąd 10 listopada wyruszymy w rejs dookoła świata.


alt


- Udział w Vendée Globe to najtrudniejszy egzamin i jednocześnie spełnienie marzeń każdego żeglarza. Tym bardziej jestem dumny, że jako pierwszy Polak stanę na starcie we francuskim Les Sables–d'Olonne reprezentując barwy naszego kraju. Wierzę, że świadomość, iż kibicują mi tysiące fanów żeglarstwa z Polski, doda mi sił podczas trzymiesięcznej walki z żywiołami, zmęczeniem i samotnością – mówi Zbigniew Gutkowski. - Jestem dobrej myśli tym bardziej, że dzięki współpracy z Grupą ENERGA wystartuję na nowym jachcie ENERGA. To na tej jednostce popłynąłem w kwalifikacjach, osiągając bardzo dobre wyniki. Zamierzam je powtórzyć podczas oficjalnego wyścigu. Największymi przeszkodami będą z pewnością ogromne fale, huragany, góry lodowe i… wieloryby.


alt


- Jako sponsor tytularny startu Zbigniewa Gutkowskiego w Vendée Globe 2012/13, Grupa ENERGA będzie częścią tego fascynującego wyścigu  – mówi Mirosław Bieliński, prezes Zarządu ENERGA SA. - Udział w regatach pod banderą ENERGI, to doskonała okazja do budowania rozpoznawalności naszej marki i jej promocji, także poza granicami kraju. Zmagania zawodników śledzić będą w transmisjach telewizyjnych  miliony ludzi na całym świecie. Współpraca Gutka z gdańską grupą energetyczną, to element zainaugurowanego w październiku programu Energa Sailing. Celem projektu, którego ambasadorem został Zbigniew Gutkowski, jest promowanie  żeglarstwa jako sposobu na aktywny i zdrowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży.


alt


Zbigniew Gutkowski to kapitan jachtowy i pierwszy Polak startujący w regatach Vendee Globe. Z tej okazji otrzymał biało-czerwoną banderę i koszulką z symbolem Gryfa Pomorskiego. Gutek urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia i jest obecnie jednym z najbardziej znanych i doświadczonych żeglarzy w kraju. W latach 1987-1995 był członkiem kadry narodowej w klasie 470 i zajmował czołowe lokaty na Mistrzostwach Polski i Świata. Żeglując następnie w klasie 49er zdobywał kolejne nagrody i najwyższe pozycje w rankingach. W 2000 roku,  jako kapitan wachtowy na katamaranie Warta Polpharma, wraz z Romanem Paszke i załogą zajęli czwarte miejsce w okołoziemskim wyścigu The Race. W 2004 roku uczestniczył w ekstremalnych regatach Archipelago Raid na katamaranie F18, plasując się na 6 miejscu. W 2005 roku ukończył na czwartej pozycji regaty Nokia Oops Cup na trimaranie Bonduelle (ORMA 60). 


Z kolei w 2011 roku ukończył z drugim wynikiem VELUX 5 Oceans – etapowe okołoziemskie regaty samotników.
Za swoje osiągnięcia został utytułowany tytułami: Żeglarz Roku, Rejs Roku, Bursztynowa Róża Wiatrów, Srebrny Sekstant, trzeci sportowiec Gdańska podczas Gdańskiej Gali Sportu, nagroda za Wyczyn Roku podczas Pomorskiej Gali Sportu. Dwukrotnie nominowany do tytułu Gdańszczanina Roku.

Regaty Vendée Globe to najtrudniejsze żeglarskie zmagania na świecie. To Mount Everest żeglarstwa, czyli organizowane co cztery lata samotnicze regaty wokółziemskie, bez zawijania do portów i pomocy z zewnątrz. Klasyczna trasa licząca w tym roku około 24 000 mil morskich prowadzi z zachodu na wschód, dookoła trzech najsłynniejszych przylądków. Pierwszy raz w historii tych legendarnych regat na starcie staje Polak, Zbigniew Gutek Gutkowski.


altWyścig rusza 10 listopada z francuskiego portu w Les Sables d'Olonne. Następnie zawodnicy okrążą Przylądek Dobrej Nadziei w Afryce, Leeuwin w Australii oraz Horn w Ameryce Południowej i powrócą na linię startu. Dokonanie tego samotnie uznawane jest za najtrudniejszy egzamin z jakim może się zmierzyć żeglarz.


Rekord trasy ustanowiony w ostatniej edycji regat (2008/09) przez Francuza Michela Desjoyeaux (jacht Foncia) wynosi 84 dni, 3 godziny 9 minut i 8 sekund. Zdaniem Denisa Horeau, dyrektora wyścigu, teoretycznie można dotrzeć do mety w czasie około 76 dni. Jest to jednak uzależnione od warunków atmosferycznych stanowiących jeden z głównych elementów rywalizacji. Brak snu, wyczerpująca do granic możliwości praca fizyczna, samotność i konieczność nieustannego prowadzenia skomplikowanej taktycznie gry nie tylko z pogodą i morzem, ale również z innymi zawodnikami - to pozostałe wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć żeglarze.


altDo sopockiej mariny specjalnie przypłynął inny sławny polski żeglarz Mateusz Kusznierewicz, aby osobiście Gutkowi złożyć życzenia udanego startu w Regatach Vendée Globe. Ich obecna edycja jest już siódmą z kolei odsłoną wyścigu, którego pomysłodawcą był francuski żeglarz Philippe Jeantot. Od roku 1989 regaty rozgrywane są regularnie co cztery lata. Na starcie stanie 20 zawodników (wśród nich jedna kobieta, Brytyjka Samantha Davies). Rekordowa liczba jachtów na starcie wyniosła 30 w edycji 2008/09,  wyścig ukończyło zaledwie 12 jednostek.


alt


Statystycznie regaty te kończy 40 procent startujących jachtów, co świadczy o poziomie trudności zawodów. Uczestnicy Vendee Globe to prawdziwa elita światowego żeglarstwa. Jednak nawet najlepsze przygotowanie nie daje gwarancji sukcesu w konfrontacji z oceanem.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież