Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
środa, 16 października 2019 17:17
W niedzielę 43. derby Trójmiasta
Drużyny PKO Ekstraklasy wracają do ligowej rywalizacji. W Trójmieś ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dni Krwi Pępowinowej: Antidotum na 70 schorzeń

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 05 października 2012 08:01

W całej Polsce trwają Dni Krwi Pępowinowej. I w naszym województwie przyszłe mamy będą miały możliwość przekazania tak cennego daru na cele społeczne.  W projekcie uczestniczą dwie placówki, w Gdańsku Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha na Zaspie oraz w Wejherowie Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy. Podczas ubiegłorocznej akcji udało się zwiększyć zasoby krwi pępowinowej o 30 proc. Jedną z kobiet pozytywnie nastawionych do tego przedsięwzięcia była mama małej Laury.
– W przyszłości taki dar może uratować życie innemu dziecku. A nigdy nie wiadomo, czy my nie będziemy potrzebować takiej krwi od kogoś innego – mówiła Hanna Gajda.

Ponad 25 tys. zabiegów
Na Zachodzie już od wielu lat pozyskuje się komórki macierzyste w ten sposób. Do połowy 2011 roku na świecie wykonano ponad 25 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego ponad 20 u dzieci.

Samoodnowa
Krew pępowinowa krąży w układzie krwionośnym płodu, a po narodzinach i odłączeniu dziecka od matki pozostaje w pępowinie i łożysku. Jej wartość tkwi w komórkach macierzystych, których jest źródłem. Współczesna medycyna wykorzystuje je do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Lista chorób, w leczeniu których wykorzystuje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej, liczy ponad 70 pozycji. Tak szerokie zastosowanie wynika z faktu ich zdolności do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka. Pierwotnie komórki macierzyste były pozyskiwane ze szpiku, obecnie jednak do terapii częściej wykorzystywane są komórki z krwi pępowinowej.


alt

Decyzję o podarowaniu lud zdeponowaniu krwi pępowinowej przyszła mama powinna podjąć najlepiej w 2 lub 3 trymestrze ciąży


Gest ratujący życie

A ile trwa jej pobranie? Kilka minut. Tylko tyle. Można ją podarować na cele społeczne, ale można też ją zabezpieczyć w banku rodzinnym, dzięki temu rodzice mają pewność, że w razie wystąpienia choroby, cenny skarb będzie dostępny w każdej chwili.

– Ofiarowywanie przez matki po porodzie krwi pępowinowej na potrzeby publiczne to wspaniały gest, dzięki któremu można uratować życie – mówi  dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, organizatora przedsięwzięcia. – Mamy nadzieję, że Dni Krwi Pępowinowej nie tylko na stałe wpiszą się w kalendarz ważnych akcji społecznych, ale również zwiększą świadomość naszego społeczeństwa co do możliwości zastosowania komórek macierzystych i znacznie przyczynią się do powiększenia zasobów przechowywanej krwi pępowinowej i wzrostu przeszczepień w Polsce. Bo naszym głównym i najważniejszym celem jest przecież ratowanie życia.

Warto wiedzieć, że krew pępowinową można pobrać tylko raz, podczas porodu. Dlatego decyzję o jej zabezpieczeniu czy zdeponowaniu należy podjąć już podczas ciąży, najlepiej w 2 lub 3 trymestrze.


Dni Krwi Pępowinowej
15-16 października
Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha
Gdańsk Zaspa

16-17 października
Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie
Wejherowo

Kinga Śmiałek
fot. sxc.hu/melbia

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież