Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków... » Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego wynajem na mecz z Arką Gdynia 130 ... Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n...
Reklama
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
sobota, 30 maja 2020 08:03
Gdańsk drenuje Lechię, a Wisła Kraków...
Lechia Gdańska mimo braku widzów na stadionie ma zapłacić za jego ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Derby inne niż wszystkie
sobota, 30 maja 2020 14:32
Derby inne niż wszystkie
W niedzielę 31. maja o godzinie 17.30 po niespełna trzech miesiącac ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Dni Krwi Pępowinowej: Antidotum na 70 schorzeń

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 05 października 2012 08:01

W całej Polsce trwają Dni Krwi Pępowinowej. I w naszym województwie przyszłe mamy będą miały możliwość przekazania tak cennego daru na cele społeczne.  W projekcie uczestniczą dwie placówki, w Gdańsku Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha na Zaspie oraz w Wejherowie Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy. Podczas ubiegłorocznej akcji udało się zwiększyć zasoby krwi pępowinowej o 30 proc. Jedną z kobiet pozytywnie nastawionych do tego przedsięwzięcia była mama małej Laury.
– W przyszłości taki dar może uratować życie innemu dziecku. A nigdy nie wiadomo, czy my nie będziemy potrzebować takiej krwi od kogoś innego – mówiła Hanna Gajda.

Ponad 25 tys. zabiegów
Na Zachodzie już od wielu lat pozyskuje się komórki macierzyste w ten sposób. Do połowy 2011 roku na świecie wykonano ponad 25 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego ponad 20 u dzieci.

Samoodnowa
Krew pępowinowa krąży w układzie krwionośnym płodu, a po narodzinach i odłączeniu dziecka od matki pozostaje w pępowinie i łożysku. Jej wartość tkwi w komórkach macierzystych, których jest źródłem. Współczesna medycyna wykorzystuje je do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Lista chorób, w leczeniu których wykorzystuje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej, liczy ponad 70 pozycji. Tak szerokie zastosowanie wynika z faktu ich zdolności do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka. Pierwotnie komórki macierzyste były pozyskiwane ze szpiku, obecnie jednak do terapii częściej wykorzystywane są komórki z krwi pępowinowej.


alt

Decyzję o podarowaniu lud zdeponowaniu krwi pępowinowej przyszła mama powinna podjąć najlepiej w 2 lub 3 trymestrze ciąży


Gest ratujący życie

A ile trwa jej pobranie? Kilka minut. Tylko tyle. Można ją podarować na cele społeczne, ale można też ją zabezpieczyć w banku rodzinnym, dzięki temu rodzice mają pewność, że w razie wystąpienia choroby, cenny skarb będzie dostępny w każdej chwili.

– Ofiarowywanie przez matki po porodzie krwi pępowinowej na potrzeby publiczne to wspaniały gest, dzięki któremu można uratować życie – mówi  dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, organizatora przedsięwzięcia. – Mamy nadzieję, że Dni Krwi Pępowinowej nie tylko na stałe wpiszą się w kalendarz ważnych akcji społecznych, ale również zwiększą świadomość naszego społeczeństwa co do możliwości zastosowania komórek macierzystych i znacznie przyczynią się do powiększenia zasobów przechowywanej krwi pępowinowej i wzrostu przeszczepień w Polsce. Bo naszym głównym i najważniejszym celem jest przecież ratowanie życia.

Warto wiedzieć, że krew pępowinową można pobrać tylko raz, podczas porodu. Dlatego decyzję o jej zabezpieczeniu czy zdeponowaniu należy podjąć już podczas ciąży, najlepiej w 2 lub 3 trymestrze.


Dni Krwi Pępowinowej
15-16 października
Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha
Gdańsk Zaspa

16-17 października
Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie
Wejherowo

Kinga Śmiałek
fot. sxc.hu/melbia

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież