Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Rząd PO-PSL trzeszczy?

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 08 października 2012 13:29

Trwa ofensywa polityczna opozycji. Kolejne debaty, marsz Obudź się Polsko i rozczarowanie do PO znalazło odbicie w sondażowych preferencjach Polaków.Pod hasłem "Alternatywa" Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało w poniedziałek kolejną, po ekonomicznej, debatę. Tym razem dyskusja dotyka problemów ochrony zdrowia. Sytuacja polskiego zdrowia jest dramatyczna. Toną flagowe okręty opieki zdrowotnej jak Centrum Zdrowia Dziecka i szpitale kliniczne. Tymczasem ostatnie sondaże wstrząsnęły polską politykę. Według badania TNS Polska dla programu "Forum" w TVP Info na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 39 procent Polaków. Tym samym PiS wysforowało się na lidera i zostawiło daleko w tyle Platformę Obywatelską, na którą swój głos chce dać 33 proc. badanych. W najnowszym sondażu medalowe miejsce zajęło SLD z 9-procentowym poparciem. W Sejmie znalazłby się też Ruch Palikota (5 proc.) i PSL (5 proc.). Sondaż przeprowadzono telefonicznie w dniach 3-5 października 2012 r. na grupie 1000 dorosłych Polaków. Na razie SLD jest sceptyczne. Leszek Miller, lider lewicy, zastanawia się, czy to stała tendencja, czy też dane jednostkowe. W wywiadzie dla Radia Gdańsk zwracał też uwagę na fakt, że nie wystarczy wygrać wybory. Potrzebna jest też tzw. zdolność koalicyjna. Z kolei gdański poseł PiS Maciej Łopiński jest optymistycznie nastawiony.
- Polacy coraz bardziej krytycznie patrzą na poczynania ekipy rządzącej spod znaku koalicji PO-PSL. Uzbierała się pokaźna lista zaniechań i niespełnionych obietnic rządu Donalda Tuska. Premier zapowiada kolejne swoje „para-expose”. Po co, skoro dwa poprzednie nie są realizowane? Widać, że obecny rząd nie daje sobie rady z palącymi problemami, a zabiegi z wachlarza public relations już nie skutkują. Wyborcy widzą, że „pijarowską” grą nie da się na dłuższą metę prowadzić polskiej polityki – uważa Łopiński i zwraca uwagę na aktywność opozycji.
- Sondażowe preferencje rodaków zmieniły się po kilku celnych pociągnięciach PiS. Debata ekonomiczna, debata o ochronie zdrowia, wskazanie alternatywy dla Donalda Tuska oraz marsz Obudź się Polsko! pokazują, że arogancja władzy musi wywołać kontrofensywę, która przynosi efekty – ocenia Łopiński.


Czy zatem będzie to trwała tendencja zmiany poparcia dla partii i lokowania polskich sympatii? Z kolei z innego październikowego sondażu Wirtualnej Polski zrealizowanego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini wynika, że 28 proc. Polaków chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Tyle samo ankietowanych popiera PO. W Sejmie znalazłyby się jeszcze cztery partie. Na trzecim miejscu w sondażu uplasowałby się Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 14 proc. Polaków. Czwarty wynik uzyskałby PSL z 6-procentowym poparciem. Na Ruch Palikota i Solidarną Polskę chce głosować po 5 proc ankietowanych. Sondaż został przeprowadzony 2 października. 


Dla Marka Formeli, lidera gdańskiej lewicy dobry wynik opozycji to powód do pozytywnego zastanowienia i wyraz zmiany nastawienia wyborców.
- Społeczeństwo powinno mieć nadzieję, że widać kres rządów wulgarnych liberałów. Donald Tusk sprawia wrażenie polityka wyczerpanego. Teraz przygotowuje swoje expose, gdy to co mógł obiecać już obiecał przed pięcioma laty. Teraz będzie miał expose rozmawiając sam ze sobą. Bo nie ze społeczeństwem. Społeczeństwo bowiem ma dość rządu, który zajmuje się sam sobą, handlem dopalaczami, synem premiera. Rośnie więc opozycja. Rozkręca się też SLD, który ma możliwości intelektualne, by zagospodarować społeczny kapitał lewicy w najbliższym okresie. Jeżeli te tendencje utrzymają się i znajdą odzwierciedlenie w wyborach będzie to oznaczało kres udręki pod rządami pseudoliberałów – uważa Formela.


Dla części polityków PO sondaże to powód do mobilizacji i „zwarcia” szeregów.
- Przeciwnik u bram mobilizuje. Wiedziałam, że sondaże w końcu zaczną spadać. Po pięciu latach to nieuniknione. Rządzenie idzie, rząd i ministrowie ciężko i dużo pracują. Rządzenie jest trudne – zauważyła Joanna Kluzik-Rostkowska w wywiadzie na antenie RMF FM, polityk, która w jednej czerwonej garsonce przeszła przez trzy partie Pis, PJN i PO.


W opinii obserwatorów sceny politycznej na sondażowe wyniki złożyło się kilka czynników  m.in. udana debata gospodarcza PiS, merytoryczna debata smoleńska i marsz w sprawie przyznania telewizji Trwam miejsca na multipleksie. Kolejna odsłona politycznej rywalizacji, która daje PiS sondażową przewagę nad PO nastąpi za kilka dni. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Wipler i Dawid Jackiewicz, wraz z ekspertami Fundacji Republikańskiej, w tym tygodniu wyliczą rządowe zaniechania i nadużycia prywatyzacyjne. Wspólnie przygotowali oni raport „Ocena polityki prywatyzacyjnej rządu PO–PSL w latach 2008–2011“.


To PiS narzuciło tempo i kierunek debaty publicznej. Donald Tusk musi więc zweryfikować swój osąd z 2010 roku, gdy pysznił się, że Platforma nie ma z kim przegrać.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież