Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo... Zmarł Jurek Janczukowicz » Znaliśmy go jako doskonałego płetwonurka. Człowieka od „Rekina” i czołgu z ulicy Hołdu Pruskiego w O... Gdańsk dla Ukrainy » Pomysł padł podczas cotygodniowych posiedzeń sztabu antykryzysowego w gdańskiej Izbie Rzemieślniczej...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
wtorek, 04 sierpnia 2020 13:23
Zdunek Wybrzeże - Orzeł LIVE 51:39
O godz. 18.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się p ...
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
poniedziałek, 27 lipca 2020 17:38
Terminarz jesiennej rundy PKO Ekstraklasy
22 sierpnia zainaugurowany zostanie sezon 2020/2021 PKO Ekstraklasy. T ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Po spotkaniu prezydenta Adamowicza w Oliwie: Jak sprytnie rozmydlić problem

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 marca 2017 20:34

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przez lata urzędowania doszedł do pełnej biegłości w rozprowadzaniu spotkań z obywatelami, a raczej mydleniu im oczu. Spotkanie po latach z mieszkańcami Oliwy i zadawanie przez nich niewygodnych pytań mogło być trudne, ale pan prezydent nie dopuścił do żadnej dyskusji. Zastosował od lat wypracowany przez siebie fortel, cedowania wszelkich pytań do swoich zastępców, a pytań do pana prezydenta nazbierało się. Skoro nie, to właściwym rozmówcą dla naszej redakcji okazał się Andrzej Osipów przewodniczący Rady Dzielnicy Oliwa.


- Był pan jednym z dwóch oliwskich radnych, którzy od początku nie zgadzali się wprowadzeniu opłat parkingowych w Oliwie.
Andrzej Osipów: Zawsze wsłuchuje się w głos społeczeństwa, większość Oliwian była przeciwko płatnemu parkowaniu. Gmina sprzedając tereny, powinna zagwarantować razem z inwestorami miejsca parkowania, zdecydowanie tu nie ma żadnych wątpliwości. To nie jest sprawa mieszkańców. Cieszę się że nasza Oliwa tak się rozwija, ale nie można jej tak „zajeżdżać”. Dzielnica była zawsze kameralna, z dużą przeszłością historyczną z wyjątkowo krystalicznym powietrzem. Ktoś, kiedyś wyliczył, że w Oliwie żyje się o 10 lat dłużej niż w innych dzielnicach Gdańska. Trzeba to uhonorować i gmina powinna wcześniej o to zadbać. Trzeba było rozmawiać i dogadać różne scenariusze rozwiązania tej sprawy, teraz będzie już bardzo trudno, niech właściciele miejsc parkingowych w tych wieżowcach obniżą ceny miejsc postojowych w swoich garażach. Oliwianie w swojej dzielnicy tak jak było to od wielu lat, dalej przed swoimi domami powinni parkować za darmo. Deweloperzy wraz z gminą ten ciężar powinni przenieść na siebie.


alt

Andrzej Osipów


- Co poza parkingami stanowi największy problem dla mieszkańców Oliwy?
Andrzej Osipów: Jest dużo problemów, ale rewitalizacja jest poważnym problemem, który ciągnie się od wielu, wielu lat. Uznano kiedyś, że jest to bogata dzielnica i ludzie sami jakoś sobie poradzą. Są jednak zaniedbane miejsca, gdzie tych remontów nie ma, bo po prostu nie ma środków. Wiele wspólnot bierze kredyty i odnawiają swoje domy. Gmina jednak w większym stopniu powinna pomagać. Problem parkowania omówiłem. Rada miasta przegłosowując ten wniosek wykazała brak zrozumienia dla dzielnicy starszych ludzi. Oliwa powinna być chroniona, jest skarbem w naszym mieście, a może już raczej była. Pamiętam inne spotkania z prezydentem naszego miasta. One wyglądały kiedyś zupełnie inaczej. Można było twarzą w twarz z panem prezydentem Adamowiczem rozmawiać, a co było dzisiaj, widział pan. Ta nowa formuła tych spotkań nie ma nic wspólnego z bezpośrednią demokracją obywatelską.


altalt


- Jak skomentuje pan te korki które zaczynają tworzyć się w okolicach godziny 14 w Oliwie.
Andrzej Osipów: To jest rzeczywiście wynik tych budowli, ale również Oliwa powinna być pozbawiona ciężkiego taboru i mimo wszystko wybudowanie tunelu pod Pachołkiem jest pewnego rodzaju wyjściem. Tym sposobem można wyprowadzić ruch z dzielnicy. Można również zastanowić się nad wprowadzeniem w niektórych sektorach ruchu jednokierunkowego, ale ostrożnie.


alt


- Jaka przyszłość czeka Oliwę?
Andrzej Osipów: Myślę, że będzie wszystko dobrze pod warunkiem, że tę rewitalizacje weźmiemy w swoje ręce. Nasze trzy uczelnie: Uniwersytet, AWF i Seminarium postawiły nas w centrum naukowo-kulturalnym Wybrzeża, jest jednak ta obawa olbrzymiej biznesowej industrializacji, która może zniszczyć dzielnicę. Jako Rada Dzielnicy walczymy oto aby tak się nie stało.

Rozmawiał: Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież